Dün Hakan‘ın sitesinde Cisday‘dan tanıdığımız Eloy‘un HP marka dizüstü bilgisayar aldığını ve sonra servis ile yaşananları okudum.Daha önce Hp marka dizüstü kullanmıştım.Yine bir dizüstü alma planım vardı ve markası HP olabilirdi.Ancak bu yaşananlardan sonra çok zor gibi görünüyor.Buyrun yaşananları Eray’ın kendi yazdıklarından öğrenin.

selamlarım,

size hp hakkında birşeyler anlatmaya geldim :) hazır olun biraz uzun. vaktim yok diyenler son 10 satıra atlayabilirler :)

haziran başında HP Pavilion 5176eu model laptop almıştım.
http://www.cisday.org/2006/06/05/may-day-may-day/
http://www.cisday.org/2006/06/08/heycandan-baslik-bulamadim/
yaklaşık 1,5 ay kullanımdan sonra bir takım sorunlarla karşılaştım. bunlar;

* bilgisayarın birden elektrik kesmesi,
* windows başlangıç ekranının takılı kalması,
* bazen hiç açılmama,
* pille bi saatlik çalışma sonrası pilin bitmesi,
* düşük performansla çalışması,
* ve ekranda lekeler.

tamire gönderdim, işlemci, anakart, harddisk değişeceği için (evet ne kaldı geriye dediğinizi duyar gibiyim.) ve parçalar yurt dışından geleceği için bir ay kadar bekledim. tabi bu sırada işin hızlandırılması için defalarca görüşme yaptım. birinci ayın sonunda, bana muadil makine vereceklerini sölediler üç gün içinde parça gelmediği taktirde. üç gün sonra ise yanlış anladığımı böyle bişeyin mümkün olmadığından bahsettiler. şikayet bildiriminde bulundum. biraz bastırınca parçalar birden bire yurtdışından geldi ve makineme takıldı. ancak o geldiği sırada ben yurtdışında olduğumdan kavuşma sürecimiz biraz daha uzadı.

seyahat sonrası makineyi aldığımda, ekrandaki sorunun giderilmemiş olduğunu gördüm. bunun yanında batarya sallanıyordu ve bilgisayarın üzerinde giden kumandası yoktu.
hiç bir yazılım kurmadan bir arkadaşımın dv4000 serisi bilgisayarı (benimki dv5100) ile (ki bir kaç aydır kullanılan ve bir çok yazılım kurulmuş olan) performans karşılaştırması yaptım. daha düşük işlemci hızına, ekran kartına, harddiske ve rame sahip olmasına rağmen benim makinemde çok daha iyi parformas verdi.

bunlarda olduktan sonra ertesi gün makinenin değiştirilmesi için görüştüm, yine bunun mümkün olmadığından, arzu edersem makineyi tekrar merkeze gönderebileceğimi söylediler. iki gün sonra kargo gönderdiler ve bilgisayarı gönderdim. ertesi gün merkez ofisten bir bey aradı beni. uzun uzadıya onunla da görüştük, yeni makine gönderseler bile aynı arızanın onda da olabileceğini tamir edildiğinde belki eski makinenin sıkıntı yaratmayacağını söyledi ama beni bu konuda ikna edemediğini çünkü işyerinde kullanamadığım hp makinemin ana kartı değiştikten sonra eski performansını vermediğini söyledim. ayrıca benim yeni aldığım makinem ikinci defa servise gitmişti. bu sırada telefon kesildi ve bir daha aramadılar.

hp’nin kalite politikasını okuduğumda müşteri ve sonuç oldaklı olduğundan, hızlı hareket edildiğinden bahsedilmiş.
şimdi geldiğim noktada,

* ben hala kullanmadığım bir makinenin parasını ödüyorum.
* yeni almış olduğum bir makine servise gidiyor, bir kısım problemleri yapılmadan geri geliyor ve tekrar gönderiyorum.
* geldiğinde eksik parçayla geliyor.
* performans açısından beklediğimin yanına bile yaklaşmıyor. (tabi ki performans burada subjektif gibi görünebilir, sonuçta her zaman için en yüksek performansı bekler müşteri diyebilirsiniz ancak benim beklentim minimum, daha düşük bir modelle kıyaslama yapıldığında daha başarılı olmasıdır.)
* hp alırken, hp’nin marka günü, şirketimin hp ile çalışıyor olması ve yaptığım araştırmalarda servis olarak hp’nin diğer markalara göre çok daha iyi olduğunun söylenmesi gibi kriterleri gözönüne aldım. ama şimdi emin değilim.
* makinem servisteyken amd çift çekirdekli modelini piyasaya çıkarıldı, arada çok fiyat farkı olmadan. aldığımda en üst amd modeli iken hiç kullanmadan model düştü. şimdi bu iki aylık süreç içinde paramı geri almış olsaydım biraz daha üzerine koyar şimdiki en üst modeli alabilirdim.

çözümü türkiyede bulamayınca ekte görmüş olduğunuz yazışma serisi başlamış oldu global HP ile. ancak bu da bir çözüm getirmedi. hala para ödüyorum, kullanamadığım bir internet bağlamtım ve aksayan işlerim var. ve iki aydan fazla olmasına rağmen hala makinem gelmiş değil. yenisini bırakın eskisi bile. çünkü hala parça bekliyor!!!!
artık pes ettim ve bu süreci yayınlamaya karar verdim ve mümkün olduğunca çok ses getirerek.

size bu hikayeyi anlatma sebebime gelince blogumda yayınlayacağım yazının bi kısmından alıntı yaparak yada tamamını (biraz zor ya neyse :) ) link vermeniz ve yayınlamanız. hatta mümkünse trackback.
tabi ki yayınlamak gibi bir zorunluluğunuz yok ;)

yazının adresi:
http://www.cisday.org/2006/10/16/hp-hakkinda-birseyler/
trackback adresi:
http://www.cisday.org/2006/10/16/hp-hakkinda-birseyler/trackback/

blogların gücü adına. eloy-man

gibi güzel bir cümleyle bu yazıyı kapatırız :)
teşekkür ederim, görüşmek üzere.
–
Eray aka ELOY

HP müşterilerimiz için varız dese de bu durum tam tersine.Kendilerine Robert Bosch’un “insanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim” sözünü hatırlatıyor ve böyle bir ayıp için kınıyorum…

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

11 comments

teşekkür ederim önce desteğin için.
hımm şöyle düşünüyorum 10 kiş bu yazılanlardan sonra hp almaktan vazgeçse ~$15000 gibi bir zararı olur hp’nin. az mı, hiç te değil.

Bence birçok blogda yazıldığına ve okunduğuna göre bu 10 kişinin çok çok üstünde olacaktır.

Garip bir o kadarda acayip.. Yapabildiğini yapmışsın müşteri memnuniyeti diye birşey var tüketici mahkemesine başvurabilirsen sonuç alabiliceğini düşünüyorum yada adamları mahkemeye vericeğim diye baskı uygularsan sonuç alabilirsin.. Kendimden bir örnek vermek qerekirse markasını vermek istemediğim bir firmadan buzdolabı aldık ama soğutmuyordu servise qönderdik qeldi ewe yine aynı sorun devam ediyordu bu durumu bildirdik ve servisten bi kaç kişi qeldi gazı aldılar qittiler sonra servise qötürdüler aynı durum devam ediyor değiştirin diyoruz tamir edilebilir diyorlar oyalıyorlardı.. Adamlara biraz baskı yapınca en sonunda toplantı yapacaz dediler(toplantı yapmaları 2 hafta sürdü ve tam 1 aydan beri buzdolapsız)
1,5 haftada buzdolabı qeldi en üst modelinden garanti süresi 7 yıldı kargoyla 3 yıl daha müşteri memnuniyeti olarak garanti yollamışlar ve şuanda 10 yıl garantisi var 😀
Bence sende bir şekilde baskı uygula.. Olmadı tüketici mahkemesi var sonuç alacağından eminim .. O kadar tüketici hakları diye erman toroğlu bile reklamları çıktı.. Sonuna kadar hakkını savun.. Yaşadıkların üzücü şeyler inşallah sonuç alırsın.

Toshiba alın derim ancak fiyat konusunda sıkıntılı kalırsanız Dell de çok hoştur. Referans olarak Erhan (Yakuter) gösterebilirim.

ben de bir hpzedeyim.benimde almış olduğum bir laptop şuanda serviste ikinci kez ilk gönderdiğimde bataryanın şarz olmadığını cdrom un çalışmadığını adaptörümün yandığını söyledim servise aldılae bataryamın değiştiğini cd rom un değiştiğini söylediler adaptör ise garanti kapsamına girmiyormuş 77$ kdv gibi bi ücret ödedim adaptör aldım ofise gelip kaktığımda bataryamın değişmemiş olduğunu fark ettim. bu gün tekrar gönderdim ve nedenini sordum yanlış anlamışım öyle diyorlar.neyse daha fazla yazamıcam sinirden patlıyorum projelerim ve işlerim kaldı.çalışamıyorum hp den uzak durun derim

arkadaşlar slm…dedikleriniz doğru ama suna dikkat edin hp nin pavilion serisi hatalı yapmışlar yoksa diğer serisi var compaq süper çalışıyor alet bu konuda biraz daha araştırma yapın hp yüzünen başına bişe gelenlerin hepsinin serisi pavilion…hp bu pavilion serisini toplamalı…herkes söylüyor zaten bu serisi toplanmalı…şimdi farkı görmüşsünüzdür sanırım…

Arkadaşlar benim yeğenim hp pavilion satın aldı.Hep aynı sorun servise gitmekden arayıp sormakdan bıkdı. İşi bana havale etti, şimdide ben uğraşıyorum.Artık üründen vazgeçtik PARASINI TALEP ETTİK parasını ödeyecekler onu bile ödemiyorlar her gün yeni bir bahane ileri sürüyorlar.
ARKADAŞLAR BU İŞİ BÖYLE OLMUYOR HER NERDE BİLGİSAYER ADI GEÇİYORSA HP BİLGİSAYARI HAKINDA ŞİAYETTE BULUNUN SİZLERİN BAŞINA GELEN MAĞDURİYET BİR BAŞKASINA GELMESİN HP ÜRÜNLERİNİ ALMASINLAR TÜKETİCİ MAHKEMESİNE VERİN GAZETELERDE TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ KÖŞESİNE ŞİKAYETTE BULUNUN GELİN HEP BİRLİKDE HP MAĞDURLARI OLARAK EYLEM YAPALIM…inanın bu böyle olmuyor… Şirket kordinatörleri öyle pişkin insan olmuş ki aradığınızda tlf çıkmıyor.sizi orda çalışan insanlarla muhatab ettiriyorlar. hepsi bu değişen bir şey olmuyor…isterseniz arayın görün
ARZU han. tlf 4440307

30 gün oldu bilgisayarımı servise yollayalı ve hala parça bekleniyor.İnşallah servisten geldiğinde tekrar sorun yaşamam

Bir cevap yazın

*