Geçtiğimiz aylarda Hazır Web Araçları‘nı yayınlamış içinde işimize yarayabilecek fotoğraf galerisi, kaydırma betikleri ve benzeri birçok aracı tanıtmıştım. Bu yazım da onun devamı gibi olacak. Mp3 araçlarından fotoğraf araçlarına kadar birçok betiği inceyeceğiz.

imgAreaSelect: Herhangi bir resim üzerinden alan seçimine yardımcı olan bir araç.

Simple Flash Mp3 Player: Mp3 çalma aracı. Mp3 dosyalarını ziyaretçilere dinletmek için oldukça güzel bir seçim olabilir.

TextboxList: Gmail’de veya Facebook ‘da isim yazılan alanlara tıkladığımızda eleme usulü listedeki kişilerin çıktığını fark etmişsinizdir. MooTools ile yapılan bu araç da aynı işlevi sağlıyor.

Autobox2: Üstteki aracın jQuery ile hazırlanmışı.

kissabe: Güzel bir link kısaltma betiği. Bunun yanında e-posta kısaltma ve metin kısaltma araçlarını da içinde barındırıyor.  Canlı halini kissa.be ‘den görmek mümkün.

Ajax shopping cart: Alışveriş siteleri için sepete atılan ürünlerin miktarları değiştiğinde tutarlarını da değiştirebilen güzel bir jQuery uygulaması.

Dynamic Drag’n Drop: jQuery ve PHP ile desteklenmiş bir sürükle bırak aracı. Özellikle listenin kullanıcının kendi tercihlerine göre sıralanmasını sağlayan projelerde kullanılabilir. Ya da WordPress temalarında.

qTip: Bazı sitelerde linklerin üzerine geldiğimiz zaman açıklama kutuları belirir. Bu tip uygulamalara Tooltip denir. Bu araç da jQuery ile yapılmış, stil düzenlemesine imkan veren ve projelerimizde kullanabileceğimiz bir tooltip.

Flash Mp3 Player: Eğer birgün olur da müzik ile ilgili bir site açarsanız bu aracı mutlaka deneyin. Sanatçı/Albüm listesinini resimli ve kayar bir halde sunulduğu seçilen albüm veya sanatçının parçalarının da yine liste halinde kullanıcıya gösterildiği muhteşem bir mp3 çalma aracı.

jQuery Keypad: Özellikle bankaların internet şubelerine giriş ekranlarındaki şifre kısmında çıkan sanal klavye uygulamasının JQuery ile hazırlanmış hali.

MooGenda: mooTools ile hazırlanmış Google Calendar tarzı bir uygulama.

osTicket: Güzel bir bilet aracı. Mesela hosting sitelerinin destek bölümlerinde müşterilerin attığı mesajlar bilet uygulaması ile destek bölümünün ekranına düşer. Bu tür projelerde kullanılabilecek bir araç.

jQuery File Upload Plugin: jQuery ile hazırlanmış güzel bir dosya yükleme aracı. Toplu dosya yükleme imkanını da içinde barındırıyor.

AjaXplorer: Mükemmel bir dosya yönetim aracı. Kullanıcı giriş ekranı ve güvenlik sistemi mevcut. Biraz geliştirip box.net tarzı bir servis bile yapılabilir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bir cevap yazın

*