Uzun zamandır yazmayı planladığım bu yazımda bir köşeye ayırdığım web araçlarını hep birlikte inceleyeceğiz. Aslında bu yazıyı bir bakıma kendim için de yazdım. Çünkü hangi araç nerdeydi karmaşası yaşıyorum çoğu zaman. Bunun önüne geçmek için de açıklamaları ile birlikte bir köşeye not etmem gerekiyordu. En güzel not edilecek yerinde burası olduğunu düşündüm. Hem sizlerle paylaşmak adına hem de aradığımı kolayca bulmak adına. Yani en az sizin kadar ben de faydalanacağım bu yazıdan.

Accessible News Slider: jQery ile birlikte adından en çok söz ettiren “slider” genelde resim veya farklı içerik türlerini kaydırma mantığı ile çalıştıran çok güzel bir sistem. Accessible News Slider da bunlardan birisi.

Örnek

İndir

Easy Slider:Bir diğer slider da Easy slider. Bu da resim içerikli öğelerin gösterimi için kullanılıyor. Genel kullanım amacı site posterleri ve duyuru bannerlarının yayınlanması.

Örnek

İndir

Flapi Flash Gallery: Web 2.0 dediğimiz nimetin meyvelerinden birisi olan API sistemleri bir servisin alt yapısını kullanarak o servisle ilgili hizmet veren yeni bir servis oluşturmaktır. Flapi de Flickr alt yapısını kullanan bir fotoğraf galerisi. Yani Flickr hesabınızdaki resimler için slayt gösterisi tarzında bir galeri.

Örnek

İndir

Audio Play: Bu araç ise bir ses dosyası çalma simgesi. Oynatma tuşu ve durdurma tuşundan ibaret çok sade ve 3 Kb büyüklüğünde bir betik.

Örnek

İndir

Agile Carousel – JQuery Plugin: Çok güzel ve kullanışlı bir resim kaydırma eklentisi. JQuery ile hazırlanmış olması ve oluşturulan projelerde rahatça kullanılabilmesi büyük bir artı.

Örnek

İndir

Simple Directory Listing: PHP ile hazırlanmış bir dosya/dizin yöneticisi. Kurulum ve kullanımı oldukça basit. Benim favorilerim arasındaki bir araç.

Örnek

İndir

Animated JavaScript Slideshow: Çok güzel bir resim galerisi. Slayt gösterisi ile desteklenmiş ve resim açıklamalarının da yer aldığı hoş bir araç.

Örnek

İndir

s3Slider: En beğendiğim slayt aracı diyebilirim. Gerek WordPress bloglarında gerekse oluşturacağınız projelerde kullanabileceğiniz, görsel olarak çok şey veren, kullanış olarak basit çok güzel bir araç.

Örnek

İndir

SlideItMoo: Film şeridini andıran, yanyana dizilmiş resimlerin kaydırma yöntemi ile önizlemesini yaptıran, mootools ile hazırlanmış bir araç.

Örnek

İndir

Open Web Messenger: Değişik  bir araç olan Open Web Messenger çevrimiçi destek için web sitelerine yerleştirilebilen anlık ileti aracı. E-ticaret ve hizmet sitelerinde benzerlerini görüyoruz.

Örnek

İndir

Flow Player: Video oynatma aracı Flow Player, hem kullanışı hem de şıklığı ile güzel bir işe yarayacak bir oynatıcı.

Örnek

İndir

Multi Bit Shift: Kullanışlı bir dosya yükleme aracı. Yani dışarıdan dizine dosya yüklenmesini sağlayacak bir araç.

Örnek

İndir

Farbtastic: Her sitede kullanımayabilir ancak özellikle web araçlarıyla ilgili bir siteniz varsa kullanabileceğiniz bir renk seçim mikseri. Seçilen rengin kodunu veren çok güzel bir araç.

Örnek

İndir

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

10 comments

Çok güzel bir yazı olmuş. Bu tarz konular çok hoşuma gidiyor. Çoğu zaman bir şeyi bilsenizde ne olduğunu ne yaptığını bilmediğinz mutlaka oluyor. O açıdan burada bahsettiğiniz web araçlarının ismini duymuş ama ne oluğunu bilmeyenler için güzel bir kaynak.

4 gün önce teşekkür ettiğimde sadece arşive atarım güzel bulduğum için diyordum ancak birçoğunu bugün kullandım çok işime yaradı! Tekrar tekrar teşekkürler:)

Bir cevap yazın

*