Geride bıraktığımız haftanın gündemi yine bir hayli karışıktı. Daha önce tr.wikipedia.org’a yönlendirilen vikipedi.com’un sahipleri, aldığı sahte PR7’lik değerle ücretli bir dizin oluşturmuşlar. Bu davranış birçok internet çevresi tarafından hoş karşılanmadı (ben de dahil). Google’a bu durumun bildirisi yapılmış bile. Önümüzdeki PR güncellemesinde ya banlanıp değer alamyacak ya da yeniden hesaplanıp düşürülecek. Bu durumda ise buradan ücret karşılığında linklerini yayınlatanlar mağdur olacaktır. Ayrıca şurada yapılan tartışmada Mert Ulaş’ın verdiği cevaplar da Blogyazarları‘nın geleceği hakkında endişe veriyor. Biz kalkıp sahte içerik ile ilgili olsun ve diğer konularda olsun yazılar yazıp mağduriyetimizi anlatırken diğer yandan da kendi içimizden dediğimiz arkadaşların kalkıp bu tür işlere kalkışması gerçekten üzücü. Ayrıca bir de hukuki yönünden de bahsetmişler ki düşünülesi türden. Eğer hukuk yönü tartışılıyorsa “ahlak” kavramı da hukuk içerisinde yer almaktadır. ilgili maddeleri gözden geçirmekte fayda var diye düşünüyorum. Ayrıca konu ile ilgili şu yazıyı da incelemenizi tavsiye ederim.

Uzun bi girişin ardından diğer haberlerle devam ediyoruz:

 • Mp3, film dosylarını aratabileceğiniz multimedia bir arama moturu hizmet veriyormuş. Files Tube adındaki bu servise mutlaka gözatın derim.
 • Sosyal ağlarda arama yapmak için 40 tane araç şurada ifşa edilmiş.
 • WordPress 2.3 Beta 1 yayınlanmış Işınlan
 • Üye alımı durdurulan Sosyomat’a üye olmak isteyenler Webrazzi’den davetiye temin edebilirler Işınlan
 • 45 tane mükemmel blog tasarımı Işınlan
 • Bir WordPress tema galerisi Işınlan
 • Google Youtube reklamlarına başlamış
 • Smashing Magazine’den 20 tane ücretsiz ikon seti Işınlan
 • Firefox için 50 tane Google Reader eklentisi Işınlan
 • Live Messenger artık Nokia cep telefonlarında Işınlan
 • internet üzerinden çalışan 45 tane işletim sistemi Işınlan
 • Nokia kısa devre yapma tehlikesi olan BL-5C model bataryaları değiştiriyor. Değişim kapsamınd yer alıp almadığını şuradan bakabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

O topluluktaki tartışma beni çok rahatsız etti. Ben ordan vakit kaybetmeden çıktım. Başımıza alaylı avukat kesilen ve haksızı haklı gösteren, artistlik yapmak isyenen bir kurucunun topluluğunda yer almam. sağolsun ki hemen isteğimi yerine getirdiler.
Bu projeyi destekleyen arkadaşları daha uzun bir süre izlemeye devam edecem. Sakin görüntümüzün arkasında “enayi” var sanmasınlar. Bu tür toplulukları da para kazanmak ve reklam için kullanmasınlar. Para kazanmak istiyorlarsa hile yaparak ve yasal boşlukları kullanarak değil, emek vererek kazansınlar. çok mu zor yoksa?

Hmm Bu vikipedi olayı şaşırtıcı gerçekten Ama Adamlar Bunu iyi Değerlendirmişler Şuan pagerank 7 1 ay içinde 500 kişiye link verseler 5$ dolardan iyi para adamlar bunu iyi değerlendirmişler 😀 helal vallahi onlarda biliyorlar 0 olacağını ve site sadece Türkçe Destek Sunmuyor 😀 1 ay sonra vınn sitemiz bazı ndenlerden dolayı kapanmıstır 😀

Paylaşımlar için tşk ederim hamdi abi 🙂

Güzel derleme olmuş haklısında onu boşver sen bi link vermedin dediğim siteme. aşkolsun

Bir cevap yazın

*