Yaklaşık dört günden beri sınavların varolmasından ötürü bloguma birşey ekleyememiştim. Öncelikle habersiz bıraktığım için özür diliyorum. Ubuntu 7.04’ü göndermiş amcalar, dün gecenin bir vaktine kadar kurulum, ayar ve eklentilerin kurulumu ile uğraştım. ilk bakışta diğer işletim sisteminden yüklerken içe birşey aktarıp aktarmayacağını sorması mükemmel olmuş. Yeri gelmişken buradan sorayım, ekran kartı sürücümü yüklememe rağmen 1280×1024 çözünürlüğe erişemiyorum. Bir öneriniz varsa yorumlara not düşerseniz sevinirim.

Geldik genel internet haberlerine. Bu hafta geçen haftaya göre biraz sönük geçsede dün gelen bir haber bombayı patlatmaya yetti. TTnet sonunda yeni bağlanacaklar için indirime gidiyor. 29YTL olan limitli bağlantı ücreti 24 aylık bağlantı yaptırdığınız taktirde yanında modem hediyesi ile ve ayda 14.9 YTL. Sınırsız olanlar için de hoş tarifeler mevcut. Kampanya detayına buradan ulaşabilirsiniz. Bir hatırlatma, bağlantı ücreti yine alınıyor.

Iconlar internet hayatımızın her yerinde karşımıza çıkıyor. içinde güzel butonlar barındıran bir site Işınlan

Daha önce Panaramio’yu tanıtmıştım. Panaramio, internet kullanıcıları tarafından çekilmiş fotoğrafların Google Maps üzerinde gösterilmesini sağlayan bir servis. Bazı dönen söylentilere göre Google, Panaramio’yu alma çabası içindeymiş.

Cep telefonuna duvarkağıdı yapmak bazen işkenceye dönüşebiliyor. Boyutlarını bilemiyorsunuz, bilseniz de mutlaka bir yerinde hata oluyor. Bu tür durumlar için şuradaki servis birebir çözüm getiriyor. Siz duvarkağıdı yapmak istediğiniz resmi “upload” ediyorsunuz. Daha sonra çıkan ekranda cep telefonu marka/model seçeneğini girdikten sonra size boyutlarını ve görünecek kısmı veriyor. Son olarak “mobo pic it” butonuna tıklayıp resminizi alıyorsunuz. Gerçekten hoş bir servis. Işınlan

Alexa’dan ve diğer kaynaklardan aldığı bilgilere göre Türk Blogları’nın dizinlenmesini sağlayan yeni bir akım başladı. Arda Kutsal’ın imzası bulunan bu akımın adı Blograzzi. Işınlan

internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un son güncellemesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Son sürüm 2.0.0.4  olarak numaralandırılmış. Bazı güvenlik açıkları kapatılmış ve Vista ile tam uyumlu hale getirilmiş. Detaylar ile ilgili bilgi için ışınlan.

Google Reader’ın 2000 mesaja kadar gelen iletileri offline okunmasını sağlayan Google Gears kullanıcıların hizmetine açıldı. Bu servisi kullanabilmek için Firefox ve Internet Explorer için eklentileri yüklemeniz gerekiyor.

Google yakın bir zamanda animasyonlu sayfaları karşımıza koyabilir. Örneğine şuradan bakabilirsiniz 🙂

Wiredness; online resim işlemede çok güzel bir alternatif. Yeniden boyutlandırma, resim yönü değiştirme, uygulayabileceğiniz efektler daha birçok seçenek mevcut. Bunlar da yetmezmiş gibi servis Türkçe dilde de yayın yapıyor, o la la 🙂 Işınlan

Eburhan’dan web 2.0 teknolojileri kullanarak hazır tasarım araçlarını bizlere sunan siteleri şuradaki makalesinde yayınlamış. Mutlaka göz atın.

Sanal alemin güçlü sosyal müzik ağı Last.fm Amerika’nın güçlü medya şirketlerinden CBS tarafından geçtiğimiz günlerde satın alındı.

Ziyaretçilerinizin dünya haritası üzerindeki dağılımını görmek için şuradaki servise göz atabilirsiniz. işlemi gerçekleştirmek için ücretsiz üye olup, sistemin verdiği kodu sitenize eklemeniz gerekiyor.

Google servislerini cep telefonundan da kullananlar için Chip dergisi şurada bir makale yayınlamış. Ben Gmail’i kullanıyorum ve gerçekten faydası çok. Bilgisayarımın olmadığı yerlerde mail adresimi kontrol edebiliyor, cevap yazabiliyor, silebiliyor ve daha birçok işlevi gerçekleştirebiliyorum.

Bu haftalık turumuz bu kadar. Başka bir bültende görüşmek üzere 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

TTnet in kendisi tuak…

haberler için teşekkürler…
orta öğretim kurumları için af söylentisi var doğrumudur 😀 (garip olabilir ama benim blogun server leyla napppim :d)

Aslında 23 nisanda google a logo koyduran arkadaşlar gibi bizde ttnet için bir blog açsak bizittnettenkurtarim.com gibi sesimizi duyarlarmı?

telekomagirsin.com açmıştım ben bi ziyaretçi defteri birde slogan vardı şöyle

türkiyedeki istihdam sorununa sıradışı çözüm;
işi olmayan telekoma girsin! nede olsa telekom bu işi bilmiyor…

tabi domain süresi dolunca kapandı:D

Bir cevap yazın

*