iri sakallı yaşlı Hacı amcalar vardır. Bu amcalar pek çok mekanda görülebilirler. Genelde kösele ayakkabı giyerlerken sürdükleri mis de parfüm mertebesindedir. Ayrıca bir fesleri muhakkak vardır. Genelde ya Kayserili ya Ispartalı ya Karamanlı ya Konyalı ya da Yozgatlı’dırlar. Dışarıdan göründükleri gibi katı değillerdir. Pamuk gibi yumuşak kalpleri vardır. Konuşmayı da çok severler. Hatta konuşurken karşısındaki insana bıkkınlık hissini doyasıya yaşatırlar.

Eğer böyle bir tipe rast gelirseniz muhakkak dakikalarınızı gözden çıkarınız. Şayet bir yerde çalışıyorsanız ve ürün sormak için gelmişlerse önce güzel bir ticari sohbet ederler. Arkasından yerleri yurtlarını anlatmaya başlarlar. Daha sonra büyük ticarethanelere sahip olduklarından ve onu batırdıklarından söz ederler. Ya da emekli olmuşlardır ecnebi memleketlerinden, onların anılarını anlatırlar.

Çoluk çocuktan da bahsetmezlerse bana küfür edebilirsiniz. Emin olun ederler. “Bak yeğenim benim de senin gibi torunlarım var Gayseride” derler. Siz de ufak bir tebessümle “ya amca bi gider misin artık” moduna girersiniz. Amca gitse de işime gücüme baksa diye çırpınmaya başlarsınız. En sonunda kötü gelinlerden ve damatlardan da söz edilir.

Eğer yeri mülkü varsa lüzumsuz sohbetler devam eder. Kiracısının kirayı ödemediğinden, güneş enerjisinin canımının kırıldığına kadar her türlü bilgiyi edinmek mümkündür bu tür sohbetlerden. Unutmadan bu amcaların ellerinde tesbih mutlaka vardır.

Nihayet gidiş evresinde ise sizde bıraktığı izlenim vaktinizin çalındığıdır. Çünkü amca canı sıkıldığı için içeriye girip ürünlere bakmış ve siz de onunla ilgilendiğiniz için yedi sülalesinin serüvenlerini bir çırpıda söyleyivermiştir. Bugünden çıkardığım ders Hacı amcalarla fazla ilgilenmemektir nokta

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Bi an dedemi hatırladım yau (: (Birazcık kayseriliyizde 🙂 ) Ayrıca o dışardan gözüktüğü gibi sert deildir olayında bi hata var benim tanıdığım bütün kayserili hacı amcalar cimriliğiyle gayette katıdırlar (:

Hamdi’cim bahsettiğin amcalar Konya’da genelde camilerde bulunuyorlar 🙂
Ayrıca
“Eğer yeri mülkü varsa lüzumsuz sohbetler devam eder. Kiracısının kirayı ödemediğinden, güneş enerjisinin canımının kırıldığına kadar her türlü bilgiyi edinmek mümkündür bu tür sohbetlerden. Unutmadan bu amcaların ellerinde tesbih mutlaka vardır.” yazmışsın

güneş enerjisinin canımının değil camının 😀

Şuan üniversite için Konya’da bulunmam dolayısıyla hacı amcalara normal olarak rastlıyorum 🙂 Gerçi bizle konuşmaya başlarken,”oğlum sen öğrencimisin”şeklinde başlarlar. Sonrada Hamdi’nin dediği konular devam eder. Hele bi keresinde hacı amcam sayesinde derse geç kalmıştım 😀 neyse.. Yazı için teşekkürler.

Hacı amcalar… insan onlarla oturup muhabbet edince ölümü hatırlıyor biraz, biraz yaşlılığı anlıyor. Amcalar neden hep geçmişten bahseder? Geleceğe dair hayalleri kalmadığı içindir muhtemelen, bahsedilebilecek herşey geride kalmıştır… Onların bu durumunu yadırgamamak gerekir ki, herkesin artık geleceğe dair sözlerinin biteceği bir zaman gelecektir.
Yaşlılık… Sona yaklaşmış amcaların dünyalık muhabbetleri… Çok düşündürücü, çok ibret verici olur inan…

Evet tespitlerinde haklısın ama severim ben hacı amcaları ya hu 🙂 Pamuk gibi olanlar özellikle. insanın baktıkça bakası gelir. Otobüste özellikle yanına oturan hacı amcalar vardır ya. Selam verirler ve otobüsün içinde ya da dışında gördüğü bir manzarayı hemen size anlatma gereği duyarlar 🙂

Yurdum insanı.
Geleceğin Hacı Amcası.
Yozgatlı Kaan Fakılı 🙂

Bir cevap yazın

*