Google ismini duymayan kalmamıştır artık. Hatta sözlüğe bile girdi bu kelime. Son dönemlerde internet dendiğinde kafamızın üstünde yanan sarı ampülün içinde ilk olarak Google isminin yazdığı bir gerçek. Google’ı hergün birşeyler aratmak için ya da diğer servislerini kullanmak için açıp o janjanlı (mavi, kırmızı, sarı, yeşil) logosunu görüyoruz. Peki hiç Google’ın yuvasını gördünüz mü? Bu yazımda azıcık da olsa sizlere Google’ın evini yani Googleplex’i anlatmaya çalışacağım. eminim ki yazıyı okuduktan ya da resimleri gördükten sonra birçok kişi “ahh ulan ahh şurda çalışsam ne vardı sanki” diyecektir :). Arayı soğutmadan hep birlikte Googleplex’e gidelim artık.

Google’nin evi California eyaletinde bulunuyor. Google’nin bu merkezi; Google ve birçok parçadan oluşmuş anlamına gelen “complex” kelimelerinden oluşan “Googleplex” ismini alıyor. Googleplex yapı olarak 4 ana bölümden oluşuyor ve sadece 47.038 metre karelik bir alanı kaplıyor (abi tam domates ekeceğimiz yere yapılır mı bu ya). Ayrıca burada body salonu, çamaşır kurutma odaları, 2 tane yüzme havuzu, beachvolley sahası ve adım başı kafeterya yer alıyor. Hmm unutmadan aslına uygun olarak bir dinazor iskeleti ve SpaceshipOne adlı meşhur uzay gemisini barındırıyor. Önümüzdeki bahar faaliyeti geçmesi planlanan ve 1.6 megawatt elektirk üretimi yapabilecek Güneş enerji sitemi de kuruluyor.

Yapı olarak bu kadar. Peki Googleplex’de yaşam nasıl? işte fotoğraflarla bunun cevabı

1-Google maskotu ve Lava lambası Google’daki çalışma tarzını ortaya koyuyor değil mi ?

2-Google bilgisayarları ve elektronik cihazları kontrol için daima işin uzmanını bulunduruyor.

3-Bir google çalışanı yüzereken, başında bir cankurtaran bulunuyor (hizmete bak bea :))

4-iki google çalışanı, FiKiR TAHTASI (komik şekillerle bezeli Google Uzay istayonu panosu) önünde kahve molası vermişler.

5-Google çalışanları molalarında kendilerini rahatlatacak faaliyetlerde bulunurlar. Hmm mesela bilardı oynarlar 🙂

6-Görünümüne önem verenler için de herşey düşünülmüş. Mesela berberleri var, hem de bayan, o la la 🙂

7-Çalışanlar öğle paydosunda voleybol oynuyorlar. Tabi ki buna benzer daha birçok imkan kendilerine sunulmuş durumda.

8-işin bana göre en önemli kısmı olan yemekte sıra. Google’nin yemek konusundaki hassasiyetini üç farklı gurme ile döşenmiş ücretsiz kafeleri ile görebilirsiniz.

9-Googleplex çalışanlarının çocukları ve hala çocuk ruhunu içinde taşıyanlar için oyun salonlarını bünyesinde barındırıyor

10-Çalış çalış nereye kadar? Tabi ki bünye yorulacak. işte o da düşünülmüş ve masaj servisi de mevcut.

11-Google çalışanları köpeklerini (kediler değil maalsef) Googleplex’e getirebiliyorlar.

Gördüğümüz gibi Google’da çalışmak, Googleplex’de olmak çok heyecan verici. Birçok beş yıldızlı otelde olmayan konfor mevcut. Bu fotoğraflardan ayrıca şunu da anlıyoruz ki Google çalışanlarına gerçekten değer veriyor, onların rahat çalışmalarını sağlıyor. Büyük ihtimalle Google gibi birçok dev de aynı şekildedir. Onlara da bir başka yazımızda değiniriz artık. Benden şimdilik bu kadar, yazı da benden çok emeği geçen Serkan Abi’ye ve Cem’e teşekkür ederim.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

bizdeki işverenlerein kafasına göre bu işlerin hepsi işten kaytarmak için yapılan şeyler 🙂 hatta bazılarına göre işçi dediğn onu görünce korkmalı, sürekli ceket,kravat gezmeli 😀 özendirdin beni gece gece hırs yaptım girecem google ‘ a 😀

Tek kelimeyle mükemmel bir ortam. Bana burada iş versinler eve bile gitmem geceleri 😀

ben bi 4 ay önce görmüştüm ayrıntılı resimlerini. hobi odalarının da ayrıntıl resimleri vardı ve inanılmazdı

Offff Offff Bende zamanında böyle hayallere dalmıştım nerde bizde o şans 🙁
Emeğine Sağlık Hamdi’ cim

🙂 inanmıyorum yaaaa Google Girme ihtimalim Acaba Kaç 10.000 Da 1 de olsa ne yapmam gerekiyorsa yaparım heee 😛

çalışın hocam çalışın … google a girmeyi bırakın.. google yaratın

ben bukadar kitap okudum bukadar devasa başarılara birebir okuyarak izleyerek gördüm we sadece sunu merak ediyorum neden biz bunu yapamıyoruz daha doğrusu yapmıyoruz….
Bunu yapan iki senin benm gbi insan ….
bırakalım artık içimizde bulunduğumuz koşullara küfür etmeyii…
bizde yapalım….
”iNSAN iNANDIKLARIDIR ” ANTIN ÇEHOV

Bir cevap yazın

*