Google, 2007’yi birçok açıdan dolu dolu geçirdi. Elindeki mevcut servislere eklediği yeni özelliklerle ön plana çıktı. Bunun yanında uygulamaya geçirilecek projelerini de önümüzdeki aylarda hizmete geçirmek için duyurdu. Peki 2008 yılında Google’da neler olabilir, ne gibi gelişmeler yaşanabilir, hangi servisler hayata geçebilir? Bunlara biraz göz atalım.

  • Facebook’un patlama yapmasından sonra Google Maka-Maka adında bir sosyal ağ kuracağını duyurmuştu. Muhtemelen 2008 yılı içinde bu servisi hazır hale getirecek. Google hesabı olan herkes bundan faydalanabilecek. iletişim için Gmail kullanılırken, Google’ın diğer servisleri de muhtemelen değişik amaçlar için kullanılacak. Aynı Facebook’da olduğu gibi Google hesabı olmayanlar ise diğer kullanıcıların profilini göremeyecek.
  • Google Image Search yani resim arama servisi daha gelişmiş hale getirilerek kullanıcıların aradığı resimleri daha kolay bulması sağlanabilir.
  • Genel arama sonuçları biraz daha geliştirelerek oluşturan, yer ve genel düşünce hakkında da bilgiler verilebilir.
  • Web tabanlı uygulamaların çevrimdışı çalışmasını sağlayan Google Gears cep telefonlarında da çalışır hale gelebilir.
  • Google Maps kullanıcıların bulundukları yerleri göstererek diğer insanların kendilerine yorum ya da öneri yazmalarını sağlayabilir. Uygulamaya geçtiği taktirde Maka-Maka’ya da dahil edilebilir.
  • Microsoft Outlook veya cep telefonlarındaki ajandalar Google Calendar’a senkronize edilir hale getirilebilir. Ayrıca Microsoft Office ve OpenOffice ailelerinin kelime işleme programlarına eklentiler çıkartılarak Google Docs ile online işlem yapılmasına izin verilebilir.
  • Gtalk’a webcam özelliği eklenebilir.
  • Picasa için de birtakım özellikler eklenebilir. Mesela online düzenleme açısından yenilikler olabilir. Ayrıca saklama alanı arttırılabilir.
  • GDrive kapasitesi 20 GB’a kadar çıkartılabilir 🙂

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

Oh oh yarasın abi
O zaman bende şey istiyorum, kız arkadaşımı terkettim yenisini istiom google bana şöyle avril lavigne formatında ama ondan daha uzun aynı tarzda bi hatun ayarlasın evet benimde 2008 beklentim 😀

@skykhan, hehehe. Olm Ukrayna’ya gideceksin o zaman 🙂 Suyun gözü orda 🙂

G-Talk Çeviri botlarını duyurmuştu.Diğer dillere Türkçe çeviri olayını eklerse çok güzel olur

2008 yılında google den adsense gelirlerinde biraz tıklaam başı maliyeti arttırmasını isterim 🙂

Burak bak o dediğine kimsenin itirazı olmaz. 😀
G-Drive’deee 20 gb olursa seviniriz yani.

Çok güzel istek ve beklentiler… 🙂

Adsense deki beklentide süper doğrusu Burak arkadaşımızın…

Yalnız şu G-Drive devreye girdimi resmi olarak? Ben google üzerinden hala ulaşabilmiş değilim resmi bir bilgiye?

Bir cevap yazın

*