Birkaç gün önce Beyaz Blog‘da bir yazıda bir dökümanı yayınlamam gerekiyordu. Biraz uzun bir döküman daha doğrusu karar belgesi olduğu için Google Docs‘a yükleyip oradan bir paylaşım vermek daha mantıklı geldi kendi açımdan. Ancak gel gelelim embed yani gömme kodu alamadım yani böyle bir hizmetin olmadığının farkına vardım. Sonra da belgeye mecburen link vermek zorunda kaldım ve en kısa zamanda benim düşündüğüm şekilde birşeylerin geliştirilmesini içimden geçirdim. Google bu isteğimi duymuş olacak ki birçok servisinin embed kodlarının alınabildiği ve bunların yanında özel araçların da sitelere veya bloglara eklenebileceği Web Elements hizmetini yayınladı. Bu araçlara şimdi hep birlikte bakıyoruz.

Calendar: Google takvimlerini daha önce servisin kendi içinden aldığımız embed kodları yardımıyla sitelerimize ekleyebiliyorduk. Şimdi biraz daha kendi isteğimize göre düzenleyip yayınlayabileceğimiz bir şekilde Web Elements‘de yer alıyor.

Conversation: Google Friend Connect arkdaşlarımız ile sohbet edebileceğimiz, onlarla tartışma konuları açabileceğimiz, sorulara cevap verebileceğimiz bir sohbet aracını sitemize eklememiz için oluşturulmuş bir araç.

Custom Search: İster kendi sitemiz istersek de Google’da arama yaptırabileceğimiz özel bir arama kutusunu sitemize ekleyebileceğimiz araç.

Maps: Google Maps üzerinde istediğimiz bir noktanın haritasını sitemizde ya da kullanacağımız projelerde kullanmak için oluşturulan bir araç. İster kordinat girererk istersek de yer ismini yazarak harita kodunu almamız mümkün.

News: Google News üzerinden haberlerin çekilip sitemizden yayınlanabileceği bir araç. Haber türünü daha doğrusu kategorisini kendimiz belirleyebiliyor, görnümü ve büyüklüğünü seçebiliyoruz.

Presentations: Google Docs bünyesinde bulunan Presentations yani slay gösterileri için kullanılan araçta hazırladığımız slaylarımızı sitemize ya da entegre etmek için kullanılan Web Elements aracı. Gerçi Google Docs da zaten sadece Presentations dosyaları için embed kodu veriyordu ancak burada biraz daha özelleştirilebilir durumda.

Spreadsheets: Yine Google Docs içinde bulunan tablo aracı. Yazının başında belirttiğim durum yani dökümanlar için şu anda bir gelişme olmasa da hazırladığımız tabloları, grafikleri, çizelgeleri yayınlamak mümkün olacak. Tabi benim beklentim dökümanlar için de yakın zamanda hizmetin sunulması hatta PDF için bile. Bu aracı kullanabilmek için embed kodunu alacağımız tablomuzu Google Docs’da açıp “share” menüsünden “publish” seçeneğini seçip paylaşım izni vermemiz sonra da adres çubuğunda bu tablomuzun linkini kopyalayıp Web Elements’deki kutucuğa girmek yeterli olacaktır.

Youtube News: Youtube üzerindeki görüntülü haberleri sitelerimizde yayınlamak için özel bir araç. Araçtan haber kaynağını seçtikten sonra kodumuzu alıyoruz. Araç, seçilen haber kaynağındaki görüntülü haberleri slayt geçişleri ile gösteriyor, ziyaretçi de istediği haberin üzerine tıklayıp izleyebiliyor.

Kullanım

Yukarıda bahsettiğimiz araçların hepsinde sitelere entegre edilmesi için embed kodu verilecektir. Bu kodu alıp sitemizde ya da blogumuzda aracı göstermek istediğimiz yere kopyalıyoruz. Mesela bloglarımızda yan kısımda göstermek için sidebar.php dosyasının içinde uygun yere eklememiz yeterli olacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Böyle yapmaları daha güzel oldu. Böylece istediğimiz Google servisinden veri çekebileceğiz 😉

İnşallah yakın gelecekte daha çok araç eklerler bu servise. İncelediğim kadarı ile süper bir şey 🙂

Google Docs’a yüklediğimiz pdflerin em bed kodunu alamıyoruz galiba. Bu yüzden hala scribd kullanıyorum. Google duy sesimizi pdfler için bizi başka siteye yönlendirme.

Bir cevap yazın

*