Dünkü makalemde bundan sonraki 3-4 yazımda Adobe Air alt yapısını kullanan fevkalade araçları ifşa edeceğimi söylemiş ve ilkini sizlere göstermiştim. Geçtiğimiz günlerde Google, Translate servisine yeni dilleri eklemiş ve bunun içine Türkçe’yi de katmıştı. Bu da biz Türk kullanıcılarının fevkalade işine yaramış ve gelişmiş bir sözlük olarak kullanınlan servislermizin arasına girmişti. Şimdi sizleri Translate servisini daha kolay kullanmamızı sağlayacak, daha doğrusu işimizi yüksek düzeyde kolaylaştıracak bir araçla tanıştıracağım.

İlk işimiz bilgisayarımızda “.air” uygulamalarını çalıştıran Adobe Air bilgisiyarımızda yoksa onu indirip kuruyoruz. Eğer Adobe Air bilgisayarımızda Adobe Air kuruluysa bu işlemi atlayıp Google Translate aracını indiriyor ve basit kurulumunu tamamlıyoruz.

Uygulamayı çalıştırdığımızda aynı Translate servisindeki gibi diller açılır menüler şeklinde karşımıza çıkıyor. Eğer Türkçe ve diğer tüm dilleri görmek için menüyü açıp “more” seçeneğini işaretliyoruz. Artık uygulamayı afiyetle yiyebiliriz. Metin kutusuna çevrilecek site veya metni giriyoruz sonra da dilleri seçip “translate it” butonuna basıyoruz. Metinleri kısa bir süre içinde metin kutusunda çevirip bizlere sunuyor.

Uygulama gerçekten çok kullanışlı. Hem işleyiş hem de dizayn olarak fevkalade.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Buda önceki servisler gibi çok yarayışlı.
Eline sağlık güzel bir paylaşım olmuş.

Bir cevap yazın

*