Geçtiğimiz günlerde fonksiyon tamamlama özelliğini kullanıcılarla buluşturan Google Docs servisi Spreadsheets artık kullanıcının ilgili Google Gadget yani araçlarını da eklemesine izin veriyor. Her geçen gün kendini yenileyen servisin bu yeni özelliği sayesinde interaktif zamanlama göstergelerinden haritalara, finans grafiklerine kadar birçok aracı ekleyerek hesap tablolarımızı biraz daha geliştirebiliyoruz.

Kullanım için servisin araç çubuğundaki “add” butonuna tıklıyoruz ve açılır menüden “gadget” seçeğini seçiyoruz. Karşımıza gelen küçük pencereden de eklemek istediğimiz aracı seçiyoruz. Mesela grafikleren birini seçerek grafikler kullanabiliyoruz. Bunun yanında Google Maps’den faydalanabiliyoruz. Birçok aracından faydalanabiliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde devreye giren fonkisyon tamamlama özelliğine de deyinecek olursak; Dreamweaver ya da benzeri bir programda kod yazdıysanız mutlaka görmüşsünüzdür, kodun bir kısmını yazınca kutucukta otomatik tamamlama için bir liste çıkartır. Aynı biçimde burada da, “=” ile bir fonksiyon yazmaya başladığınız anda kutucukta fonksiyonlar görünüyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*