Mozilla’nın Internet Explorer’a rakip olarak çıkarttığı ve bugün milyonlarca insan tarafından tercih edilen Firefox ile Google hesaplarını hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilmek için 20 tane eklentiyi inceledim. Mail hesabından videoya, videodan resime kadar birçok servisle ilgili eklentiyi bu yazımda bulabileceksiniz. Eklentileri kullanabilmek için ilk önce sisteminizde Firefox’un yüklü olması gerekiyor. Eğer yoksa http://www.mozilla.com/firefox/ adresinden tarayıcının son sürümünü sisteminize kurabilirsiniz. Firefox’u yüklediysek eklentileri tek tek denemeye başlayabiliriz.
Eklentilerin Kurulumu
Bütün eklentilerin kurulumu için aynı yolu izleyeceğiz.ilk olarak eklentinin bulunduğu adresi Firefox ile açıyoruz.Karşımıza gelen eklenti sayfasındaki “Install Now” linkine tıklıyoruz. .
Karşımıza eklentinin kurulumunu başlatacağımız ufak bir pencere gelecektir.Bu penceredeki “Şimdi Kur” düğmesine basarak eklenti kurulumunu başlatıyoruz.

Son olarak eklentimizin kurulduğunu ifade eden pencere gelecektir.Kurduğunuz eklentinin aktif olabilmesi için tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.Her eklenti kurulumunda bu işlemi mutlaka gerçekleştirmeniz gerekiyor.

BookWorm
internette geçen kelime ya da kelime gruplarının Google Books servisinde aratmanızı sağlıyor. Tek yapmanız gereken aratmak istediğiniz kelimeleri fare yardımı ile seçili hale getirip sağ tıklayarak açılan menüden “Google Book Search” seçeneğini seçmek olacak.
Boyut: 6KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/3354/

Google Calendar Notifier
Google Calendar hesabınızdaki günlük olayları bu eklenti sayesinde hesabınıza giriş yapmadan görebiliyorsunuz. Eklentinin tarayıcınızın sağ alt köşesine yerleştirdiği küçük simge size günlük olaylarınızı gösteriyor. Eklentiyi kurduktan sonra hesbınızın feed adresini eklenti seçeneklerine girmeniz gerekiyor. Bunun için Google Calendar hesabınıza giriş yaparak sırası ile Setting/Calendar yolunu izliyor, “My Calendar” bölümünden kullandığınız hesabın linkine tıklıyorsunuz. Açılan “Calendar Details” sayfasında Private Address bölümünün karşısındaki XML adresini kopyalayıp eklentinin “Options” bölümüne yapıştırarak olayları takip ediyorsunuz.
Boyut:61KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/2528/

Search Images on Google With a Single Click
Sağ tıklama menüsüne eklediği “Search Image” seçeneği sayesinde internet sayfası üzerindeki herhangibir kelime ya da kelime grubunu Google Images servisinde kolayca aratmanızı sağlıyor.
Boyut:79KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/3029/

Search Videos on GoogleVideo With a Single Click
Sağ tıklama menüsüne eklediği “Search Videos on Google” seçeneği ile internet sayfası üzerindeki seçeceğiniz kelimeleri Google Video servisinde hızlı bir şekilde aratmanızı sağlıyor.
Boyut:83KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/3083/

Iris
Google Reader aboneliklerinizi tarayıcınız yan çubuğunda görüntülüyor. Eklentiyi indirdikten sonra tarayıcınızda “Görünüm/Kenar Çubuğu/Iris” yolunu izleyerek gösterebilirsiniz.
Boyut:31KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/2813/

Google Video Downloader
Google Video’daki izlediğiniz videoları indirmenize izin veriyor. Video izleme sayfasındayken eklentinin durum çubuğuna yerleştirdiği “Get Video” düğmesine tıklayıp videoyu kaydediyorsunuz.
Boyut:2KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/2838/

SlimSearch
Eklenti sağ tıklama menüsüne “Slim Search” menüsünü ekliyor. Böylece internet sayfası üzerindeki seçtiğiniz metne sağ tıklayıp istediğiniz şekilde ve serviste hızlıca aratma yapabiliyorsunuz. Bu kullanışlı eklenti ile normal, anesiklopedi, harita aramalarının yanı sıra Google Images, Google News, Froogle, Google Finance, Google Local, Google Maps, Google Video, Google Scholar servislerinde de aratma seçeneğine sahipsiniz
Boyut:6KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/2440/

Googlepedia
Google’da yaptığınız arama sonuçlarına göre o konu ile ilgili benzer Wikipedia makalelerini arama sayfasının sağ tarafında gösteriyor. Makaledeki linklere tıklayınca da o kelime ile ilgili arama yapıyor.
Boyut:26KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/2517/

Firefox Google Bookmarks Menu
Google Bookmarks hesabınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Eklentinin menü çubuğuna eklediği “GBookmarks” menüsü sayesinde gezdiğiniz siteleri hızlıca Google Bookmark hesabınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca kategori eklemenize de izin veriyor.
Boyut:20KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/2448/

Google Calendar Quick Add
Google Calendar hesabınıza hızlıca olay girmenize izin veriyor. Bu eklenti sayesinde Google Calendar sayfanıza gitmeden kolayca olayları ekleyebiliyorsunuz. Örneğin “Pc Net/tomorrow at 1pm” şeklinde bir olay girerseniz bir sonraki gün 13:00’a bu olayı işleyecektir. ”Tomorrow yerine istediğiniz tarihi de girebiliyorsunuz. Yani tam kullanımı şu şekilde olacak:”olay/tarih at saat”. Tarayıcınızdan Araçlar/ Google Calendar Quick Add yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.
Boyut:6KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/2405/

Inline Google Definitions
Sayfadaki seçili kelimeler için Google tanımlamalarını ufak bir sekme içinde gösteriyor. Aratmak istediğiniz kelimeyi seçiyor ve fareniz ile sağ tıklıyorsunuz. Açılan menüden “Inline Definitions” seçeneğini seçiyorsunuz. Sonra sonuçlar ufak seçme içinde çıkıyor.
Boyut:11KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/2083/

Kill Google Ads
Google reklamlarını arama sonuçlarından ve reklamların görüntülendiği sitelerden kaldırıyor. Eklentiyi kurduktan sonra herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak kendisi devreye giriyor.
Boyut:2KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/1996/

Gmail Manager
Gmail hesabınızı Firefox üzerinden kolayca kontrol etmenizi sağlıyor. Eklenti durum çubuğuna yerleştirdiği küçük simge ile istediğiniz zaman aralığında Gmail hesabınızı kontrol ediyor ve gelen yeni mesajları size bildiriyor. Birkaç tane Gmail hesabınız varsa onları da kontrol etme imkanınız var. Ayrıca eklentinin Türkçe dil seçeneği de mevcut.
Boyut:169KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/1320/

Google Preview
Google’da yaptığınız arama sonuçlarında adreslerin sol tarafında o sitenin önizleme resmini gösteriyor.
Boyut:15KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/189/

GoogleTabs
Google arama sonuçlarında çıkan siteleri yeni sekmelerde açmanızı sağlıyor. Arama sonucunun olduğu sayfada sağ tıklama menüsünden “Open search result open in tabs” seçeneğini seçiyorsunuz.
Boyut:6KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/803/

Goocal
Durum çubuğuna eklediği küçük simgeye tıklayınca sizi Google Calendar servisine yönlendiriyor. Yani tarayıcınızda Google Calendar kısayolu oluşturuyor. Böylece hızlıca Google Calendar’a gitmenizi sağlıyor.
Boyut:4KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/2378/
SeoQuake
Google arama sonuçlarında bulunan sitelerin hemen altında PageRank değerinin yanısıra birçok istatistik bilgisini görebiliyorsunuz. Ayrıca araç çubuğu sayesinde herhangi bir sitenin de istatistiklerini görebiliyorsunuz. Ayarlarını durum çubuğundaki küçük simgesine tıklayarak yapabilmeniz mümkün.
Boyut:54KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/3036/
Advanced URL Builder
Sağ tıklama menüsüne eklediği “Fin using” menüsü sayesinde internet sayfası üzerindeki seçtiğiniz adres bilgilerine Google Maps’da aratarak dünya üzerindeki konumunu görebiliyorsunuz. Şehir, cadde, sokak, eyalet, ülke ve daha bir çok bilgiyi aratabiliyorsunuz.
Boyut:12KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/1399/
BetterSearch
Google arama sonuçlarınızdaki siteleri tek tek yeni sayfada açarak bakmak zorunda değilsiniz.Bu eklenti site adresinin yanına koyduğu ikonlar ile siteyi arama sayfasındayken ufak bir pencerede gezmenize izin veriyor, Alexa verilerine ulaşmanızı sağlıyor.
Boyut:32KB
Eklenti Adresi:https://addons.mozilla.org/firefox/211/

Gmail Notifier
Gmail hesabınızı tarayıcınızdan kontrol etmenizi sağlıyor.
Boyut:79KB
Eklenti Adresi: https://addons.mozilla.org/firefox/173/http://cadde53.net/images/Untitled-1.jpg

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Hamdi incleme çok güzel olmuş. Eklentilerin tamamı işe yarayacak, pratik çözümler sunacak olanlardan. Teşekkürler 😉

Bir cevap yazın

*