Google’ın RSS okuma servisi Google Reader‘ı bilmeyen azdır sanırım. Servis her ne kadar Türkçe yayında fazla özellik barındırmasa da ingilizce dil kullanımında birçok yeniliği ve özelliği kullanıcılara sunuyor. Aynı Google’ın diğer servislerindeki gibi dil çevirme işlemi biraz uzun sürüyor. Ama bu yazıda konumuz bu değil. Google Reader‘a yeni eklenen bir özellik; not iliştirme ile ilgileneceğiz.

Google Reader hesabımız eğer Türkçe ise veya ingilizce dışında bir dil ise bu anlatacağım özellik görünmeyecektir. Bunun için Google Reader hesabımızdaki ayarlara girip dil seçeneğini ingilizce olarak seçmemiz kâfi.

Dil ayarlarımızı da hallettiğimize göre yeni özelliğimize göz atabiliriz. Google Reader‘a düşen içeriklerin altında bulunan araç çubuğunda yer alan “Share with note” linkine tıkladığımızda küçük bir pencere açılıyor. Buraya notlarımızı giriyoruz.

Bu özellik açıkcası ben ve benim gibilere çok faydalı olacaktır. Çünkü birçok yazıyı işaretliyorum zamanı gelince. Fakat sonra işaretlediklerimi okurken bazen kendi kendime “bunu acaba neden işaretlemiştim”  diyorum. Bu özellik sayesinde en azından işaretlediklerimin neden işaretli olduklarını bileceğim. Bunun yanında paylaştığım içeriklerin de daha anlaşılır olması sağlanıyor.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bazen benimde böyle durumlarım olabiliyor,google ın bu yönünden de faydalanacağız sanırım 🙂 teşekkürler.

Keşke paylaşmadığımız yazılar için de yapsaymış.

Bir cevap yazın

*