Hepimiz bildiğimiz gibi Google, son PR güncelleme süresini bir hayli uzun tuttu. Bunun ardından bloglarda ve birçok forumda Google’ın PR güncellemesini geciktirme sebebi; değişmesi beklenen algoritma olarak kulaktan kulağa dolaştı. Yeni algoritmaya göre PR değerlerinin gizli tutulacağını, şimdi olduğu gibi kimsenin kolayca öğrenemeyeceği de söylentiler arasındaydı. Fakat bunların hiçbirisi olmadan Google PR değerlerini sinsice güncellemeye başladı.

Aslında son güncelleme ben ve benim gibi olan arkadaşların birçoğunun hoşuna gitmedi. Önceden “5” olan PR değerim maalesef şu anda “4” olarak görünüyor. Bunda tabi siteyi güncelleme sürelerimin, link çıkışlarımın ve backlink denen şeyin büyük etkisi var. Tek düşüş ise h-yaman’da değil elbette. “6” değerini taşıyan tek blog olma ünvanına sahip Yakuter‘de “5” değerine inmiş. Diğer yandan daha önceden “4” olan ve yükselmesini beklediğimiz Ayyas Blog ve Dmry ise yerinde saymaya devam ediyor.

Benim PR güncellemesinde beklediğim gelişme ise bir süre önce Türk internet kullanıcılarına karşı yapılan büyük bir saygısızlıkla oluşturulan ve PR değeri “7” olan ücretli dizin vikipedi’nin yeni değerinin kaç olacağıydı. ilk baktığım sitelerden birisi de oydu. Google kendisine iletilen şikayetleri ve referansları iyi görmüş olacak ki vikipedi’nin yeni PR değeri “1” olmuş. Böylece vikipedi’den link alanların paraları çöpe gitti denebilir. Bu tür oluşumlardan her zaman kaçınmak faydalı olacaktır.

Açıkcası beklediğimiz güncelleme negatif yönde oldu. Tabi bu iniş kendimize çeki düzen vermemiz gerektiğini de hatırlatmıyor değil 😀 Sanki kulağımızı çeker gibi Google! Biz de “mesaj alındı” deyip yolumuza devam ediyoruz. Ayrıca bir nokta daha, algoritma değişikliği beklenen Google PR sistemindeki notumuzu halen görebildiğimiz için sanırım herhangibir değişiklik olmadı.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

22 comments

hamdicim pr falan hikaye bence önemli olan alexa sıramız artık 🙂 hem senin prın sıfır olsa ne olur önemli olan sen bizler takip ediyormuyuz işte budur olay gerisini salla kardeşim

Harbiden ya senin sayende 5’e düştüğümü öğrendim. Ne yapalım, 6 serüvenimiz buraya kadarmış 🙂 Hoş, nasıl oldu da 6 oldum onu da hala bilmiyorum ya neyse 😀

Gene PR’ım 3 sanırım.. iwebtool’da gelecek pr değeri sorgulamıştım ve bana 5 vermişti ben en azından şimdilik 4 değerini istiyorum..

Tabii hiç bir önem yok ama ne bileyimi hak ediyor olabilir miyim?

@Eda Suner, tabi ki. Zaten asıl amaç o. Değilse kapatır giderdik 🙂

@Yakuter, olm takılcan arada bakıcan ne oluyo ne bitiyor. Hep içmekle ve kızlarla vakit geçirmekle olmaz ki bu işler 🙂

@gKAANs, benim gözümde elbette hak ediyorsun 🙂 Ancak gel gör ki Google amcam böyle demiyor. Bence Google ilerleyen günlerde PR olayını terk edebilir. Ya da backlink ya da ona benzer kriterleri kaldırabilir.

hobaa 😀

Abi ben firefox üzerindeki googlebardan bakıyorum. benimkini hala 5 gösteriyor? nereden baktın sen_?

bir de eğer güncelleme devam ediyorsa, bunlar geçici olacaktır. tamamen bittiğinde eski haline gelebilir 😉

benim blogun pr değeri 0’dan 4’e yükselmiş 🙂 önceki domainim ( grkn.net )in pr değeri de öyle birşeydi zaten 🙂

Erhan, dikkat et, “Paid Links” olayındasın, pagerank’in 3’e bile düşebilir(di).

Eda Suner, Alexa pek doğru sonuçlar veremiyor. Neden dersen, istatistikleri araç çubuğu yardımıyla tutan bir servis Alexa.

gKAANs, Gelece PR değerleri çoğu zaman gerçek değeri veremiyorlar. Google’ın hesaplamaları tam olarak bilinemediği için tahmini değerler verirler.

Hakan, abi senin hala 5 merak etme. Hamdi, aYYaS Blog!un etkisinde kalmış. 🙂

Benim blogumunda PRsi 1di bu güncellemeyle PR 2 oldu.Artık blogumun pagerankı 2..

ben de önceki güncellemede şaşırmıştım Pr 3 oldu diye…Pr3un bi hayrını göremeedik google da görmemiş ki pr’ım 2ye düştü herşeyde bir hayır wardır 🙂

bu pr düsüsleri € civarinda.google taktik degistirdi kisaca.link degisimleri v.s.aldatici malesef.google amcam bunlari daha fazla göz ardi etmedi ve kendince müdahale zamani geldi diye düsündü herhalde 🙂 sonuc itibari ile hayirli olur umarim, ama benim kafama söyle bi durum geldi.örnegin “x” aramasinda benim site ilk sayfada ciksinda ben pr falan istemiyorum 🙂 1)prniz 5 olsun ama sitenizin yeri belirsiz olsun 2)prniz düsük olsun ama siteniz ilk sayfada ciksin ?

sizin tercihiniz hangisi olurdu 🙂

Kişisel görüşüm :

Ücretli/ücretsiz link değişimleri, forum ve toplistlerin bayatlığı yanı sıra wp sistemlerininde (seo ları iyi olduğu için) amaç dışı kullanımlarının artması sonucu google amca kendince(!) hakıl bir hareketle “forum,toplist ve blog” sistemlerini, sistematik bir şekilde PR güncellemelerinde negatif etiketledi.

//

Pr düşüşü bir tek sende değil hamdi, malesef tüm dünya çapında oldu (araştırmalarım sonucu gördüklerim)…

Eeehh pek fazla bir laf yapamıyoruz söz konusu Google olunca 😀

Ya işin enteresanı bloğunuzu okurken dedim iwebtoolda benim PR kaç tahmin ediliyor diye Current kısmında 3 yazınca şok oldum 🙂 0 dı güncellenmiş

Yeni PR Güncellemeleri ne zaman olacak acaba?. Google ‘nin yeni bir sistem denediğini düşünüyorum, neden ? derseniz. sistematik bir şekilde arama sonuçlarındaki hareketler!.

Birde Google.com.tr sanırım gerçekten bizden birilerinin yönetiminde sanırım. Spam raporları çifte standar ile inceneniyor.

arkadasım aslında Türklere karsı çifte standart uygulanıyo bana ceza vermişler sözde link satıyomusum filan 4 den 0 düşürdüler oha dedim tekrar güncellenmesi için basvuruda bulundum şimdi 3 olarak gösteriyo bunu bilmeyenler war google amca işi hep yokuşa sürüyo:S

PR peşinde koşmak çok yanlış, önemli olan kullanıcı sayısı arttırmak, PR ve diğer değerler zaten otomatik artmış oluyor.
Sevgi ve saygılarımla…

Bir cevap yazın

*