Zaman geçiyor herşey değişiyor, biz bile değişiyoruz.Ama değişmeyen bir şey var.O da Google’ın haftalık çıkarttığı yenilikler serisi.Artık bıkkınlık geldi Google yeniliklerini yazmaktan, açılan servisleri tanıtmaktan.Ancak onlar ne bıkıyor ne de sıkılıyorlar.Daha kitap arama servisini açalı bir hafta olmamıştı ki bugün bir servisini daha öğrendik.Aralarında The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Guardian ve Time gibi ingiliz basının devlerinin arşivleri artık internet ortamında.Tarihi 1700’lü yıllara kadar giden arşivde istediğiniz haberi aratıyorsunuz.Haberlerden bir kısmını ücretsiz olarak görüntüleyebiliyorsunuz.Bu da demek oluyor ki bir kısmı da ücretli.


Arama motoru sunum itibariyle Google-News sayfasına benzemesine karşın, çok daha karmaşık bir teknolojiye dayanıyor. Birbirlerine içerik olarak benzeyen haberleri gruplayan arama motoru, ücretli ve ücretsiz makaleleri ayrı ayrı dizinliyor, seçimi kullanıcıya bırakıyor. Ücretli haber arşivlerinde fiyat da belirtiliyor.

Örneğin 1969 Ay’a inişle ilgili bir haber istendiğinde, yanda diğer Ay’a yapılar seyahatlarle ilgili haberler de görülebiliyor. Bu sayede kullanıcı on yıllara yayılan olaylar arasında benzerlik, karşıklık, gruplama gibi kategorizasyonların farkına varacak.Servidi kullanmak için aşağıdaki ışınlanma linkini kullanabilir dedelerimizin okuduğu gazete haberlerine gözatabiiriz.

Linke Işınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

bu google iyice sapıttı 🙂 her hafta yeni bir proje ne yaratıcı bir ekibi war adamların 🙂 ama tek sinir olduğum şey her yaptıkları olaya beta damgası koyup kendilerine açık bir kapı bırakmaları.. bunu tüm servislerinde yapıyorlar

Ne haftası kardeşim adam daha iki gün dolmadan şaka yapar gibi “aaa bak şunu çıkardık” diyorlar.Bunlar manyak.internet manyağı 😀

olsun zararı yok.internet google sayesinde gelişiyor işte daha ne bunlarda olmasa…

Bir cevap yazın

*