Google Docs, geçtiğimiz günlerde servis içerisindeki belgeleri değişik formatlara dönüştürerek dışarı aktarma özelliğini duyurmuştu. Şimdi de birden fazla dosyayı seçip dışarıya zip arşivi olarak çıkartmamıza izin veriyor. Faydalı ve kullanış olarak çok basit bir özellik olduğunu başta söylemeliyim.

Google Docs’a girip dışarıya aktarmak istediğimiz dosyalarımızı seçiyoruz.

Ardından  More Actions menüsünden “Export” seçeneğine gidiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

Bu pencerede aynı zamanda dışarı aktarım yapılırken dosyalarımızın hangi türde olacağını seçiyoruz. Örneğin bir Word belgesini PDF’ye çevirerek aktarım yapabiliriz. İşlemler bittikten sonra Continue butonuna basıyoruz. Ardından bizi aşağıdaki durum penceresi karşılıyor. Burada süre dosyalarımızın sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak olarak değişebilir. Zaten ilerlemeyi gösteriyor.

Bu ekranda dikkatimizi çeken “email when ready” butonu ile e-posta olarak gönderim yapabiliyoruz. Grafik dolduktan sonra da bilgisayarımıza zip arşivi olarak indiriyoruz. Hepsi bu kadar.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bu soylediginiz ozellikler zaten bir kac yıldır bulunmakta Google’da.
En azından ben iki yıldır kullanıyorum aktif olarak bu özellikleri google docs’ta.

Bir cevap yazın

*