Her geride bıraktığımız gün bir servis ile karşımıza çıkan Google, mobil sektöründe de kullanıcılar için yelpazesini genişletiyor. Daha önce Gmail hesabımızı cep telefonlarımız üzerinden istediğimiz yerden kullanabiliyorduk. Daha sonrasında ise Google cep telefonunda Gmail‘i daha rahat kulandırmak için bir yazılım yayınlamıştı. Şimdi ise Google‘ın çevrimiçi döküman, tablo ve yakın geçmişte hizmete sunduğu slayt servislerine de cep telefonlarımız üzerinden ulaşabiliyoruz.

Gmail‘de olduğu gibi cep telefonumuzdaki internet tarayıcısına “m” uzantısı ekliyoruz. Yani, http://docs.google.com/m adresini yazdığımız zaman cep telefonumuzdan Google üzerindeki dökümanlarımıza ulaşabiliyoruz.

Adrese girdiğimiz anda bizi güvenlik ekranı karşılıyor. Kullanıcı adı ve şifrenimi yazıp hesabımıza giriş yaptığımızda ise karşımıza Türkçe arayüze sahip arayüz çıkıyor. Tabi arayüzde bilgisayardan giriş yaptığımızda karşımıza çıkan seçeneklerin birçoğu yine yer alıyor.

Sayfanın en üstünde dökümanlarımız arasında arama yapmak için bir arama motoru mevcut. Telefondan bağlandığımız için bu bize hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayacaktır. Hemen alt kısmında son dökümanlar yer almakta. Burada ise üzerinde son çalıştığımız belgelerimiz yer alıyor. Bu da ulaşabilirliği kolaylaştıran unsurlar arasında yer almakta. En alt kısımdaysa erişimi kolaylaştıran tüm dökümanlar, klasörler, yıldızlılar ve çöp kutusunun yer aldığı bir menü bulunuyor. Yani bilgisayar üzerindeki Google Docs’dan herhangibir farkı yok, tüm işlemleri burandan da yapabiliyorsunuz.

Google‘ın kullanıcılara bu kadar imkan sağlaması elbette güzel birşey. Servisin Türkçe olarak kullanılabilmesi de Google‘ın Türkiye’ye verdiği önemin elbette bir göstergesi.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*