Google Calendar benim için çok şey ifade ediyor. Özellikle sınav dönemlerinde ders çalışma programı hazırlıyorum kendime ve hatırlatma özelliğini açtığımda da ders programım cep telefonuma ücretsiz geliyor. Diğer önemli hatırlatmalar için de kullandığım için ajanda ihtiyacımı tamamen karşılıyor. Tüm bunları çevrimiçi yapabilmesi de çok güzel bir özellik aslında. Bunların yanında Google’ın Friend Connect adında bir hizmetinin olduğunu ve bununla “sosyal ağ” teriminin karşılığının bulunması için uğraştığını da biliyoruz. Bu iki hizmeti birleştirince de ortaya çok iyi bir özellik çıkıyor.

Facebook’da arkadaşlarımızın doğum günlerini hatırlatan bir araç var. Bu iki servisi birleştirdiğimiz zaman bu aracın görevini biraz da olsa yerine getirerek  Google Calendar hesabımıza Friend Connect arkadaşlarımızın doğum günlerini ekleyerek hatırlama açısından çok cazip bir seçenek sunmuş oluyor. Her ne kadar biz Google’ın asıl bombayı Facebook türevi servisinde patlatacağını düşünsek de şimdilik çok iyi bir alternatif olacaktır.

Hizmeti aktif duruma getirmek için Google Calendar hesabımıza giriş yapıyoruz ve “setting” (ayarlar) bölümüne giriyoruz. Buradan da Calendars sekmesine geçiş yapıyoruz. Alt sağ kısımda bulunan Browse Public Calendars bağlantısına tıklıyoruz. Karşımıza herkese açık takvimleri görüyoruz. Fun Calendars başlığı altından Contact’s Birthday seçeneği karşısındaki “Add Calendar” butonuna basıyoruz. Böylece doğum günlerini takvimimize dahil ettik. Eğer SMS ile bildiriminiz açıksa cep telefonuna mesaj olarak da düşecektir doğum günleri hatırlatmaları.

Eğer isterseniz alt kısımdaki Holiday Calendar başlığı altından uygun ülkeyi seçerek o ülkeye ait tatil günlerini takvimimize ekleyebiliyoruz. Henüz Türkiye için tatil günlerinin bulunduğu bir takvim mevcut değil listede. Ama ilerleyen zamanda mutlaka o da yerini alacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

dur ben de kullanmaya başlıyayım bunu. her gün hangi dersler var diye kasmıyım, biraz öğrenci olayım yahu 🙂

google ın bir çok servisini kullanıyorum. yanlız bu takvim uygulamasını bu derece verimli kullanabileceğimi düşünmemiştim. sağol 🙂

Bir cevap yazın

*