Bundan sonraki bir kaç yazımızda son zamanların yükselişte olan program alt yapısı Adobe Air ile hazırlanmış yazılımlara göz gezdireceğiz. İlki  Google Analytics servisini kullananların çok hoşuna gidecek bir yazılım olan Polaris Google Analytics Reporting olacak.  Polaris, Google Analytics API sayesinde Analytics hesabımıza masaüstünden zahmetsizce bağlanmamızı ve raporlarımızı görüntülememizi sağlayan çok güzel bir yazılım.

Yazılımı kurmadan önce bilgisayarımızda Adobe Air yok ise şuradan indirip kuruyoruz. Ardından Polaris’i indiriyoruz. Programı çok basit birkaç adımda kurduktan sonra ilk gelen ekrandan “free version” seçeneğini seçiyoruz ki ücretsiz şeklini kullanalım. “Full Version” yıllık 15 $ karşılığında daha detaylı raporlara ulaşmayı sağlıyor. Ardından kayıt işlemimizi gerçekleştirdiğimiz ekran geliyor karşımıza. Üçüncü ekranda ise Google Analytics bilgiliremiz ile sisteme giriş yapacağımız ekran geliyor. Buraya bilgileri yazıp sisteme giriyoruz.

Yazılım gerçekten çok sade ve kullanışlı bir arayüze sahip. İlk ekran bizi grafiklerle karşılıyor. Hemen grafiklerin üstünde “Dashboard” kısmından menüye ulaşıp rapor şekillerini seçebiliyoruz. Hemen bunun yanındaki tarih yazan kısma tıkladığımızda tarih değerlerini seçebiliyoruz. En sağda bulunan kısımdan da raporlarını incelemek istediğimiz sitemizi seçiyoruz.

Programın özellikle grafikleri benim çok hoşuma gitti. Programın tek eksiği ise raporların dışarı Excel ya da PDF olarak alınmasıdır ki bunu da yapmak için zahmet edip siteye bağlanmak yeterli olacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Senin bu güzel programların ve incelemelerin yüzünden bilgisayarda yer kalmadı program kurmaktan tıkanmaya başladı makina 🙂

Gayet hoş hemen deniyorum.

Çok hoş oldu. Şimdi her seferinde Google Analytics’e girmeye gerek yok yani. Full versiyon biraz pahalı sanki. 5 dolar yapılarak daha fazla kişinin kullanması sağlanabilirdi. Gerçi çok tutulan programları birileri kırarak nette dağıtıyor ama…

Daha önceleri Google Analytics Reporting Suite olarak sunmuştu bu uygulamayı ve multi-profile seçeneği mevcuttu. Belli ki uygulama tutunca hem ismini Polaris Google Analytics Reporting değiştirmiş hemde free versiyonu single website için yapmış. Olsun yinde guzel uygulama. Adobe Air uygulamarını çok seviyorum zaten favorimde Tweetdeck bu aralar. Çok kullanışlı masaüstü uygulamalar. Teşekkürler inceleme için.

O dediğinde raporları .cvs ve pdf olarak dışarı aktarma da vardı. Bunda özellikleri kısmış ama dediğin gibi bir düşünceyle yola çıkmış olması da yüksek ihtimal.

@Hamdi Yaman, dediğin gibi o özelliklerde baya kullanışlıydı.

Ayrıca daha önceleri wordpress içinde bir air uygulama mevcuttu. WordPress Yorumlarını onaylamak için. Acaba daha kapsamlı bir uygulama mevcut mu wordpress için bilgin var mı?

@ne_o; Benim bildiğim de oydu. Bir de airpress diye birşey vardı. Post girebiliyor, resim ekleyebiliyorduk. Ama şu anda ulaşılamıyor sitesine. Google’da kapsamlı bir arat istersen hatta bulursan haberdar et bizi de.

Bir cevap yazın

*