Her geçen gün Firefox’un kullanıcı sayısında artış gözlüyoruz.Buna bağlı olarak da kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak adına yazılan eklentiler de artış gösteriyor.Geçenlerde Google‘da yaptığınız arama sonuçlarında site resminin gösterilmesi sağlayan bir eklenti tanıtmıştım.Bugün ise bir diğer Google hizmeti olan Gmail ile ilgili bir eklentiyi tanıtacağım sizlere.Teknoseyir‘den tanıdığımız Hasan kardeşimiz tarafından Türkçe’ye çevrilmiş bu eklenti.Yaptığı bu güzel sürpriz için teşekkür ediyor ve başarılı çalışması için kendisini de kutluyorum ayrıca.”Gmail Manager” isimli eklentimiz ile Gmail hesaplarımızın kontrolünü Firefox üzerinden zahmetsizce yapabiliyoruz.

Eklentinin bana faydası ne olacak?

Eğer benim gibi bir Gmail kullanıcısıysanız ve aktif olarak bu hesabı kullanıyorsanız gün içinde ara ara Gmail hesabınıza giriş yaparak kontrol ediyorsunuz gelen e-postaları.Tabi bu olay en az saatte bir defa yapılıyorsa hem zahmetli hem vakit kaybettirici olabilir.Eklenti kendisi kontrol ediyor hesabınızı ve gelen mail olduğunda Firefox penceresinin sağ alt köşesinde yazıyor.Gelen gideni oradan görüyorsunuz ve zamandan zahmetsizce tasarruf ediyorsunuz.

Kurulum ve Ayarlar

Kurlumu buradan bakabilirsiniz.Kurulumdan sonra Firefox penceresinin sağ alt köşesinde mavi bir Gmail logocuğu çıkıyor.Bu resime tıklayıp ayarlarımızı yapıyoruz.Programda ayrıca birden fazla hesabı kontrol etme imkanınız da bulunuyor.Ayarlardan kullanıcı adı, şifre yazılır ve ayarlarımızda hesabın kaç dakikada bir kontrol edileceğinin ayarlandığı bir kutucuk var.Siz buraya istediğiniz daikayı yazabilirsiniz.Ben 5 dk. yazdım ve 5 dakikada bir kontrol ediliyor hesabım.Firefox’um açık olduğu sürece de Gmail hesabımdan haberdar oluyorum.Eklentiyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Eklentiye Işınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

walla hocam bu tür olaylar için thunderbird kullandığımdan dolayı eklentiyi kurmadım ama güzel bişeye benziyor.. bide böyle herşeyi kendime göre custom edince pc’ye format atmak gözümde büyüyor 🙂

Eklentiyi az önce kurdum süper valla.Ayrıca ben interneti yavaşlatır diye tahmin etmiş ama hiç de öyle olmadı.Bir de sen ayarlıyorsun ya kaç dakikada kontrol edeceğini o da çok güzel olmuş.10 üzerinden 10 veriyorum.Ayrıca Türkçe’ye çeviren arkadaşımıza da teşekkür ediyorum.

Yoksa siz hala annenizin eklentsinimi kullanıyorsunuz 🙂 GTalk kullanmıyormusunuz ?

Ben şahsen kullanmıyorum.Daha doğrusu MSN kullanan arkadaşlarım çoğunlukta olduğu için kullanmıyorum.Ama denemek hatta olayın içine girmek lazım 😀

Bir cevap yazın

*