Microsoft Office 2008 ile birlikte dosya türleri de alt üst oldu maalesef. Önceden bildiğimiz .doc, .xsl, .ppt ve diğer dosya uzantıları oldular .docx vs. Ancak bu sıkıntıyı en çok çeken yine kullanıcı oldu. Her bilgisayarda Office 2007 olmadığı için birçok yazışmada ya da belge paylaşımlarında sıkıntılar yaşandı. Ben çözümü dönüştürücü bir program aracılığı ile buldum ancak bu işlemi olduğundan fazla uzatıyor. Tabi bir sıkıntı da e-posta ile gelen belgelerde yaşandı.

Tüm bunlara rağmen kısmen de olsa bir çözüm aslında burnumuzun dibinde. Gmail adresimize gelen ekli bir e-postada yer alan eki HTML olarak açabiliyorduk. Bu yöntem için de aynısını kullanacağız.

Diyelim ki .docx uzantılı bir Word 2007 dosyası geldi ve bulunduğumuz bilgisayarda da Office 2007 yok. Ve işin kötüsü o belgeye de mutlaka bakmamız hatta yazdırmamız gerekiyor. Bu aşamada panik yapmaya hiç gerek yok bence. Yapılacak işlem adımları şöyle:

  1. Gmail adresimize gelen e-postayı açıyoruz ve eklerin bulunduğu alt kısma iniyoruz.
  2. Dökümanın yanında bulunan Download ve View as HTML seçeneklerini görüyor olacağız.
  3. Bunlardan View as HTML seçeneğine tıkladığımızda Office 2007 ile hazırlanmış belgeyi görebiliyoruz.
  4. Eğer istersek buradan direkt yazıcı yardımı ile çıktı alabiliriz.
  5. Yok bu dosya bilgisayarımda güzel dururdu derseniz de kopyala yapıştır yaparak bilgisayardaki Word programına aktarabiliriz.

Şimdi iki ekran görüntüsü ile bunu doğrulayalım. Burada Office 2007’de yazdığım deneme dosyasının bir görüntüsü var. Şurada da bu dosyayı e-posta ile açıp gördüğüm hali var. Ne renklerde ne harf büyüklüğünde ne de diğer unsurlarda bir değişim söz konusu değil. Sanırım acil durumlarda çok işe yarayacaktır.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*