Gmail hizmet vermeye başladığı günden bu yana kendini sürekli geliştiren bir iz bıraktı kullanıcılarında. Ajax’ı etkin olarak kullanmaya başlayan ilk servislerden birisi olurken e-posta hesabı içinde diğer servislerden çok daha farklı özellikleri kullanıcılarına sundu şimdiye kadar. Bunun en güzel örneğini sanırım Gmail’e monte edilen mini Gtalk ile verirsem hata olmaz. Şimdi de Gmail 2.0 sürüm numarası ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Hatta hazır halde bekliyor da diyebilirim 🙂

Eğer Gmail’i ingilizce versiyonu ile kullanıyorsanız (şayet diğer dillerde henüz aktif değil, en azından Türkçe kullananlar dil ayarlarından dil seçeneğini ingilizce’ye çevirerek anlatacaklarımı bizzat görebilirler).

Gmail’e girdiğinizde sitenin üst menüsünde “Newer Version” şeklinde bir seçenek görüyoruz ilk bakışta. Zaten bu bize herşeyi işaret ediyor 😀 Bu link aslında bizleri Gmail’in yeni versiyon linkine yani https://mail.google.com/mail/?ui=2 adresine götürüyor. Bu linke tıkladığımız anda Gmail’in yeni sürümü ile karşı karşıya geliyoruz. Bu kısımda da “acaba neler yeni?” sorusu aklımıza geliyor ve birazcık kurcalamaya başlıyoruz.

Görünüm olarak aslında bir fark yok ancak eklenen yeni özellikler mevcut tabi ki. En başta Contact sayfası tamamen yeni bir arayüze kavuşmuş. Grup oluşturma ve diğer iletişim imkanları daha kolay bir biçimde yapılacak hale getirilmiş. Yine çok sık kullandığımız chat kısmında da oynamalar yapılmış. Chat menüsünün stilinde “options” bölümünde oynama yapabilmemiz için de seçenekler sunulmuş vaziyette. iletişim kurduğumuz kişiler ilgili daha detaylı bilgiler için bilgi formuna yeni seçenekler eklenmiş. Ayrıca kişilerimize resim atayabiliyoruz.

Son olarak More Actions menüsüne yeni seçenekler eklenmiş. Bunun en dikkat çekeniyse mesajlarımıza fazla kendimizi yormadan filtreleme yapabileceğimiz Filter messages like these. Bu seçeneği birden fazla mesaja uygulamak da mümkün kılınmış durumda.

Şimdilik dikkatimi çekenler bunlarla sınırlı. Yeni sürümün diğer dillere ne zaman uygulanacağı hakkında ise herhagibir bilgi bulunmazken bunlar dışında özelliklerin dahil edilip edilmeyeceği de merak konusu. Her zaman olduğu gibi herkese yine Gmail’i tavsiye ediyorum 😉

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

10 comments

Gmail Ingilizce olarak kullaniyorum, buaralar birseylerin degistigini farketmistim ama bukadar oldugunu simdi yaziyi okuyunca anladim 🙂

Bilgi icin tesekkurler,kolay gelsin

gerçekten iyi olmuş ancak biran önce bu özelliklerin türkçe sürüm için de geçerrli olmasını dilerim:)

aslında gerçekten gelişmeler mevcut gmail için hatta 4gb alana çıktı e-postalar, ancak birçok özelliğin türkçe için mevcut olmadığı bizi üzüyor. bu da sanırım google’ın Türkiye çalışanlarından mı kaynaklanıyor!!!

Valla ben pek birşey farketmedim. Zaten genelde ThunderBirdden okuyorum. 🙂

@emre

Valla ben pek birşey farketmedim. Zaten genelde ThunderBirdden okuyorum.

Al benden de o kadar 🙂

Gmail her zaman bir adım ileride .
Hotmail de benzer uygulamalara geçti ama kullanım ve optimizasyon sıfır .

Bir cevap yazın

*