Milyonlarca üyesi olan, bir anda patlama yapmasıyla medyanın çocuğu olan Facebook, güzel mecramız Friend Feed’i satın almış. Friend Feed’in resmi blogunda satın alma onaylanmasına karşın ne kadar bir paranın söz konusu olduğunu bilen kimse yok. Tabi bu olayı çok büyük şekilde ayıpladık, ben varken Facebook’a satmaları çok ağırıma gitti. Halbuki satacaklarını söyleselerdi onu geçtim paraya ihtiyaçları olduklarını bilseydim cami önü hasılatını direkt kendilerine aktarırdım.

Tabi şaka bir yana artık olayın ciddi yönü şu Friend Feed bir taraftan bağımsız çalışırken bir taraftan da Facebook içinde entegre olarak çalışacak. Yani bu şu temek Friend Feed hesabını Facebook içinden yönetebileceğiz veya Facebook’da birkaç gün sonra bir özellik eklenip “Friend Feed aracını denediniz mi?” diyecek. Haliyle Facebook’daki binlerce insan da Friend Feed’e akacak. Ortalık Facebook gibi çöplüğe dönecek. “İnanıyorum ki Tayyibi Sevmeyen 10 milyon kişi” bulurum tarzındaki başlıkları Friend Feed’de de görmemiz mümkün olacak.

Bir de olayın ünlüler açısından durumu var. Bazı ünlülerin Friend Feed’e takıldığını biliyoruz. Eğer ki bunlar Facebook’da çıkacak olursa Friend Feed’in sonu gelmiş demektir.

Açıkcası bu satın almadan biz Friend Feed ahalisi olarak hiç hoşlanmadık. Özellikle Türk kullanıcıları tarafından son dönemlerde yükselişte olan bir servisin bu şekilde pazarlanması ciddi anlamda tepki topladı. Sen tut o kadar like yap, o kadar yorum yaz sonra elin oğlu gelsin senin kaçtığın yere entegre olacağını söylesin.

Bu durum Twitter’ı biraz daha olsun eski haline döndürür düşüncesindeyim. Çünkü insanlar artık blog ve mikro blog hesaplarına geri döneceklerdir bir nebze. Friend Feed’de gün boyu yazılanlar biraz da olsa bloglara kayacaktır. Haliyle ortaya güzel içerikler çıkacaktır.

Bir diğer mevzu da Google’ın sosyal ağı Wave. Bir zaman bir başlık açılmıştı Friend Feed’de Google Wave Friend Feed’i döver mi?” şeklinde. O zamanki yorumlar hatırladığım kadarıyla olumsuzdu. Yani Friend Feed’in eline su dökemez şeklindeydi. Ancak şu andan sonra bence döver.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Para yüzünden kullanıcı hakları satılmamalıydı bence. Çoğu kişi terkedecektir Friendfeed’i.

Bir cevap yazın

*