Bir dünya haritası hayal edin. Öyle bir harita ki üzerine geldiğiniz yerin başka insanlar tarafından çekilen fotoğraflarını barındırsın. Siz de istediğiniz yere tıkladığınızda o kişilerin çektiği fotoğraflar çıksın. Böylece o yer hakkında daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Daha önce buna benzer bir Firefox eklentisi incelemiştim ancak bu hizmeti veren bir site olduğunu bilmiyordum. Ta ki Panoramio’yu tanıyıncaya kadar. Panoramio, siteye kullanıcılar tarafından eklenen fotoğraflarla dünya haritasını daha detaylı bir duruma getiriyor.

Tamamen web 2.0 mucizesi olan Panoramio’yu kullanmak da çok basit. Siteye girdikten sonra sol tarafta haritayı görüyoruz. isterseniz bu haritayı fare yardımı ile kaydırarak istediğiniz noktaya gelebilirsiniz. Eğer detaylı fotoğrafları görmek istiyorsanız yapmanız gereken şey harita üzerinden yeşil baloncuklara tıklamanız olacak. Sonra fotoğraflar açılacaktır. Eğer haritayı kaydırmak yerine istediğimiz bir yerin fotoğraflarına daha çabuk ulaşmak istiyorsanız haritanın hemen alt kısmında yer alan “search” yani arama bölümü imdadınıza yetişecektir. istediğiniz şehir ya da yerin ismini yazabilirsiniz.

Siz başkalarının çektiği fotoğrafları gördünüz şimdiye kadar. Peki diğer kullanıcıların da sizin fotoğraflarınızı görmenizi ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise ücretsiz olarak siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelikten sonra anasayfada “Map your photos” kısmında yer alan “start” butonuna tıklıyorsunuz. Gelen sayfadan da bilgisayarınızdaki resimleri yüklüyorsunuz. Siteye 2GB’a kadar resim yükleme imkanınız var. Gezginler için bulunmamışl birşey diyebilirim bu hizmet için.

Site şu anda ingilizce başta olmak üzere 10 dilde daha destek veriyor ancak Türkçe mevcut değil :(. Ayrıca “interseting places” bölümünden ilginç yerlerin fotoğraflarına etiketlerle ulaşıyorsunuz.

Siteye Işınlan

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Bir cevap yazın

*