Fotoğraf çekerken ışık, yansıma, obje konumu, kamera konumu ve daha birçok etken ile bütünlük sağlanıyor. En güzel resim bu etkenlerin doğru kullanımı ile ortaya çıkıyor şüphesiz. Özellikle amatör fotoğrafçılar ustalaşabilmek için bu etkenlerin nasıl doğru kullanıldığını, etkenler yer değiştirdiğinde nasıl sonuçların ortaya çıkacağını öğrenmek zorundalar. Bunun için de diyagram şeması dediğimiz ışığın, nesnelerin, kameranın yerini gösteren bir kroki kullanılıyor.

Buradaki örnekte sol kısımda resim, sağ kısımda da bu resim oluşurken nasıl bir yerleşim kullanıldığı gösteriliyor. Aynı sitede yüzlerce  fotoğrafı inceleyerek bilgi sahibi de olabiliriz aslında.

Şema oluşturmak ise biraz zahmetli bir iş. Bu zahmetli işi kolaylaştıran çevrimiçi servisler de mevcut. Bunlardan birisi de Lighting Diagram. Sayfanın sol kısmında fotoğraf çekerken kullanılan araç gereçler, sağ kısımda da bunların yerleşim alanları görüntüleniyor. İstediğimiz aracı istediğimiz yere ve istediğimiz açıda, kolayca yerleştirmemiz sağlanıyor.

Şema çizimi bittikten sonra da PNG, JPG formatlarında dışarı aktarım sağlanıyor. Kendi fotoğraflarımız için kullanabileceğimiz bu şemalar hem paylaşım hem de öğrenme açısından büyük önem taşımakta.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*