Bazen misafir olarak gittiğim evlerde aile büyüklerinden birinin siyah beyaz fotoğrafını görürüm.Ve o fotoğrafı gördükçe de içimden şimdiki teknoloji ile karşılaştırırım.Eskiden fotoğraf gerçekten oldukça zahmetli bir işmiş.Yok banyo yok şu yok bu derken birçok evreden geçiyor.Ancak şimdi öyle mi?Elbette değil çünkü dijital fotoğrafçılık oldukça gelişti.Benim gibi teknoloji tutkunu, elektronik dostu ve internet aşığı arkadaşlar ellerine geçirdikleri dijital makineleri ile gördükleri her kareyi çekiyor, sonra onu bir güzel bilgisayardaki arşivine aktarıyor.Artık bununla da yetinmeyip internet üzerindeki albümleri kullanıyoruz.Hatta ve hatta artık foto günlüklerini (fotoblog) kullanır hale geldik.Yani hayatımızdaki kareleri fotoblogumuza aktararak diğer insanlarla paylaşıyoruz.Bu makalemde de dilim döndüğünce fotoğraf günlüklerinden, nasıl edineceğimizden, avantajlarından söz edeceğim.

Blog’u anladık da fotoblog nedir?

Çoğumuz bloglar yani günlükler ile içli dışlıyız.Kimimiz kendi günlüğünü tutuyor kimimiz de onları ziyaret ediyoruz.Yani halkaya bir yerlerden giriyoruz.Daha önceki makalelerimde blogun kişisel düşüncelerin paylaşıldığı bir platform olduğunu söylemiştim.Fotoblogların da aslında hiçbir farkı yok normal bloglardan.Birisinde yazılar ile günlüğünüzü tutuyorsunuz.Diğerinde de fotoğraf kareleri ile günlüğünüzü tutuyorsunuz.Yani fotoblog kısaca tanımını yaparsak; blogların düzenli olarak fotoğraflar ile güncellenmiş türü.

Nereden bulacağız fotoblogu?

Bu hizmeti ücretsiz olarak, babasının hayrına veren güzel siteler mevcut.Bunlara Photoblogs.org sitesi çok güzel bir örnek…Siteye girdiğinizde önce yeni bir hesap ediniyorsunuz.Sonra da menulerden yolu izleyerek fotoblogunuzu oluşturuyorsunuz.Tabi normal bloglarda eklediğiniz yazılara nasıl yorum yapılıyorsa aynı şekilde eklediğiniz fotoğrafınıza da yorum yapılabiliyor.Yani sistem aynı içerik farklı.Aynı hizmeti alabileceğiniz birkaç site daha var.Onlar da şöyle:

Flickr:Site artık Yahoo’nun olduğu için bir Yahoo hesabı edinmelisiniz.20 MB’a kadar fotoğraf yüklemenize izin veriyor.

Buzznet:Bu da cep telefonunuz ile güncelleyebileceğiniz bir fotoblog.Nerede olursanız olun cep telefonunuz ile fotoğrafı çektikten sonra telefondan fotoğrafı blogunuza ekleyebiliyorsunuz.Ayda 60 tane fotoğraf yükleme şansınız var.Fotoğraf uzantıları jpeg olmak zorunda ve boyutlara 400px şeklinde ayarlanıyor.

Diğerleri

pictures.aol.com

photoblog.com

Avantajım nedir?

Şöyle bir düşünün siz başka yerdesiniz ve kız arkadaşınız da başka bir yerde :D.Kız arkadaşınızın sizin günlük uğraşlarınızı görebilmesi, yüzünüzü yani sizi görebilmesi için güzel olmaz mı?Kız arkadaşınız değil de anneniz, babanız veya başka birisi de olabilir.Üstelik bunları ücretsiz bir şekilde karşılıyorsunuz.Ya da diğer insanların fotoğraflarla sizi tanımasını sağlıyorsunuz ;).

Son bir uyarı ile makalemi bitirmek istiyorum.Fotoblog sağdan soldan bulduğumuz resimler üzerine kurulmaz elbette.Yani mutlaka ama mutlaka kendi fotoğraflarınız, kendi çekimleriniz olacak.Amacı da budur zaten.Bir başka internet macerasında görüşmek üzere.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Geri bildirim: blogiport » Blog Archive

Blogger, wordpress gibi blog sistemlerinden de yararlanarak fotoblog yaratabiliriz. Bence bu şekilde daha yaratıcı ve daha kolay yön verebileceğimiz fotobloglar oluşturabiliriz.

gerçekten dinlendirici bir site sık sık ziyaret ediyorum. sürekliliği olması gereken bir site

Bir cevap yazın

*