Ülkemizde büyük alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte ben de dahil birçok kişinin ilgisini çeken fiyatlar olmuştur. Bazı ürünler hatta bazen birçok ürün, dışarıda bir mağazada 1000 YTL iken bahsettiğim alışveriş merkezlerinde 750 bilemediniz 600 YTL’ye kadar düşüyor fiyatları. Fiyat karşılaştırması yaptığımızda dışarıdan alışveriş yaptığımızda kazıklanıyoruz gibi bir hava var ortamda. Tüm ürünler için bunu söylemek aslında mümkün değil. Gıda, temizlik malzemeleri vb. ürünleri buna örnek gösterebiliriz. Ancak garantili ve markası bilinen ürünlerde durum bu şekilde değil. Fiyat farkı aslında başka başka yerlerden kaynaklanıyor.

Ben bilgiyi ilgili markadan aldığım için Philips ürünlerinden daha doğrusu Philips’in LCD/Plazma ürün gamından bahsedeceğim. internet mağazalarından ya da teknomarketlerde fiyatlara baktığımız zaman dışarıdaki bir mağaza ile arasında dağlar kadar fark olabiliyor. Bunun sebebi de ucuz olan ürünlerin ihracatçı firmalar tarafından temin edilmesidir.

Daha açık anlatacak olursam, Philips Türkiye’de ürünlerinin dağıtıcısı ve sağlıyıcısı olarak Türk Philips‘i yetkili kılmıştır. Garanti koşullarını da yine Türk Philips sağlıyor. Yani Philips Yetkili Servisi tabelasını gördüğünüz bir yerde ya da internetten baktığınız teknik servisler Türk Philips’in anlaşmalı olduğu bir mağazadan aldığınız ürüne destek veriyor. Haliyle fiyat da bizlere yani tüketicilere Türk Philips’in önderliğinde yansıtılıyor.

Diğer taraftan bir de bu ürünleri direkt Philips’den değil de diğer ülkelerden temin eden istanbul Bilişim, Doğan Holding gibi kuruluşlar var. Bunlar ihracatçı olarak daha ucuza ürünleri temin edebiliyorlar. Ancak ürün her ne kadar Philips olsa da garanti koşullarında Türk Philips’in sunduğu destek yer almıyor. Yani Türk Philips’in garantisinde yer almıyor. Dolayısıyla Philips servislerinden hizmet alamıyorlar. Kendi bünyelerinde oluşturdukları servislere yönlendiriyorlar tüketicileri.

Eğer siz Philips servisinden hizmet almak istiyorsanız da bu tür ürünlerde ücret karşılığında sorununuza çözüm buluyorsunuz. Tüketici Hakları’na başvurduğunuzda da alacağınız yanıt belli. Çünkü Philips ürünlerini Türkiye’de satmak, satışdan sonra da desteğini sağlamak üzere istanbul Bilişim, Doğan Holding’i değil Türk Philips‘i yetkilendirmiştir.  Eğer kafanıza bunun Türk Philips’e ait olup olmadığını nasıl bilecekler ki derseniz, servise giren ürünlerin seri numaraları değerlendiriyor. Ve garantiye girip girmediği, Türk Philips’e ait oılup olmadığı sorgulanıyor.

Peki Türk Philips’e ait olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bu da çok kolay. Garanti belgesi üzerinde Türk Philips garantisi altındadır yazarsa sorun yok.

Eğer yazdıklarıma inanmazsanız Philips’in Türkiye Destek Hattı’nı arayıp kendiniz bilgi alın.

Özetlersek bu sadece Philips ürünleri için geçerli değil. Fiyat farkı aşırıya kaçan diğer ürünlerde de aynı. Mutlaka bir yerinde bir eksiklik var ki fiyatı da ucuz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Aslında bu bahsettiğin konuda ucuz olan yerden alışveriş yapmak daha doğru olur sanki.. Niye dersen genelde sıfır alınan televizyon veya başka bir elektronik ürün garantisi bitene kadar bozulmuyor ya da arızalanmıyor. 🙂 En azından büyük bir çoğunluğunda problem çıkmıyor.
Garantisi süresi bittikten sonra tamir için zaten ücret ödemek durumunda kalındığı için diğeri tercih edilebilir. 😛

Yalnız şöyle birşey var ya o süre içinde bozulursa? Artı firma indirim yapabiliyor garanti sonrasında.

Bir cevap yazın

*