İş yerinde kullandığım bilgisayar  üstün özelliklere sahip olmayan sadece 512 Ram ve P4’ün ilk serilerinden birine sahip bir emektar. Yıllardır Firefox kullanan ben, bu emektarda geçtiğimiz günlerde Firefox’dan vazgeçmek zorunda kaldım. Sebebiyse hem simge durumuna küçülmüş halinde hem de açık halinde Firefox’un bilgisayarı çok aşırı bir şekilde şişirdiği neredeyse ikinci bir işlemi yapmaya izin vermediğinden kaynaklanıyordu. Chrome denedim ama onda daha kötüydü durum. Birkaç gün Opera ile fölrt ettik. Ama Opera da sarmadı. Gönlüm hep Firefox’dan yana olduğu için olsa gerek…

Ben de şöyle ufak çaplı bir araştırma yapıp Firefox’u optimize etmeye karar verdim. Sırasıyla şu iki işlemi yaptım.

  • Firefox adres çubuğuna about:config yazıp konsola giriyoruz. İlk satıra sağ tıklayıp “Yeni>Boolean” komutundan gelen ufak pencereye config.trim_on_minimize yazıp tamam diyoruz. Gelen ikinci pencereden true seçeneğini işaretleyip işlemi tamamlıyoruz.
  • İkinci olarak yine about:config‘de il satıra sağ tıklayıp “Yeni>Sayı” komutunu veriyoruz. Gelen iletişim kutusuna browser.cache.memory.capacity komutunu yazıyoruz. İkinci gelen pencereye de eğer bilgisayarımızdaki ram 128MB ile 512 MB arasındaysa 5000, 512 MB ile 1 GB arasındaysa 15000 yazıp tamamlıyoruz.

Sonuç ise görülmeye değer. Önceden şişen bilgisayar daha kanlı canlı çalışıyor. Öncesinde Firefox’u simge durumuna bile alsak ram tüketimi uçuyorken bu düzeltmeler ile 1600 KB’a kadar iniyor. İkinci bir program açtığımda bilgisayarı camdan dışarı fırlatma isteği oluşmuyor içimde. Ayrıca Facebook ya da diğer ağlardaki videoları takılmadan izleyebiliyorum. Yani kısacası kesinlikle yapılması gereken bir optimizasyon.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

18 comments

Yazılarınızı yakınen takip etmekteyiz. O kadar faydalı şeyler yazıyorsunuz ki sayenizde web sitesinin üstesinden geliyoruz.
Yukarıdaki talimatları harfiyen uyguladım bakalım göreceğiz. Kolay gelsin..

Gerçekten ff kasıyor, özellikle açılışta. Yine de vazgeçilmezim 🙂 Dediğin şekilde düzenledim, inşallah biraz daha hızlanır..

Opera ile 1 gb ram kullanımı gördüm ben. Diğer tarayıcılara nazaran Firefox daha kullnışlı, bahsettiğiniz ayarları kullanarak daha az ram kullanımı sağlanabilir.

Hemen denedim, benim FF genelde 45-50 sekmeden aşşağıda açılmaz. hep 40 üzeri sekme açıktır 😀 Bakalım işe yaracak mı sana güveniyorum;) Teşekkürler…

Teşekkürler. Ayarlardan sonra daha ilk açılışta etkisini gösterdi. 200 ve hatta 275 MB ram kullanımından sonra gayet iyi geldi 150-170 MB arasına düşmek :))

Teşekürler

benim gördüğüm bazı programlar donanım takıntılı 🙂 benzer hızlarda farklı bilgisayarlarda firefox çok garip çalışabiliryor

Çok güzel. about:config ekranının ilk girişindeki “Garanti kapsamı dışında çıkmak üzeresiniz” uyarısıysa daha bir neşeli. 🙂

denedim gerçekten firefoxta şişme olayı olmadı. tşkr ederim guzel bir bildir olmuş

Bende firefox üzerinde şişme sonucu kitlenmeler yaşıyorum. Şuanda işyerindeyim fakat eve gidince ilk işim bu ayarları denemek olucak.
Teşekkür ederim 😉

sağolasın ya. valla ie zaten kullanamıyoruz, ff bıktırmaya başladı artık chrome vakti geldi derken biraz olsun rahatlattın ff’yi 🙂

Evet işe yaradı 🙂 Firefox’tan ne olursa olsun vazgeçemiyorum. Paylaştığınız için teşekkür ederim..

Çok sık rastladığım bir olaydı bu. Ama yine de firefox’tan vazgeçemiyordum. Denedim ve işe yaradı.. teşekkürler

Bir cevap yazın

*