İnternetle ilk tanıştığımda her yiğit gibi ben de Internet Explorer kullandım. Hem de uzun süre… Blogumu kurduktan sonra Firefox ile tanıştım ve bir daha da bırakmadım. Önceleri bir sorununu görmedim ancak son 6-7 aydır hep sorunlar yaşadım. Ardı arkası kesilmeyen çökme sorunları en başta yer alıyordu. Hiç sebebi yokken kendi kendine çöken bir tarayıcı oldu son zamanlarda. Ancak eklentilerinden dolayı da bir türlü bırakamıyordum kendisini.

Bir taraftan da Google Chrome cephesindeki gelişmeleri izliyordum. Son yapılan Beta güncellemesi ile tarayıcı biraz daha güzelleşmişti. Bunun ötesinde eklenti dizininin duyurulması ve çok çeşitli eklentilerin burada yer alması beni ortadan ikiye böldü. Bir tarafta yıllardır kullandığım ve bir türlü vazgeçemediğim Firefox, diğer tarafta ise yenilikleri takip eden Chrome…

Üç tane kullandığım bilgisayar var ve hepsinde her iki tarayıcı da yüklü. İş yerindeki bilgisayar hantal olmasından dolayı Firefox’u açtığım zaman beni çileden çıkarıyor. Sadece Firefox açıkken bile düzgün video izlenmiyor, yeni web görsellerine sahip teknolojileri barındıran sitelerde kitlenme problemi yaşıyorum. Örneğin Friendfeed ve Facebook açıkken kasayı tekmelemek istiyorum çok derinlerden.

Netbook ise uzun zamandır Firefox’dan memnundu ancak son yaptığım birkaç eklenti güncellemesinden sonra bir türlü rayına oturmadı. Tema kullanıyordum ki onu iptal etmeme rağmen dikiş tutmadı bir türlü.

Evdeki bilgisayarımda ise bir sorun yok. Firefox da aynı seviyede çalışıyor Chrome da. Ancak diğer bilgisayarlarımı göz önüne aldığımda Firefox’un gerek işlemciyi gerekse diğer bileşenleri çok fazla rahatsız ettiği, ikinci bir program açtığım zaman bilgisayar işlemcisi kaç çekirdekli olursa olsun %100 etkilediği aşikar. %100 deme sebebim, Firefox’un açık olduğunu tamamen hissettirmesinden dolayıdır.

İşte tüm bunları göz önüne aldım, aynı makinelerde Chrome ile de denemeler yaptım. Dün akşam saatleri itibariyle tamamen Chrome tarayıcısına geçmiş oldum. Firefox’da kullandığım birçok eklentiyi de buldum tabi ki geçiş esnasında. Bu kullandığım eklentileri kategorilere ayırarak yazacağım zaten.

Şimdi işyerindeki bilgisayarda Chrome açıkken birkaç program daha açabiliyorum. Videoları takılmadan izleyebiliyorum internet üzerinden. Ayrıca FriendFeed, Twitter, Facebook ve yanında birkaç site daha açıkken tüm işlerimi halledebiliyorum. Netbook ise halinden çok memnun. Evde zaten sorun yoktu ama şimdi daha iyi oldu.

Kesin kararımı ise burada tekrar belirteyim; Firefox 4 çıkıncaya kadar Chrome’un son beta sürümünü kullanacağım. Firefox 4 çıktığında elbette deneyeceğim. Aynı sorunlar devam ediyorsa ebediyen Firefox’dan elimi ayağımı çekeceğim. Yok düzelmişse, Chrome gibi hızlı davranabiliyorsa yeniden barışabiliriz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

9 comments

Valla ben de Chrome kullanıyorum, Firefox’un işlemci problemi tak ettirdi, ama yine de yüklü duruyor. Ara ara geçiş yapabiliyorum.

Evet haklısın. Son zamanlarda bende Firefox’un düşüşe geçtiğini düşünüyorum. Ben Firefox ile ilgili senin yaşadığın sıkıntıları çekmedim. Tek sorun işlemciyi fazla yorması. Firefox 4’te bildiğim kadarıyla her sekme ayrı çalışacak. Bir sekmede sorun olduğunda diğer sekmeler bundan etkilenmeyecek. Bunun dışında bir de şu RAM’i fazla kullanma olayı olmasa Firefox harika bir tarayıcı. Ama chrome da gümbür gümbür geliyor. Bu göz ardı edilemez. Zaten geçenlerde bir haberde Firefox’tan Chrome’a geçen kişi sayısında artma olduğunu okumuştum. Firefox problemleri düzeltmezse elindeki pazarı Chrome’a kaptırır. Aynısı İE için de geçerli.

Flashgot,Video downloadhelper eklentilerinin benzerini chrome’da bulamadım bi türlü ben de

Firefox çok kasıyor artık…

Firefoxdan chrome gectigim gunden beri cok dar ve durmadan rahatsizlik veren bir ic camasirimi cikartmis ve rahatlamis gibi hissediyorum.

firefox ne olursa olsun eklentilerinin geniş alana yayılmıs olması sebebiyle bir numaradır bana göre.

konu dısı ama eski temanızı paylaşmanızı hala buyuk bir merakla bekliyorum :))

Bu yazıyı okuduktan sonra Chrome’un son versiyonunu indirdim.
Kurarken bilgisayar kendinden geçti, sanki Firefox ile Chrome (Virüs-AV) gibi oldu. Arasıra Firefox’un dengesiz çöküşleri oluyor. Bakalım Chrome ne olacak. Alexa Toolbar vs. arayışına gireyim var mı acaba?

Allah belasını versin firefoxun. 30 dakikada bir çöküyor. operaya yatay geçiş ytaptım Allah’a şükür.

Arada bi çöktüğü, bazende bilgisayarı kastığı doğru firefox’un ama yinede vazgeçemiyorum.

Bende firefox dan vazgeçemeyenlerdenim nedeni ise eklentiler. chrome geçmeyi düşünüyorum ama eklenti destegi problemi cıkıyor. Eklentilerini paylaşırsan sevinirim 🙂

Bir cevap yazın

*