Bir tarafta yazılım devi Bill Gates aganın Microsoft’u ve dünyanın sayılı mühendislerinden oluşan programlama kadrosu.Ve bu kadrounun ortaya çıkarttığı eser olan Intern Explorer…Diğer tarafta da tamamen gönüllüler tarafından oluşturulan açık kaynak kodlu Mozilla Firefox…Bu iki isim de geçtiğimiz hafta web tarayacılarının yeni sürümünü bize tanıttılar.iki tarayıcının da yeni sürümlerinin çıkması aynı döneme denk gelince insanın aklına enteresan sorular geliyor tabi ki.Mesela bu aynı döneme denk gelme olayı acaba gerçekten tesadüf mü yoksa altında yatan bazı şeyler mi var?Bu yazımda Firefox-Explorer savaşını sıcağı sıcağına incelemeye çalışacağım.

2003 yılında eski Explorer rakibi Natscape tarayıcısının geliştiricileri tarafından kurulan Mozilla vakfı kısa süre içinde Firefox isimli tarayıcıyı piyasaya sürdüler.Tamamen gönüllü programcılar tarafından oluşturuldu Firefox ve bunun için olsa gerek ki çok orjinal ve kullanışlı bileşenleri görüyüyoruz yeni sürümlerinde.Ancak Microsoft bünyesindeki programcılara para vererek bu işi yaptırıyor.Bunun için Microsoft daha bu kısımda darbe alıyor.Bir işi severek yapmak başkadır, para alacağım gayesi ile yapmak başkadır.ilk tırmanı böylece yemiş oluyor Explorer.

imece yöntemi ile oluşturulan Firefox sürekli yenilikçi kalmanın yanında açık kaynaklı, özgür olması ile de kullancıların tercihi oluyor.Firefox, Explorer’e rakip çıktıktan sonra oldukça zorladı.Ve şu anda bakıldığında %21’lik bir kullanıcı oranı ile kısa zamanda çok iş yaptığını kanıtlıyor.Bu kadarcık zamanda böyle bir kullanıcı kitlesini elde etmek kolay olmasa gerek.Bu oran karşısında Microsoft yetkililerinin kara kara düşündüğü kesin çünkü bu kadarlık dönemde bu başarıyı yakalayan bir tarayıcı mutlaka ilerleyen dönemlerde Explorer’ı mağlup edecektir.
Internet Explorer’ın 7. sürümündeki RSS desteği, sekme desteği Firefox’un önceki sürümünde de mevcuttu.Bu gösteriyor ki Explorer aslında kendini çok yenileyememiş.Ayrıca Firefox’un içine kolayca entegre edilebilir çok hoş eklentileri mevcut.Ancak buna Explorer’da rastlamak oldukça zor.Durum böyle olunca da Firefox kullanıcıları gün geçtikçe artıyor.
Bir diğer karşılaştırmayı da Google cephesinden yapalım.Google Firefox’u tamamen destekliyor.Bu da Firefox’u güçlü kılıyor ve Microsoft’a karşı bir tehlike teşkil ediyor.Her fırsatta Microsoft’u ezmeye çalışan Google bu cepheden de avlamak istiyor.

Şöyle ya da böyle Explorer bir efsane olmuştu ta ki Firefox çıkana kadar.Ondan sonra gitgide artan kullanıcı sayısı, Explorer’ın gerek güvenlik gerekse bazı yönlerden eksik kalması kendisine eksi kazandırdı.Şimdiye kadar belki çok fazla kullanılan bir tarayıcı oldu.Bunda da Windows içinde entegre olarak gelmesi de büyük etken.Ancak internette birşeyin adı duyulduğu zaman alıp başını gidiyor.Firefox’da öyle oldu ve olmaya devam edecek de.Ben koyu bir Firefox taraftarı olarak Explorer’ın kısa zamanda, yakın gelecekte Firefox’a karşı fazla direnemeyeceğini söyleyebilirim.Çünkü daha 2. sürüm yeni çıktı ancak adamlar 3. sürüm çalışmalarına aralıksız başlamışlar.işte bundan dolayı Explorer’ı mağlup edecek.Çünkü her bir Firefox geliştiricisi işini ya da bu programı para karşılığında değil, kendi istekleri ile geliştiriyorlar.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*