Dün “Firefox3′de Problemim Var” başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazıda; Vista kurulu bilgisayarıma Firefox3 yükledikten sonra birçok sitede yazı karakterlerini kalın olarak gördüğümü belirtmiş ve çözüm bulamadığımdan yakınmıştım. Blogların en güzel özelliklerinden birisi de bu olsa gerek herhalde, yorumlarda çözümü buldum. Öncelikle çözüm için 1. yaşını dolduran Blografik‘in sahibi Mehmet‘e teşekkür ederim.

Sorun Arial fontundan kaynaklanıyor. Ayrnı sorunu yaşayan arkadaşlar eğer Yakuter‘e girerlerse kullandığı farklı yazı karakterinden ötürü bir sorun yaşamadıklarını göreceklerdir. Fakat benim siteme veya en basit örnek Google’ın anasayfasına girince her yazı karakterinin kalınlaştığını göreceklerdir.

Çözüm ise Arial fontunun yenilenmesi daha doğrusu uyumlu hale getirilmesi ile olacaktır. Bunun için ise şuradaki dosyayı indirmek yeterli olacaktır. Dosyayı indirdikten sonra sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Aksi halde, dosya değişimi yapacağı için inen dosya görevini tam olarak yapamıyor. Kurulum bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatacağımıza dair bir uyarı veriyor ve bilgisayar yeniden başlatılıyor. Sonrasında ise herşey yerli yerinde, sorundan eser kalmamış oluyor.

Ben bu yöntemden önce Firefox’u kullanıcı dosyalarım ile birlikte silip yeniden yükledim fakat hiçbir faydası olmadı. Onun yanında 3.1′e güncelledim yine bir etkisi olmadı. Bilginize.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Hocam çok teşekkür ederim. Dünya ne kadar zarif bir yermiş meğerse 🙂

Ayrıca yukarıda diğer adı ve emeği geçenlerede teşekkürler.

Bir cevap yazın

*