Fifa serisinden ne zaman oyun çıkacak olsa, bütün oyun dergileri ve internet-oyun portalları oyunun motorunun değişeceğinden, yeni çıkacak oyunun diğerlerinden çok farklı olduğuna dikkat çeker. Abartılar yapılır ve oyunu bekleyen kitlenin içine bir su serpmiş olur. Fifa 2009’un demo sürümünü deneme fırsatım olmamıştı fakat dün tam sürümünü kurdum ve oynadım. Ben diğer serilerinden pek bir fark göremedim işin açığı. Bazı farklılıklar var ancak rakiplerine yerini kaptırmaması için bunlar yeterli değil.

İlk olarak oyun tam entegre ile online sisteme hazır hale getirilmiş. Oyunun başlangıcında zaten EA Sport hesbaınız olup olmadığı eğer yoksa da üye olmaya yönlendirildiğini görmek mümkün. İnteraktif ligler de oyuna dahil edilmiş. Adidas ligi buna bir örnek. Eğer çevrimiçi diğer Fifa kullanıcılarıyla karşılıklı maçlar yapıp takımınızı zirveye taşımak istiyorsanız oyun dört dörtlük.

Oyun çıkmadan aylar önce oyun motorunun yenilendiği ve artık oyunun çok  gerçekçi olacağı kaleme alınmıştı birçok yerde. Fakat ilk bakışta elle tutulur, gözle görülür bir fark yok. Fifa 2008 ne ise 2009 da o olmuş.

Ufak tefek farklılıklar yok değil. Mesela durduk yere Fifa 2009’da tuş kombinasyonu değişmiş. Şut “space”, pas “w” koşu “r” gibi bütün tuş kombinasyonu alt üst olmuş. Normalde bu tür değişiklikler daha iyi olacağı kanısıyla yapılır ancak EA Games bence bu konuda çok büyük bir hata yapmışlar. Yeni tuş kombinasyonu hem oynanabilirlik açısından bir artı getirmiyor hem yıllarca alışılagelmiş tuşlar değişiyor hem de tuşlara erişim zor. Bu da oyuna hakimiyeti oldukça zorlaştırıyor.

Grafik olarak tatmin edicilik PES’in yine altında diyebilirim. PES genelde daha düşük ekran kartları ile de yüksek performans verirken Fifa serisi oyunlar yüksek hızdaki ekran kartlarında en iyi performansı veriyor. Bunu da göz önüne alacak olursak oyunu en iyi 512 MB bir ekran kartı ile oynamamızda fayda var. Aksi halde hem grafikler çok yavaş işliyor hem de görsellikten çok şey kaybediyor.

Oyun için söyleyebileceğim tek iyi şey ki bunu da değişen oyun motoruna bağlıyorum; eski serilerdeki atılan ve yenilen saçma goller ortadan kalkmış. Attığımız goller çok daha gerçekçi olmuş. Uzak mesafeli goller daha rahat bir hal almış. Atılan uzun mesafeli paslarda da kontrol biraz daha kullanıcıya devredilmiş; bu oyunu daha zevkli bir hale getirmiş.

Oyunun artıları eksileri toplandığında eksileri daha fazla basacaktır. Daha doğrusu beklentileri karşılamayacaktır. Ama şu da bir gerçek ki yıllardır Fifa serisi oyunlar oynayan insanları göz önüne alırsak PES ya da başka bir futbol oyununa yönlendirmek bir hayli güç.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

bu oyunun tüm tuş kombinasyonlarını gönderebilir misiniz.. özel hareketler de dahil..

Bir cevap yazın

*