Facebook çılgınlığı bir süredir yerini büyük bir sessizliğe bırakmış durumda. Artık ilk günlerindeki trajı kesinlikle yakalayamıyor. Hem ziyaretçi sayısı açısından hem de yeni üye olma oranı açısından Facebook büyük bir yavaşlama yaşıyor. Peki ama bunun nedeni nedir? Neden ilk başlarda büyük bir başarıyı yakalarken son günlerde etkisini yitirdi?

Ben Facebook ile ilgili analizimi yazadığımda bu hale geleceğini kısmen de olsa dile getirmiştim. Birçok arkadaşımız yanlış bir kıyaslama yaparak Youtube gibi servislerle aynı kefeye koydular. Fakat tam tersine Youtube açıldığı gündeki kullanıcı sayısını Facebook‘daki kadar kaybetmiş değil. Sonuçta Youtube hergün kullanıcısını yeniliyor. Çünkü devamı olan bir servis. Fakat Facebook bu şekilde değil!

Facebook‘u birkaç aylık flört ettiğimiz bir yaz aşkı olarak  değerlendirebiliriz aslında. Hevesimizi aldıktan sonra terk ettiğimiz. Facebook‘da artık yeni, ilgi çekecek birşeyler yok. ilk başlarda basın ve internet dünyasının desteği ile yükselişe geçti. Fakat bu çok hızlı bir yükseliş oldu. Sonrasında ise herkes hevesini aldı. Şimdilerde de git gide düşen bir grafik seyri içerisinde.

Ben kendimden kıyas biçecek olursam ilk üye olduğumda sistemden hiç çıkmıyordum. Daha sonra günde birkaç defa girmeye başladım. Sonraları ise günde bir kez. Ve şimdilerde haftada birkaç kez giriyorum. Belki yakında haftada bir ve daha sonra ayda birkaç kez gireceğim. Nedeni ise bana yeni birşeylerin sunulmaması oluyor. Sadece bağlı olduğum gruplardaki gelişmeleri görmek için giriyorum. Bu durum bende böyleyken birçok kullanıcıda da aynı halde gözlemleniyor.

Dediğim gibi Facebook aslında ilk başta sağlam bir yükselişe sahiplik yapamadı. Çünkü basın ve internet yolu ile herşey bir anda yükselebiliyor. Fakat güzel bir atasözümüz vardır ki “hızlı giden atın birşeyi seyrek düşer”. Facebook‘un hali de bundan ibaret.

Facebook‘un ben biraz daha gerileyeceğini bu aşamadan sonra da yetkililerin birkaç yenilik yaparak eski kullanıcılarını tekrar çağıracağını düşünüyorum.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

4 comments

Valla ben facebook’a üye olmadım ve hiçte merak etmedim ne yalan söyliyim.

Facebook’ a artık ameleler bile üye olmuyor 🙂 Üye olanlar da kaydını siliyor ya da ölü kullanıcı olarak pasif hale geliyor benim gibi 😀

“Facebook‘u birkaç aylık flört ettiğimiz bir yaz aşkı olarak değerlendirebiliriz aslında.” Aynen öyle, çabuk başlayan aşklar; öyle de sönüyor…

Bir cevap yazın

*