Sosyal arkadaşlık ağı Facebook şu anki haliyle her türlü paylaşıma yer verebilen bir yer durumunda. Meşhur video paylaşımları da bunun göstergelerinden biri. Önceden Youtube gibi video paylaşım siteleri, müzik paylaşım siteleri daha revaçtayken şu anda bunların hepsi Facebook üzerinde yapıldığı için biraz daha popüler bir biçimde. Hatta genelde seçilmiş videolar paylaşıldığı için ben bile video paylaşım sitelerine arada bir gidiyorum. Video ve müzik üzerine kurulan binlerce Facebook grubu, sayfası da bize olayı özetliyor zaten.

Ancak bunlara bir durum ekleniyor ki paylaşılan müzikler video paylaşımlarından geliyor. Yani sadece müzik olarak paylaşım yapma durumu biraz zor. Örneğin Friend Feed’de yükleme yaptığımız mp3 formatındaki dosyalar otomatik algılanıp müzik dinleme aracı ile yayınlanıyor. Facebook ise normal şartlarda bu duruma izin vermiyor. Video veya fotoğraf yükleyip paylaştığımız gibi müzik paylaşamıyoruz. İşte bu yazımızda bu isteğimizi yerine getirebilecek bir eklentiyi tanıtacağım sizlere.

Eklentiyi tanıtmadan önce ufak bir uyarı yapmamda fayda var. Biliyorsunuz ülkemizde ve dünyada yasa dışı müzik kullanımının getirdiği belli yasal şartlar ve hükümler var. Facebook’da da bu durum geçerlidir. Yani yapacağımız bir müzik paylaşımında paylaşımını yaptığımız müziğin yasal şartlarını göz ardı etmiş oluyoruz.

Eklentiye gelince… Music adında Facebook araçları arasında kendisini bulmamız mümkün. Eklentiyi direkt aktif etmek istiyorsak da uygulama sayfasından öncelikle eklentiye izin vermemiz gerekiyor. İzin işleminden sonra da yukarıda bahsettiğim kullanım koşulları ve sözleşmesi yer alıyor. Eğer bunu kabul ediyorsak sözleşme metninin altında bulunan “agree” butonu ile işleme devam ediyoruz.

Bu işlemin de ardından bizi yukarıdaki sayfa karşılıyor. Burada hiçbir müziğimizin olmadığını gösteriyor. Add a Song butonundan yeni bir müzik yüklemek üzere aşağıdaki sayfaya bizi yönlendiriyor.

Bu sayfadaki file kutucuğunun yanında yer alan “gözat” butonu yardımı ile bilgisayarımızdaki herhangi bir müziği yükleyebiliyoruz. Veya link kutucuğuna mp3, m4a formatında bir dosyanın linkini veya bir youtube linkini yazıp “submit” butonu yardımıyla paylaşacağımız müzik dosyasını onaylıyoruz.

Son işlem olarak da bu uygulamanın profilimizde paylaşılacağına dair ufak bir onay penceresi açılıyor. Onayı verip arkadaşlarımızla dilediğimiz müziği paylaşabiliyoruz. Eklentide paylaştığımız müzikleri diğer arkadaşlarımız da video gibi “paylaş” bağlantısını izleyip kendi profillerin maalesef paylaşamıyorlar. Yorum veya beğenme fonksiyonları da yok. Sadece profilimizi ziyaret edip dinleme imkanı sunuyoruz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

3 comments

Bu işin arkasında ne biçim hukuk savaşı vardır kim bilir. Bunu bizler yapsak çoktan yasaklanıs site mp3 paylaşımı var diye.

Ben görmüştüm bunu geçenlerde yabancı bir şarkıcının profilinde.Nasıl yapılıyor diye merak etmiştim ancak araştırma yapmamıştım.Burada çıktı karşıma,hemen kullanmaya başladım.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

*