Çoğunluğumuz Facebook kullanııyoruz. Tabi geniş kitlelerin kullanımına bağlı olarak tehlikeler de kapıda bekliyor. Çalınan hesaplar, silinen içerikler ve daha birçok tehlike var aslında dışarıda. Tüm bunlar için Facebook hesabımızı yedekleyeceğiz bu yazımda. Fotoğraflar, yorumlar, videolar, notlar, gruplar, mesajlar, arkadaş listeleri ve profilimizi yedekleme şansı bulacağız.

Yedekleme işlemini bir Firefox eklentisi ile gerçekleştireceğiz. Bunun için de tarayıcı olarak Firefox’a ihtiyacımız var. Ardından Archive Facebook eklentisini yüklüyoruz. Eklentiyi yükleyebilmek için Firefox’un son sürümü olan 3.5.3’e sahip olmamız gerekiyor.

Facebook’a gidip önce profilimize hesap kullanıcı adı atıyoruz. Örneğin; facebook.com/hamdi.yaman şeklinde. Bunu alabilmek için de şuraya uğruyoruz.

İlk hazırlıklarımız tamamlandığına ve eklentimizi kurduğumuza göre Firefox’a giriyoruz. Yukarıda menülerin olduğu kısma bir sekme daha eklenecektir eklenti kurulumundan sonra. Archive FB menüsünden “sayfayı kaydet” seçeneğine gidiyoruz.

Sonrasında ekrana gelecek olan Java Script uyarısına evet diyoruz. Yedekleme işlemi böylece başlıyor. Bulunduğumuz tarihten geriye doğru tarama yaparak yedekleme işlemi gerçekleştiriliyor. Her gün için bir uyarı çıkacaktır ekrana. Bu uyarıların sayısı bir hayli fazla olacak ve zaman olarak da biraz vakit alacaktır. Uyarıların ardından da yükleme işlemi gerçekleştiriliyor. Bu da aşağıdaki pencerede meydaha geliyor. İstediğimiz içerikleri atlama yapabiliyoruz.

Bağlantı hızına göre biraz zaman alıyor bu işlem. Bende yaklaşık üç saat sürdü. Tabi kapsamı da etkiliyor durumu. Benimki iki yıllık bir profil ve bunun için uzun sürüyorsa yeni bir kullanıcının yedeklemesi daha kısa sürecektir. Eğer listede takılma olursa atla deyip devam ettirebiliyoruz. Ancak bazı öğeler geç yüklendiği için sorun olmuyor.

Yedekleme işlemi bitti. Şimdi yedeklerimizi greri çağıracağız. Bunun için Archive FB menüsünden “kenar çubuğundan göster” seçeneğini seçiyoruz. Kenar çubuğunda aşağıdaki resimdeki gibi yedeklerimizi görüyoruz.

Üzerine gelip seçtiğimiz yedeğe çift tıkladığımız zaman ekrana yedek alındığı andaki hesabımız getiriliyor. Eklenti yedekleme esnasında yerel bir kopya oluşturuyor bilgisayarımızda ve çağırdığımız zaman da bu yerel kopyadan bilgiler çekiliyor.

Bir konuya da açıklık getirerek yazımızı sonlandıralım. Facebook’un geri yükleme için bir hizmeti yok. Bunun için de aldığımız yedekleri sadece arkadaşlarımızı hatırlamak, yaptığımız yorumları görmek ya da paylaştığımız içeriklere bakmak, etkinliklere göz atmak amacı ile kullanabiliriz. Yani yeni bir hesap açarsak eğer eski hesabımızın bilgilerini pekiştirmek için kullanabiliriz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

7 comments

Bence o kadar da gerekli değil … Hani sonuçta Facebook kullanıyoruz ve neden yedeklemeye ihtiyaç duyalım ki, sitenin kapanması söz konusu bile olamaz. Ama yok hesabımı kapatabilecek kadar iş yapıyorum derseniz 😀

Bir proje hazırlıyordum. Ararken bu başlığı gördüm. facebook hesabındaki tüm bağlantıları profil resimleriyle birlikte Outlook’a ve Excel’e aktaran bir proje. facebook ile ilgili eklenmesi istenen özellik varsa her türlü öneriye açığım.

teşekkürler.

ayın beşinde neden yedeklemeniz gerektiğini görürsünüz (:

Bir cevap yazın

*