Annelerin sabahları “evi havalandırma” adı altındaki faliyetleri sonucu girer hepsi. Kışın kara kara, kocaman olanları yazın ise sivri olanları makuldür. Asıl iş türleri değil girdikten sonra sinir etmesi ve ev ahalisini soktuğu durumdur önemli olan. Bu durumlar birden fazladır.

 1. Kışın gündüzleri fark edilmezler fakat yazın her an fark edilebilirler.
 2. Karasinek olarak tabir edilen, pis mi pis görüntüsü olan tür insanı çileden çıkartan türdür.
 3. Edepsiz şeyin başınıza, burnunuza hatta dudağınıza konması an meselesidir.
 4. Sinek konduğu anda yapılan ilk tepki elledir. El anlık refleksle sineği tutma hareketini yapar fakat ıskalanma yüzdesi oldukça yüksektir.
 5. Aradan 1 dakika geçmeden gelip monitörünüzün üstüne kendisini park etmesi muhtemeldir. Bu durumda monitöre zarar gelebileceği için kesici, delici, parçalayıcı aletlerle saldırıya geçilmez. En güzeli monitörü kapatıp saygı duruşuna geçmektir.
 6. Üst maddede bahsi geçen olay zuhur ettikten sonra sinek kardeşimizin uçması an meselesidir. Ele ilk geçirilen defter, gazete, toz bezi gibi ezici üstünlüğü olan bir silah seçilir. Ani bir hareketle de eldeki yerini alır.
 7. Bundan sonrası çok dikkat edilmesi gereken bir aşamadır. Sinsice yaklaşılır sineğe. Artık o sineği yok etmek kutsal bir vazifedir, geri dönüşü yoktur.
 8. Sinsi bir takip sonrası sineğin duvara, kapıya, masaya yani vesikalık resminin çıkartılabileceği düz bir zemine konmasının ardından anlık bir vuruş ile sinek öldürülür, mutlu sona ulaşılır.
 9. Eğer ıskalanmışsa sinir katsayısı ikiye çıkar ve  bu işi yürütün dişican veya kişicanın kulaklarından dumanların çıktığı rahatça görülebilir.
 10. Eğer sizden başka bir kişi daha sineğin peşindeyse yani yardımlaşa bir çalışma yapılıyorsa dikkat edilmelidir, çarpışma söz konusu olabilir.
 11. Öldürme işleminin ardından duvarda iz kalır, anneden azar işitilir.
 12. Anne, “neden öldürdün ki” sorusunu mutlaka sorar. İnsanın hayatta duyabileceği en saçma sorular listesinde ilk üçü zorlar.
 13. Ama onun oraya yapıştığını görmek çok büyük mutluluktur. İnsana bir yaşama sevinci katar.
 14. Sivrisinek durumları biraz daha farklıdır. Yakalanması zordur, hasar verir ama elden birşey gelmez.
 15. Son olarak elleriyle sinek yakalayan tipler vardır. Bunlar benim gözümde birer kahramandır, Batmandir, Supermandir.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

1 comments

Bir reklamda da böyle bir konu işlenmişti.

“Bey eve sinek girmiş!”

“Hadi taşınalım..!”

Nakliyat reklamı mıydı yoksa ev edindirme reklamı mıydı hatırlamıyorum :=)

Bir cevap yazın

*