Birçoğumuz milli takımımızın yarın oynayacağı Portekiz maçına yoğunlaştık. Formalar alındı, bayraklar hazırlandı, evde izlemeyi planlayanlar çerezlerini, içeceklerini ve gerekli zerzevatını hazırladı. Hatta benim gibi blogunda yarına özel değişiklikler yapacak olanlar bile tüm hazırlıklarını tamamladı. Ancak yarın çok büyük bir sürprizin bizi beklediğini biliyor muyuz acaba?

Sürprizlere sürekli ev sahipliği yapan televizyon kanallarımızdan bir ilki daha yarın yaşayacağız. Normal çanak antene sahip arkadaşlar 21:45′de koltuklarında yerlerini aldıkları anda ATV ekranı şifreli yayına geçecek. Nasıl yani diyecek olursanız; Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Türkiye’deki ‘şifresiz’ yayın haklarını elinde bulunduran ATV’nin, anlaşma gereğince uydu yayınlarını şifreleyecek. Sebebi ise sadece yurtiçi yayın hakkını elinde bulunduruyor olması. Eğer çanak anten üzerinden yayın yaparsa diğer ülkelerden de izlenebileceği için anlaşma ihlali yapmış oluyor.

Peki yayınları nasıl izleyebileceğiz? 

Aslında işin bu kısmı biraz alengirli. Ya bulunduğunuz yerdeki yerel tv vericilerinden yani normal şebeke hattından ATV’yi izleceğiz ya da koblo yayın aboneliği ile izleyebileceğiz. Veya bunlara alternatif ve bana göre de en mantıklısı D-Smart sahibi olacağız. Çünkü D-Smart kullanıcıları yayınları 25. kanaldan yani ATV’den şifresiz olarak izleyebilecek. Eğer çanak anteniniz varsa sadece D-Smart cihazı alarak bu işten biraz daha kârlı çıkmak mümkün. Bildiğim kadarı ile D-Smart’da şu sıralar cazip kampanyalar var.

Maçı 24 saat sonra banttan da izlemek mümkün. Eğer canlı yayın takıntınız yoksa bu yolu da seçebilirsiniz.


Ya da tüm bunlara bir alternatif olarak eşi, dostu, çoluk cocuğu alıp dışarıda maçı izlemek :) En zararlısının da bu olduğunu pek âlâ söyleyebilirim. Düşünsenize çocuklar dondurma ister, eşiniz başka birşey :D

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*