Mim-ADSL Hız Testi

Artık haftayı mimlerle kapatacağımız şimdiden belli oldu diyebilirim. Sırada iki tane daha cevaplanmayı bekleyen mim mevcut. Bu seferki mimin konusu bir türlü hız problemini aşamayan Telekom’un sunduğu ADSL hizmeti ile ilgili. Mimlenen vatandaş hız testini yapıp sonucun bir nüshasını yazıda görüntülüyor. Çok da hoş düşünülmüş aslında. Şimdiye kadar mime katılanlardan gerçek hızına ulaşan yok, aynı bende olduğu gibi.

Continue reading

ADSL Tarifelerinde iyileştirme

Bundan bir ay önceki haber turunda yani Haftalık Haber Turu-10‘da telekom’un ADSL kullanıcıları için indirime gideceğini hatta “Ayrıca ufacık bir söylentiye göre Türk Telekom yakın gelecekte şu an sınırsız 256′lık bağlantı kullananların bağlantı hızını ücret değiştirmeksizin 1024′e çıkaracakmış. inşallah olur da bir nebze olsun Telekoma bağırıp çağırmaktan kurtuluruz” şeklinde beyanatımı da yapmıştım. Evet, söylentiler boş çıkmadı ve haftabaşından itibaren ADSL fiyatlarının indirildiği yazıldı, çizildi ve Telekom tarafından halka duyruldu.

Continue reading

Telekom’dan Yaz Öpücüğü (Abonelere Özel)

Son bir kaç gündür internette ve gazetelerde Telekom’un yaptığı indirimden bahsediliyor. indirim çerçevesine ise sadece yeni abone olacaklar giriyor. Aylık 29 YTL yerine 14 küsur YTL ödenecek, bir modem verilecek ancak 24 ay bağlantı yaptırma koşulu ile. Bu iş filmlerde gördüğümüz kötü adamların stratejisine benziyor aslında. Önce hoş görünüyor insanın gözüne ve abone yapıncaya kadar cazibedar bir davranış sergiliyor. Ya abone olduktan sonra? işte ordan sonrası işkencelerle dolu. Gecenin bir vakti internette önemli bir işiniz için araştırma yaparken bir anda internet gider. Bu da yetmez gibi bağlantı denilen hızda olmaz. O da yetmiyorsa teknik destek hattını aradığınızda mutlaka bakım yapılıyordur ADSL hatlarına.

Continue reading

Haftalık Haber Bülteni-6

Yaklaşık dört günden beri sınavların varolmasından ötürü bloguma birşey ekleyememiştim. Öncelikle habersiz bıraktığım için özür diliyorum. Ubuntu 7.04’ü göndermiş amcalar, dün gecenin bir vaktine kadar kurulum, ayar ve eklentilerin kurulumu ile uğraştım. ilk bakışta diğer işletim sisteminden yüklerken içe birşey aktarıp aktarmayacağını sorması mükemmel olmuş. Yeri gelmişken buradan sorayım, ekran kartı sürücümü yüklememe rağmen 1280×1024 çözünürlüğe erişemiyorum. Bir öneriniz varsa yorumlara not düşerseniz sevinirim.

Continue reading

Son Günlerde Şeysi ve Dj Crazyblead

Son zamanlardaki Türkiye gündemi gibi bende de bir yoğunluktur aldı başını gidiyor. iş, ders, aşk, yemek vs. ile günlerimi yoğun şekilde geçiriyor bir taraftan da siyasi haberleri takip etmeye çalışıyorum. Bu seçimler bayağı renkli görüntülere ev sahipliği yapacak gibi sanki, şimdiden tahmin edebiliyorum. Maşallah ne çok milletvekili olmak isteyen varmış. Avukatından, dernek başkanlarına onlardan çaycı Selami abiye kadar. Gazı yiyip coşkuya mazhar olan herkes soluğu gazeteye “adayım anasını satayım” açıklaması yapmış. Yakında seçmen kalmayacak böyle giderse. Herkes aday nedir bu böyle? Hatta bazı kişicanlar da beni gaza getirdiler. Reis-i Cumhur seçiminde halkın oy kullanması durumunda olabileceğimi söylediler. Her ne kadar ben “çüşş” desem de insanı mod değişikliğine uğrattığı kesin. Sizin anlayacağınız siyaseti, ülke yönetimini herşeyi laçkalaştırdı devlet büyüklerimiz. Kendilerine bu üstün başarılarından dolayı plaket verilecek.

Continue reading

Sabah Sabah…

Günlerim oldukça yoğun geçmekle birlikte, asosyallikten hafifce sıyrıldığımın da farkındayım. En azından 7/24 bilgisayar başı oturumundan kurtuldum. Şu günlerde de neredeyse herşey mükemmel gidiyor hayatımda. Ancak arada sırada üzücü ve sinir bozucu olaylar yaşanmakta. Dün anladım ki her insandan yardım almanız zor oluyor. Karşılıksız yardım eli uzatan insan sayısı elle gösterilebilecek kadar azmış. Benim en çok zoruma giden yardım istediğimde “şunu yaparsan” şeklindeki cümlelerdir. Bu durumda “yardımını başına çal” diyorum. Bu özelliklere sahip insan üstelik işin kötü tarafı insanlara yardımcı olacağım diye bir sitede bilgilendirme amaçlı yazılar yazıyor. Yine ismini bahşetmek istemediğim bu insanın sorduğu sorulara şimdiye kadar “karşılıksız”, elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Hep yardım etmek istedim fakat yanlış insana yardım ettiğimin farkında değilmişim.

Continue reading

Youtube’a Erişim Yasağı

Hafta başından beri alim-i internet Youtube’da yayınlanan bir video ile çalkalanıyordu. Video bir Yunanlı (görünen kısmı) bir yaratık tarafından yayınlanmış. Video Ulu Önder’i küçük düşürücü, milli değerlerimizi aşağılayıcı içerikteydi. Sonrasını ise hep birlikte izledik. Önce bizler yani Türk internet kullanıcıları Youtube’a videonun silinmesi yönünde arzda bulunduk. Daha sonra da Youtube videoyu yayından kaldırdı. Fakat olay bununla bitmedi ve mahkemeye taşındı. Şimdi ise mahkeme sonucuna göre Youtube’a Türkiye’den erişim yasağı Telekom tarafından dün öğle saatlerinde konuldu. Siteye girmeye çalıştığınızda karşınıza “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir !…www.youtube.com sitesine erişim istanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2007/384 sayı ve 06.03.2007 tarihli kararı gereği engellenmiştir.Access to www.youtube.com site has been suspended in accordance with decision no: 2007/384 dated 06.03.2007 of Istanbul First Criminal Peace Court.” şeklinde bir yazı geliyor. Acaba pire için yorgan mı yaktık yoksa yorgan için pire mi?

Continue reading

Hayattan Derleme

Ankara’dan geldikten sonra birkaç gündür bir yoğunluk aldı başını gidiyor. işin birini yapıyorsunuz başkası çıkıyor derken günlüğe birşey karalayamamışım :(. ilk önce Ankara seyehatimden bahsetmek istiyorum. Efem gayet hoştu, detaylı yazısını ve fotoğrafları Yiğit getirirse sizlerle de paylaşacağım :D. Enteresan ülkemizde gün geçmiyor ki yeni bir olayla karşılaşmayalım, hayretler içerisinde kalmayalım. Dün gazetede okudum, vatandaşın birisi kap-kaç olayına karşı yeni bir sistem geliştirmiş.Cep telefonu büyüklüğünde bir cihaz yapmışlar ve bu cihaz uygulandığı kişiye 150 voltluk elektrik veriyormuş :D. Hmm tamam hoş da icabında bu cihazı, tombiş, yürürken hemen yorulan, hışıl hışıl eden teyzeler de kullanacak ve teyzecan o aleti çıkarmadan kap-kaçcı arkadaşlar olayı büyük bir profesyonellikle halledeceklerdir :). Dün akşam internetin çok yavaş olduğunu yeniden hissedip TT’nin hız ölçme şeysinde boyumun ölçüsünü aldırdım. 256’lık bağlantı hızım ayaklar altında olup sadece 179’da kaldı. Bu durumdan sonra sinirlenen ben, birkaç Telekom yanlısına fırça/küfür savurmak için aradım 444’lü numarasını. Denyolar korkup telefona bile bakmadılar :D. Neyse yakındır bizim de söylecek birşeylerimizin olacağı günler. Şu yolda erkek arkadaşı ile tartışarak yürüyen dişicanları da hayret ve ibretle seyretmekteyim. Dün dışarıdan ince bir ses geldi ben bilgisayarım ile bütünleşmişken. Çıkıp baktım ki bir dişican elinde telefon birilerine bağırıyor ama o biçim. Azıcık dinlediken sonra anladım ki erkek arkadaşı ile kavga edyorlar. Anladığım kadarı ile kişican bu kızımızı otobüste bir olaydan dolayı rezil etme başarısını göstermiş, dişican da şimdi fırçayı atıyor tabi :D. Hmm bu arada unutmadan sitenin bazı bölgelerine “google adsense” reklamlarını koyduk. Fazla birşey kazandırmasa da günlük ekmek paramız çıkıyor şimdilik :D. Yazımı birkaç uyarı ile bitirmek istiyorum, arkadaşlar önceden de hatırlattığım gibi burası kız tavlama mekanı değil, arkadaşlık sitesine benzeyen bir yeri yok, MSN adreslerinizi kendinize saklayınız lütfen, burada arkadaşlık kurabileceğiniz dişican/kişican arkadaşlar yok. Lütfen yorumlarınızı daha bir itina ile yazınız. Çünkü mail adresinizi yorum içinde yazdığınız taktirde yorum onaylanmıyor. Fakat hala diretip buranın arkadaşlık sitesi olduğuna inanıyorsanız kendi keyfiniz bilir, siz yazarsınız ben silerim :D.

Kaybolmayan internet istiyouz

Dün sabahtan beri Telekom’un beni çıldırttığı bir zaman dilimindeyim. Yaklaşık 3.5 MB’lık bir dosya kağnı gücü ile 15 dakikada iniyor bu yetmezmiş gibi arada hat düşüyor. Hani Google’ı alma planlarım vardı ya; ondan vazgeçip önce Telekom’u almaya karar verdim :). Vatandaş rahat rahat kullansın diye, vatandaş “ohh be” desin diye. işin şakası bir yana müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere Telekom’daki dişi/kişicanları falakaya yatırmak lazım. Fakat bize yakışmaz :D. Allah’tan bloga girebiliyor, MSN’de çetleşebiliyoruz. O da olmasa Telekomun önünde toplu soyunma eylemine gideceğiz. Bu arada Sitenin şu yukarıdaki pembe, kuşlu, otlu, ağaçlı resim vardı ya; işte ondaki kuşları Allah’ın izni ile kanatlandırdık. Artık onlar da canlı :). Otları da sallamıştık fakat otlar teknik bir nedenden dolayı namaz kılar gibi sallanınca kaldırmak zorunda kaldık.  Normal sallanan bir ot bulabilirsek onlar da canlanacak inşallah.

Continue reading

Telekommuş internetmiş, Pehh

Birkaç gün önce bir Telekom yetkilisi internette sorun olmadığı söylemiş, ben de onu öpmüştüm :). Dün akşam sadece 2.7 MB’lık bir dosyayı yaklaşık 20 dk’da indirdim. Bağlantı hızım 256. Gerçi 256’ya çıktığını hiç görmedim ama paket ismi o :D. Hatta daha da inandırıcı olsun diye şuraya resmini bile koydum. Şimdi internette sorun var mı yok mu? Telekom’a göre yine sorun yok çünkü müşteri hizmetlerini aradığım zaman karşıma çıkan dişican (ilk defa dişican çıktı) bağlantılarda hata olmadığını, normal hızında olduğunu söyledi, tamam dedim galiba problem bende. Telefonu kapatıp arkadaşlarıma tek tek sordum; cevapları onların da aynı oldu yani “çok yavaş”. Telekom’a söylenecek iki çift laf var ama burda pek hoş durmaz :D. Dün bir enteresan olay da Skykhan‘ın başına gelmiş. Gökhan’ın o kadar emek verdiği, haftalarca uğraştığı, kendine özgü temasını birkaç kendini bilmez çalmışlar ve sanal hırsızlıkta son noktaya imzalarını atmışlar. Ne diyebilirim ki? Yazıklar olsun. Kusura bakmayın ama biz bu zihniyetle bırakın teknoloji alanında ilerlemeyi, geri geri gideriz. Önce insan olmak lazım sanırım, önce saygılı olmak, emeğe saygı göstermek lazım. Yazımın yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken veda satırlarımı yazayım. Sevgili dişicanlar ve muhterem kişicanlar, önümüzdeki hafta boyunca iş için şehir dışına çıkacağım ve tam bir hafta sanal alemde pek görünemeyeceğim. Merak etmeyin önceden hazırladığım makaleler gün gün yayınlanacak yani yazılardan ayrılmayacaksınız. Fırsat buldukça “günlük” de yazacağım. Site sizlere emanet, hem siteye hem de kendinize iyi bakın ben yokken. Pai (ayrılma şeysi).