Facebook Yorum Düzenlemeyi Akıl Edebildi!

Dünyanın gözünün önünde olan, her gün akıl almaz sayıda kullanıcı ile buluşan ve artık internet dediğimizde aklımızın bir köşesinde ismini canlandırdığımız Facebook’ta geçmiş zamanlarda yaptığımız bir yorumu maalesef düzenleyemiyorduk. Bunun çoğu kez bilinçli yapıldığını düşünmüştüm, aynı gerçek yaşantımızda olduğu gibi “söz ağızdan çıktı bir kere” mantığında olduğunu aklıma getirmiştim. Ama gördük ki durum böyle değilmiş. Facebook’ta artık yaptığımız yorumları düzenleyebiliyoruz.

 

Facebook İnşaat Alanı Gibi

Son iki gündür sosyal ağ Facebook’ta her şey yerle bir olmuş durumda desem yanlış bir cümle kurmamış olabilirim herhalde. Kendi içlerinde bir şeyler deniyorlar, yeni özellik ekliyorlar, tam oturmadan kaldırıyorlar, tekrar bir yerleri dağıtıyorlar… Kış tadilatındaki oteller gibi.

En başta girişte sorun yaşamıştım dün belli bir vakit aralığında. Değişik bilgisayarlarda, IP numaraları ile çerezler temizlenmiş halde denediysem de giriş yapamadım. Mobil sürümü kullanarak deneme yapmama rağmen giremedim ve hesabımın ele geçirilmiş olacağını düşünerek birkaç yol denedim. Ama hiçbiri çalışmaz durumdaydı şifre hatırlatıcılarının. Akşam saatlerine doğru da giriş yapmayı başardım eski şifremle.

İş bununla kalmadı tabi; dış servislerden içeri aktarım yapan birçok eklenti görevini yerine getirmez duruma geldi bugün de dahil. RSS aktarıcı, Twitter’da yazılan iletileri içeri atan resmi uygulama da başta olmak üzere çoğu uygulama aktarımda başarısız durumdaydı. Hatta birkaç kez Twitter bağlantısını kesip yeniden bağladım ancak sonuca mutlu bir şekilde ulaştığımı söyleyemeyeceğim. Bu sorunları tek ben değil birçok arkadaşımın yaşamış olması da bir problemin ortada olduğunu gösterdi. Bu aktarım sıkıntısı yılbaşında da yaşanmış ve birkaç gün içerisinde çözülmüştü. Umarım o kadar uzamadan sorun ortadan kalkar.

Bunların dışında çerezleri temizlememe rağmen birçok yorum yaptığım gönderideki yorumları göremiyordum. Bu sabah bu durum biraz şekil değiştirerek son yapılan yorumlar haricinde diğer yorumları göstermez durumdaydı ki öğle saatlerinde bu sıkıntı gitti. Tekrar hatırlatmak isterim hatadan emin olmak için farklı bilgisayarlarda denedim.

Bir takım yeniliklerin yapıldığı da şüphesiz tabi. Bunlardan şimdilik keşfedebildiğim:

Resimden çok birşey anlaşılmıyor tabi ki de. Bir arkadaşımızın fotoğrafına yorum yaptığımız zaman hepimiz biliyoruz ki bu kendi profilimizde “Hamdi Angelina Jolie’nin fotoğrafına yorum yaptı “yorum”” şeklinde bir gösterimi oluyor. Fotoğrafa buradan bağlantı kurulabiliyordu ki normalde yeni sayfada açılırdı resim. İşte artık “lightbox” dediğimiz sayfa değiştirmeden modern pencerede gösterim yapıyor fotoğraf için. Hatta albüm görüntüsü oluşturuyor ki diğer resimlere de bakabiliyoruz. Yine fotoğrafa yapılan yorumlar, beğeniler görüntüleniyor. Çok paraya ihtiyaçları olacak ki bu kısımda bile reklam gösterimini boş geçmemişler.

Bu yeni özelliğin bir sıkıntısı olmayacaktır çünkü işleyişi önceki sistemle aynı sadece biraz daha modernize edilmiş. Diğer yenilikleri de birlikte keşfedip göreceğiz.

WordPress 2.9 Veritabanı Onarma Özelliği

Wp Engineer’in şuradaki yazısına göre WordPress 2.9 içinde veritabanı onarma özelliği olacak. Peki bu özelliği ne için kullanacağız? Özellikle veritabanının kitlenmesi durumunda çok faydalı olacak. Bazı eklentilerden dolayı veritabanları kitleniyor ve yönetim paneline ulaşılamıyor. Bunun yanında gelen spam mesajlardan dolayı da kitlenme durumuna maruz kalabiliyoruz. Bu durumlarda yaptığımız işlem phpMyAdmin’e girip tüm tabloları seçmekti. İşte bu işlemi host yönetim paneline girmeden WordPress yönetim paneli içinde yapabiliyor hale geceğiz.

Continue reading

WordPress 2.9 Yeni Özellik: Yazı Resmi (the_post_image)

WordPress 2.9’un çıkmasına sayılı günler kala yeni yeni özellikleri de internet ortamında görüyoruz. 2.9’da özellikle resimler ve media dosyaları ile ilgili büyük yapılandırmalar olacağı kesin. Eğer internetteki söylentiler doğru çıkarsa resim kırpma özelliğinin bile entegre geleceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında bir diğer özellik de “yazı resmi”. Yazı resmi, yeni nesin WordPress temalarında, magazin temalarında anasayfaya her yazı için eklenen bir önizleme resmidir. Sayfanın daha dolgun görünmesini sağlamasının yanında konu ile ilgili ön fikir de verir. Bu özelliği daha önce “custom field” dediğimiz özel alanlar oluşturarak kullanıyorduk. Ancak artık bu durum bir fonksiyon halini aldı ve 2.9’da bizlere sunulacak.

Continue reading

Google Task’ı Paylaşma

Google’ın, Gmail içinde vermiş olduğu Task yani görevler hizmetini biliyoruz. Bunun tam olarak açılımı “to do” yani yapılacaklar hizmetidir. Yapacağımız işleri yazıyoruz ve işleri yaptığımız zaman üstüne bir çizgi çekip diğer işlere göz atıyoruz. Daha önce paylaşımı söz konusu olmayan Google Task’ı artık diğer arkadaşlarımızla e-posta yoluya paylaşabiliyoruz.

Continue reading

Google Reader’da “Like” Dönemi Başladı

İnternet dünyamızda Friend Feed ile yaygınlaşan Facebook ile evlerimize kadar giren “like” artık Google Reader içerikleri için de mevcut. Like; beğendiğimiz yazıyı, videoyu, müziği veya herhangi bir içeriği beğenip arkadaşlarımızla paylaşmamızı sağlayan yeni nesil icadı olup vergisi de yoktur. Yani eski favorilere ekle olayının bir değişik halidir. Bir diğer yenilik de Google Reader’da sizi arayan kişilerin gösterilmesi olmuş. Her iki özelliği de beğendim. Ayrıca fark ettimde milyon tane yazacağım döküman varmış, bir kanara not alıp ayırdığım. Onları kısa zamanda yazıp paylaşmam lazım.