İş Yerinde Hayat Kurtaran 10 Android Uygulaması

Günlük ofis hayatımızda dökümanlar, fiyat listeleri, analizler, ajandalar, depolama ve daha birçok konuda uygulama eli haşır neşir oluyoruz. Gelişen mobil teknoloji ile beraber bilgisayar gereksinimi yerini mobil akıllı cihazlara fazlasıyla bıraktı dersem aslında yanlış söylemem. E-posta yönetimi, randevu ve hatırlatmalar, kişi listesi ve daha aklımıza gelebilecek tüm uygulamaları mobil akıllı cihazımızdan kontrol etmek, işlerimizi cihazımızdan yönetmek mümkün. Bu gelişen hızı ben de yakından takip etmeye çalışıyorum. Daha pratik olmak için işimle ilgili birçok masaüstü uygulamayı mobil cihazımda da kullanıyorum. Bu kullanımın bana sağladıklarına gelince;

  • Mekan tanımaksızın kişilerime, e-postalarıma, müşteri notlarıma ulaşabiliyorum
  • Mekansızlığın sağladığı büyük bir zaman tasarrufu
  • Teknolojiyi daha yakından takip etme
  • Masaüstü ile senkronize çalışan uygulamar sayesinde her şekilde erişim
  • Cevap verebilme hızı ve kabiliyetinde üstünlük
  • Anlık durum analizi yapabilme

Listeyi zamanla daha da genişletebilirim, aklıma gelmeyen faydaları da olabilir ama ne olursa olsun harika birşey! Bu yazımda fayda sağladığım bu uygulamaların neler olduğuna kısaca göz atacağız. Uygulamarın hepsinin android için olduğunu tekrar hatırlatayım.

Google Keep

google-keep   Google Kep yardımı ile her türlü notumu toparlama imkanı buluyorum. Onay listeleri, hatırlatma notları, resimlerle desteklenen notlar, alarmlar ve daha fazlasını Google Keep sayesinde organize etmek mümkün. Küçük kağıtlara aldığım notları burada toplayarak hem bilgisayardan erişim sağlayabiliyorum hem notların arasında kaybolmuyorum hem de kağıt tasarrufu sağlıyorum.

Evernote

evernote

Google Keep hayatıma girmeden önce tüm notlarımı aslında Evernote uygulamasında yönetiyordum. Ancak Google Keep’in daha kullanışlı olması nedeniyle biraz pabucunu dama attım diyebiliyorum. Yine de birçok durumda hayat kurtaran bir yardımcı diyebilirim.

Google Calendar

calendar

Son zamanlarda ağırlıklı olarak Samsung’un sPlanlayıcı uygulamasını kullansam da hem masaüstü bilgisayarımda hem de mobil cihazımda görev takibi yapmak, aylık notlarıma bakmak ve varsa toplantılarımı organize etmek için Google Calendar’ı kullanıyorum. Google Calendar’ı zaten ilk çıktığı zamanlardan beri masaüstü ortamda kullandığımdan dolayı bir gönül bağı olduğunu söyleyebilirim. Kullanışı ise mükemmel denilebilir; takvimlere göre renklendirme, hatırlatma, notlar, widget desteği ve kullanım kolaylığı sayesinde hem mobil hem de masaüstü ortamda kolaylık sağlıyor.

Quick Office

quick office

Kitap, hesap tablosu, dökümanlar, sunumlar kısacası ofis dosyalarının tamamını kontrol ettiğim harika Android uygulaması olan Quick Office aynı zamanda Google Drive altyapısını da kullandığı için her yerden dosyalarıma erişim ve düzenleme olanağını sağlıyor.

Google Drive

google-drive-android1_616

Bulut teknolojisini bizlerle buluşturan Google Drive aslında Quick Office ve Google Keep’i de içinde barındıran bir kolaylık merkezi. Google Keep ve Quick Office uygulamalarının verilerini Google Drive alarak bizlere aslında kolaylığı sağlamış oluyor. Bunun dışında yanımızda herhangibir ek aygıt kullanmadan tüm yedekleme yaptığımız resim, video, belge vb. dosyalara erişmemizi sağlıyor. Ayrıca sadece masaüstü yedekleme değil mobil yedeklemeyi de sağladığı için eşsiz bir kullanım imkanı sağlamış oluyor.

Schemes

sche

Programlandığı zamanda Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara ileti, e-posta hesaplarından mesaj ya da SMS atma gibi özellikleri bir arada barındıran uygulamayı da yeni kullanmaya başladım. Kutlamalarda ve özel SMSlerde oldukça işe yaradığını söylemek mümkün.

Skitch

sitch

PDF dosyaları, şemalar ve resimler üzerinde notlar alıp, çizimlerle önerilerde bulunma için kullanılabilen uygulama ayrıca ok veya mühürler yardımı ile vurgulamaları ön plana çıkarabiliyor. Özellikle mimar veya benzer işlerle uğraşan kişilerin hayatını oldukça kolaylaştıracak bir uygulama.

Gmail

gmail andr.png

Çok fazla açıklama yapmaya gerek yok aslında; tüm e-posta trafiğimi gmail uygulaması yardımıyla kolaylıkla takip edebiliyorum

Whatsapp

whatsapplogo

Akıllı telefonu olan daha doğrusu internet bağlantılı bir telefona sahip olan herkesin kullandığı mesajlaşma uygulaması sayesinde daha hızlı iletişim imkanı sağlanıyor.

QR Barcode Scanner

qr barcode.jpg

Her türlü barkod taraması yapabilen uygulama çoğu kez zaman sorununu çözüyor.

 

Google Docs Belgelerini Yedekleme

Google Docs, benim en çok sevdiğim Google servislerinden birisidir. Önceleri sadece Microsoft’un Office paketine talim ederdim. Hatta arkadaşlarımla bak benimki Office 2003 seninki XP geri kalmışsın babında hava da atardım. Sonra fark ettim ki Google Docs Microsoft’un ofis paketine soldan el sallıyor. Çünkü içine hergün yeni özellikler katıyor, önce kelime ve tablo işleme programları ile başladı sonra slayt programı ve sonrasında PDF dosylarını destekleyen programı ile çevrimiçi ofisi kullanıcılara sunan en güzel servis haline geldi.

Continue reading

Zoho Show 2.0

Hergün karşımıza yeni servisler çıkarken eski servisler de hem kaliteyi arttırmak hem rekabet ortamını çetin şartlarda gerçekleştirmek için kendilerini her geçen gün yeniliyor, sistemlerine yeni özellikler dahil ediyorlar. Eğer örnek vermek gerekirse son iki haftadır Gmail güncellemelerinden ve özelliklerinden bir hayli bahsediyorum burada. Şimdi yine bir değişim ile karşı karşıyayız. Şimdi de Zoho bir yenilikle kullanıcılarına sürpriz yapıyor.

Continue reading

Google Docs&Spreadsheets Yenilendi

Google Docs&Spreadsheets, bildiğimiz gibi Google‘ın web 2.0 teknolojilerini bir araya getirerek kullanıcılarına sunduğu online belge ve hesap tablosu oluşturma, düzenleme, okuma servisidir. Bu servis sayesinde internete bağlanabildiğimiz her yerde “xls” uzantılı MS Excel dosyalarını, MS Word dosyalarını ve daha birçok formattaki hesap tablosu, belge dosyaları ile olan işlerimizi yürütebiliyoruz. Bu nadide servis sessiz sedasız kullanıcı arayüzünü değiştirmiş. Hatta değiştirmekle kalmayıp geliştirmiş.

Continue reading