Nokia WordPress Uygulaması

WordPress geçtiğimiz günlerde Nokia için bir uygulama yayınladı. Uygulamada; yazı ekleme, yorum onaylama, istatistik görüntüleme ve daha bir çok işlev yerine getirilebiliyor. Bunun yanında resim ve video paylaşımı da imkanlar dahilinde. Destekleyen telefonlar için Symbian 60 serisi telefonlar yazılmış olsa da Nokia 5800’a yüklediğimde uygulamayı çalıştıramadım. Konuyla ilgili forumları inceledim ancak bir sonuç bulamadım.  Kendi sitelerinde her ne kadar S60 deseler de dış kaynaklarda yeni seri S3 ürünlerinin (C6, N8, C7) bu uygulamayı desteklediği söyleniyor. Uygulama ile ilgli WordPress’in resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Nokia 5800 XpressMusic Almak İçin 10 Neden

Cep telefonu alma niyetiniz varsa bir de bütçesine göre tercihler arasında kalıyorsanız bu yazıma göz atın derim. İki gündür kullanıyorum ve bu telefona sahip olmanız gereken nedenleri şöyle listeledim.

  1. Dokunmatik olması ve algılamasının Symbian işletim sistemi kullanan bir telefona göre çok iyi seviyede olması.
  2. Menüsünün çok anlaşılır olması.
  3. WLan (kablosuz internet) özelliğinin olması.
  4. Müzik aksesuarları ve isminden de anlaşılabileceği gibi tam bir müzik makinesi.
  5. Sterio hoparlöre sahip olması.
  6. Yeni navigasyon sistemine sahip olması ve dahili GPS bulunması. Hiç kontör veya ücret ödemeden direkt uydudan bilgi alıp sıfır hata ile güzergah desteği sağlaması. Üstelik navigasyon uygulamasında Türkçe sesli yönlendirme mevcut.
  7. Navigasyon yazılımının artık tam lisans olması yani süre kısıtlamasının olmaması. Üstelik ücretsiz. Tek yapılması gereken bu uygulamayı güncellemek.
  8. Çok iyi makro fotoğraf çekimi yapabilmesi.
  9. iPhone ve diğer türevlerinden daha ucuz olması.
  10. Hafif ve kibar bir yapıya sahip olması.

Haftalık Haber Turu-18

Geride bıraktığımız haftanın gündemi yine bir hayli karışıktı. Daha önce tr.wikipedia.org’a yönlendirilen vikipedi.com’un sahipleri, aldığı sahte PR7’lik değerle ücretli bir dizin oluşturmuşlar. Bu davranış birçok internet çevresi tarafından hoş karşılanmadı (ben de dahil). Google’a bu durumun bildirisi yapılmış bile. Önümüzdeki PR güncellemesinde ya banlanıp değer alamyacak ya da yeniden hesaplanıp düşürülecek. Bu durumda ise buradan ücret karşılığında linklerini yayınlatanlar mağdur olacaktır. Ayrıca şurada yapılan tartışmada Mert Ulaş’ın verdiği cevaplar da Blogyazarları‘nın geleceği hakkında endişe veriyor. Biz kalkıp sahte içerik ile ilgili olsun ve diğer konularda olsun yazılar yazıp mağduriyetimizi anlatırken diğer yandan da kendi içimizden dediğimiz arkadaşların kalkıp bu tür işlere kalkışması gerçekten üzücü. Ayrıca bir de hukuki yönünden de bahsetmişler ki düşünülesi türden. Eğer hukuk yönü tartışılıyorsa “ahlak” kavramı da hukuk içerisinde yer almaktadır. ilgili maddeleri gözden geçirmekte fayda var diye düşünüyorum. Ayrıca konu ile ilgili şu yazıyı da incelemenizi tavsiye ederim.

Continue reading

Haftalık Haber Turu-13

Bu haftaki haber turumuzu teknik nedenlerden dolayı bir gün erteleyerek yazıyorum, öncelikle bunun için özür dilerim. Efem çektiğim fotoğrafları internette yayınlamak, paylaşmak ve WordPress ile entegre edip sitemin galeri bölümünde de ifşa edebilmek adına Flikcr servisini kullanmaya karar verdim. Fakat resimleri kategorize edebilmek için kullanılan setlerden sadece üç tanesini oluşturabiliyorsunuz “bedava hesap” ile. Bu yüzden 25 $ verip daha fazla imtiyazdan faydalanmak istedim. Birkaç gün içinde geçip galerimi Flikcr ile güçlendireceğim. Tavsiye edilir.

Continue reading

Alaturka Nokia Zil Sesleri

Nokia’nın meşhur zil sesini duymuşuzsunuzdurdur mutlaka (dınıdıdıı dını dı dı dını dıdııı dıııı :)). Peki bunların zurna ya d klarnet versiyonlarını hiç dinlediniz mi? Şahsen dün akşama kadar ben de dinlememiştim. Dinledikten sonra muzip, komik ve bir o kadar da yaratıcı bir millet olduğumuzu anladım tekrar. Vatandaş işini gücünü bırakıp halk gülsün, eğlensin diye klarnet ile zil sesini çalmış hatta bunu da internette yayınlamış. Az sonra dinleyeceğiniz bu zil seslerini telefonuma yüklemeyi düşündüm bir an ancak vazgeçtim. Neden mi? Düşünün ki bankada gişenin önündesiniz. Karşınızda güzel birdişican işlemlerinizi yürütüyor. Tam o sırada klarnet sesi ile bir Nokia tonu çalsa dişican hakkınızda neler düşünür? Ya da camidesiniz ki zaten en gıcık olduğum konulardan birisi budur. Tam şevke gelmişsinizdir ki o sırada birinin telefonu böğürmeye başlar :). Neyse lafı daha fazla uzatmadan ben zil sesleri ile sizi baş başa bırakayım. iyi eğlenceler.

Continue reading