Utanç Duvarı

Blogları takip ederseniz mutlaka “içerik hırsızlığı” ile ilgili bir yazı rastlamışsınızdır. Ben, Erhan, Hakan ve daha birçok blogcu bu konuya defalarca değindi. Sitelerimizde yayınladığımız makaleler, bırakın makaleyi kendi günlük yazılarımız dahi çalınıp başka sitelerde insafsızca ve saygısızca yayınlanıyor. Bunu yapanlara en terbiyesizinden hırsız denirken arkasından edilen küfürler de cabası… Bu olayın herhangibir yasallığı yok yani gidip derdimizi anlattığımızda yaptırım uygulayacak bir kurum yok maalesef.  Konu ile ilgili defalarca yazı yazdık ama yine de sonucu ortada. Geçtiğimiz günlerde Mert Ulaş bu konu ile ilgili fikirlerimizin organize olacağı bir blog açmış Utanç Duvarı adında. Blog sahte içeriği yayınlayan sitenin bir nüsha ekran görüntüsü ile birlikte gerçek yazarın ve sitenin adresini, şikayet edeni cillop gibi ifşa ediyor.

Continue reading

Telekommuş internetmiş, Pehh

Birkaç gün önce bir Telekom yetkilisi internette sorun olmadığı söylemiş, ben de onu öpmüştüm :). Dün akşam sadece 2.7 MB’lık bir dosyayı yaklaşık 20 dk’da indirdim. Bağlantı hızım 256. Gerçi 256’ya çıktığını hiç görmedim ama paket ismi o :D. Hatta daha da inandırıcı olsun diye şuraya resmini bile koydum. Şimdi internette sorun var mı yok mu? Telekom’a göre yine sorun yok çünkü müşteri hizmetlerini aradığım zaman karşıma çıkan dişican (ilk defa dişican çıktı) bağlantılarda hata olmadığını, normal hızında olduğunu söyledi, tamam dedim galiba problem bende. Telefonu kapatıp arkadaşlarıma tek tek sordum; cevapları onların da aynı oldu yani “çok yavaş”. Telekom’a söylenecek iki çift laf var ama burda pek hoş durmaz :D. Dün bir enteresan olay da Skykhan‘ın başına gelmiş. Gökhan’ın o kadar emek verdiği, haftalarca uğraştığı, kendine özgü temasını birkaç kendini bilmez çalmışlar ve sanal hırsızlıkta son noktaya imzalarını atmışlar. Ne diyebilirim ki? Yazıklar olsun. Kusura bakmayın ama biz bu zihniyetle bırakın teknoloji alanında ilerlemeyi, geri geri gideriz. Önce insan olmak lazım sanırım, önce saygılı olmak, emeğe saygı göstermek lazım. Yazımın yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken veda satırlarımı yazayım. Sevgili dişicanlar ve muhterem kişicanlar, önümüzdeki hafta boyunca iş için şehir dışına çıkacağım ve tam bir hafta sanal alemde pek görünemeyeceğim. Merak etmeyin önceden hazırladığım makaleler gün gün yayınlanacak yani yazılardan ayrılmayacaksınız. Fırsat buldukça “günlük” de yazacağım. Site sizlere emanet, hem siteye hem de kendinize iyi bakın ben yokken. Pai (ayrılma şeysi).

Yeni Nesil Terbiyesizlik, Saygısızlık, Hırsızlık

Bizler yani günlük camiası birbirimize hep saygı çerçevesinde muhabbette bulunmuşuzdur. Birbirimizin yazılarından alıntı yaparken link vermişizdir ya da bir şekilde alıntı yaptığımızı belirtmişizdir. Fakat bu dediğim “günlük” kriterine uyan siteler arasında uygulanmaktadır kendisini günlükten sayan çalıntı içerikli siteciklerde değil. Yakın zamanda eğer Google’ da mp3 arattıysanız ne demek istediğimi anlarsınız. istediğiniz parçayı yazdınız ve oldukça fazla sonuç çıktı karşınıza. Fakat girip baktığınızda karşınıza reklamlarla dolu bir site gelmekte. Fakat aradığınız şarkıya dair hiçbirşey bulunmaz. Bu tür siteler genelde reklam geliri için kurulmuştur. Tamam buraya kadar birşey demedik, yap reklamı al paranı. Ancak bunu damarımıza yapmadan gerçekleştirin. Yani bizlerin yani gerçek “günlüklerin” içeriklerini çalmadan, kopyala/yapıştır yapmadan…

Continue reading