Gmail Mesajlarını Google Docs’a Aktarın

Kimi zaman gelen e-posta mesajlarını belge olarak saklamak ya da üzerinde birkaç değişiklik yaparak işlerimizde kullanmak lazım gelir. Bunu da bazen kopyala yapıştır yaparak bazen başka yöntemler kullanarak yaparız. Ancak artık hiç bir yöntem kullanmadan Gmail üzerine gelen e-postamızı yine Google alt yapısında bulunan çevrimiçi ofis uygulaması olan Google Docs’a aktarabiliyoruz. Hem de çok ufak bir ayar ile bu işlemi gerçekteştireceğiz.

Continue reading

Google Docs’a Ait Detaylar

Bu hafta yazdığım makalelerin ağırlığı Google servisleri oldu. Güzel bir pazar günü ile birlikte de bu seriyi sonlandırıyorum bir yenisini yazıncaya kadar. Dünkü yazımda Google Docs‘da anket hazırlamayı ve bunun yayınlanmasına değinmiştim. Bu yazımda da Google Docs içinde yer alan ve işlerimizi kolaylaştıracağını, fayda sağlayacağını düşündüğüm birkaç detayı aktaracağım. Detayların birçoğu aslında sürekli gözümüze çarpan ama “transit geçtiğimiz” cinsten. Kimisi ayarlar bölümü altında kimisi diğer servislerle organize çalışan türden olacak. Neyse, fazla uzatmadan detaylara geçelim.

Continue reading

Google Docs ile Anket Hazırlamak ve Yayınlamak

Zaman zaman anket hazırlama ihtiyacı duyarız. Bir kısmımız iş ile ilgişi bir kısmımız okul ile ilgili bir kısmımız sitesi, blogu ile ilgili… Bu liste ne kadar çekersek uzar. Günümüzde ise en geniş kitleye ulaşan ve değerlendirmesi en kolay anket şekli bilgisayar ile yapılanlar olsa gerek. Hem bilgisayar üzerinden hazırlaması da daha bir kolay. Daha önceleri bu işler için programlar kullanılsa da günümüzde bu görevi yerine getiren pekçok internet servisi mevcut. Ancak bir Google (Gmail vs.) hesabınız var ise başka hiçbir servise gitmeden anket hazırlayabiliyoruz. Bunu ise bizlere sağlayan Google servisi Google Docs.

Continue reading

Google Docs Belgelerini Yedekleme

Google Docs, benim en çok sevdiğim Google servislerinden birisidir. Önceleri sadece Microsoft’un Office paketine talim ederdim. Hatta arkadaşlarımla bak benimki Office 2003 seninki XP geri kalmışsın babında hava da atardım. Sonra fark ettim ki Google Docs Microsoft’un ofis paketine soldan el sallıyor. Çünkü içine hergün yeni özellikler katıyor, önce kelime ve tablo işleme programları ile başladı sonra slayt programı ve sonrasında PDF dosylarını destekleyen programı ile çevrimiçi ofisi kullanıcılara sunan en güzel servis haline geldi.

Continue reading

Gmail İçin Google Calendar ve Docs Eklentileri

Gmail hergün kendini yenileyen yenilerken kullanıcılarına da işlerini kolaylaştıracak birçok yeni seçenek sunuyor. Sık sık ortaya çıkan yeni özelliklerinin yanında içinde kullanıcılarına hizmet veren araçları da bünyesine katıyor. Birçok insanın Gmail’i tercih etme nedenlerinin en başında da sanırım bu geliyor. Dün birçok yerde kaleme alınan ve Gmail’in yan bölümünde Google dökümanları ve takviminin küçük bir aracı artık kullanıcılara hizmet veriyor.

Continue reading