WebFonter: Web Yazı Tipini Sayfada Denemek İçin Basit Çözüm

Bir internet sayfasının tasarımı tamamlayan en önemli şartı font tipidir. Font tipi aynı zamanda sayfa kullanımının da en önemli parçasıdır. Gerek tasarımcılar için gerekse geliştiriciler için de bir o kadar yorucu olabiliyor o kadar font içinde en doğru olanı seçip kullanmak. Google Fontlar ile bu sorunu büyük ölçüde çözse de fontların kendi sayfamızda nasıl duracağını kestirmek zor oluyor. Burada da imdada WebFonter yetişiyor.

WebFonter, yazı tiplerini istediğimiz herhangi bir sayfada deneme imkanını bize sunuyor. Google Chrome için bir de eklentisi bulunan servisi kullanımı da oldukça kolay. Font ailesini seçtikten sonra tipini ve hangi alanlarda kullanılması gerektiğini seçiyoruz. Ardından boyut ayarlarını tamamlıyoruz. Hepsi bu kadar.

fontshop

[alert-note] Eğer Webfonter’ı yer işaretlerine eklemek isterseniz bu linke tıklamanız yeterli [/alert-note]

Google Font Dizini

Google sağladığı API desteği ile birçok programcının ve tasarımcının gönlünün sultanı olmayı başarıyor. Gerekli birçok aracı bünyesinde bulundurması, programcılara kolaylık sağlaması bu durumu daha uzun süre düşürmeyecek gibi de duruyor. Webfonts adındaki yeni hizmeti ile sayfalarımızda kullandığımız farklı yazı karakterlerini direkt Google içinden almamız mümkün oluyor.

Anasayfada yer alan yazı karakterlerinden birini seçince yukarıdaki sayfaya yönlendiriliyoruz. Burada yazı karakteri tasarımcısının bilgileri, boyutu, karakter setini, örnek yazı gibi birçok bilgiyi kanlı canlı görebiliyoruz. Get the code sekmesinde ise aşağıda detayını göreceğimiz seçenekler bizi karşılıyor.

Buradaki kodlar sayfamıza beğendiğimiz yazı karakterini dahil etmek için bağlantı ve CSS kodudur. İlk kod sayfamıza yazı karakterini çağırmak içindir. İkinci kod ise CSS dosyamızda kullanım örneğini göstermektedir. Ayrıca font variants özelliği ile italik kalın, çizgili gibi biçimleri de kullanabiliyoruz.

Aynı jQuery alt yapısı gibi kodlayanların işini bir hayli kolaylaştıracak bir hizmet Google’a yakışır elbette.

Haftalık Haber Turu-21

Geçen hafta yayınlayamadığımdan dolayı bu yazıda iki haftalık haberlere değineceğiz. Yine bir kapanma söylentisi ile karşı karşıyayız. Geçtiğimiz günlerde daha önce erişimi engellenen Youtube’nin kapanması gündeme gelmişti birçok sitede. Şu ana kadar herhangibir yasaklama görmemesi bizi mutlu ederken diğer yandan da Türkiye’nin internet geleceğinden endişe duyuyoruz.

Continue reading