Drupal Teması İçin Info Hazırlama

Drupal, WordPress gibi açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi olma özelliğini taşıyor. Oldukça da yaygın şekilde kullanılıyor. Son dönemlere bakıldığında tema, bileşen desteğinde de artış gözlemlemek mümkün. Aynı WordPress gibi Drupal için de tema hazırlarken belli noktalar bulunması gerekiyor. Mesela tema bilgilerinin yer aldığı kısım olan “info” kısmı… WordPress’te de bulunan bu kısımda tema ismi, kısa bilgisi, yazarı gibi bilgiler yer alıyor.

Bunları tek tek elimizle yazmak yerine birkaç kutucuğu doldurarak bizim için hazırlayan drupal-theme büyük kolaylık sağlıyor. Servisteki ilgili kısımları doldurduktan sonra “generate code” butonuna basınca Drupal temamız için info dosyası hazırlanmış oluyor. Eğer Drupal temalarıyla içli dışlıysanız çok işe yarayacak bir servis.

Ücretsiz Drupal Site Kurma

WordPress.com, kullanıcılarına WordPress alt yapısını sunarak ücretsiz bloglamalarını sağlıyor. Aynı onun gibi Drupal Garden da Drupal alt yapısını kullanarak kullanıcılarına kolayca ve ücretsiz site kurmalarına imkan sağlıyor. Kullanıcı adı, e-posta gibi üyelik bilgilerinden sonra site oluşturuluyor. Sitemizin adresi de “uyeadi.drupalgarden.com” şeklinde oluşuyor. Şu anda servis bünyesinde 20.000 civarı site mevcut.

Bir örneğini buradan görebileceğimiz Drupal Garden’ın kullanıcılara sunduğu özellikler ise şunlar:

  • Özelleştirilebilir tema desteği
  • Resim, video gibi medya dosyalarını ekleyebilme
  • Twitter, Facebook gibi sosyal ağlarla bağlantı kurabilme
  • Her sayfada farklı yerleşim düzeni uygulayabilme
  • Güçlü meta desteği
  • Birden fazla yazar ekleyebilme
  • Ziyaretçi istatistiklerini görebilme
  • RSS desteği
  • Otomatik güncelleme

Yani özetle elimiz değmeden birçok özelliği kullanabiliyor, sitemizi de hızlı şekilde kurabiliyoruz.

Haftalık Haber Turu-25

Geçen hafta kısıtlı imkanlardan dolayı ara verdiğim haber turunu bu hafta geçen haftanınkileri de birleştirerek yayınlıyorum. Bu hafta internet gündemine oturan konu elbette Google’ın Page Rank güncellemesi oldu. Genel olarak PR değerleri düşerken yükselen sitelerin sayısının da az olduğu dikkatten kaçmıyor. Sanki siteler artık gerçek PR değerlerini almış gibi duruyor. Bloglarda ve diğer platformlarda PR güncellemesinin etkisinden olsa gerek birkaç gündür bir hareketlilik mevcut.

Continue reading