Butns ile Sosyal Ağlarda Arama Butonu Oluşturma

Dün RSS beslemelerime göz atarken gördüm Butns servisini. Servis belirtilen bir kelime için sosyal ağlarda arama yapmak üzere bir buton oluşturmak için kullanılıyor. Örneğin hyaman kelimesini yazıp arama yapılacak servisleri seçiyoruz ve butonumuz oluşuyor. Butonun üzerine gelince de servis listesi çıkıyor ve hangi servis seçilirse orada hyaman için arama yaptırıyor. Şimdi resim ile biraz destekleyelim ve nasıl oluşturacağımıza bakalım.

  1. Arama butonunun üzerinde yazacak kelimeyi yazıyoruz. Yapılacak aramalar buraya yazacağımız kelime etrafında gerçekleşecek.
  2. Buton daha doğrusu link için özel tip belirtiyoruz. Altı çizgili, noktalı, çizgisiz, üstü çizgili gibi.
  3. Arama listesinde hangi servislerin çıkmasını istiyorsak onları seçiyoruz. Hali hazırda birçok servis mevcut ama bunların yanında kendi özel arama bağlantısı da verebiliyoruz.
  4. Buton kodumuzu ve buton örneğimizi görüyoruz.

Örnek buton:

hyaman

Buzz Arama Motoru

Sosyal ağlar içinde arama yapmak için birçok servis mevcut. Bunlara bir yenisi de Google Buzz içinde arama yapmamızı sağlayan Buzzzy oldu. İstediğimiz arama kelimesini girdikten sonra bütün profillerde arama yaparak karşımıza başarılı sonuçlar çıkarıyor. Oldukça başarılı.

İndirim Kodu Arama ve Paylaşma

Son zamanlarda internet üzerinden satış yapan firmalar konusu ne olursa olsun, kategorisi ne olursa olsun müşterilerine özel seçeneklerde indirim kuponu niyetine indirim kodları veriyorlar. Bundaki asıl amaç kendilerine müşteri çekmektir çünkü bu kodlar ile yaptığınız alışverişlerde ciddi indirimler sağlanıyor. Yani bu durumdan hem birinci müşteri hem birinci müşterinin çevresindeki insanlar hem de firma kazanç sağlamış oluyor. Türkiye’de de yavaş yavaş yaygınlaşan bu hizmet için bazen kod bulmak zor oluyor. Bu yazımızda bu kodları bulmamızı kolaylaştıracak ve elimizdeki kodları paylaşmamızı sağlayacak bir servisten bahsedeceğim.

Continue reading