Google Pixel Gelirken

Patlayan telefonlar, kamerada hiçbir işe yaramayan telefonlar, verdiğin paranın karşılığını alamadığın telefonlar, testte uçan kullanımda dibe vuran telefonlar…  Bunun yanında bir de 7. ailesini çıkaracak olan ve az bir zaman sonra işlemcisine gübre verdik diye 7S’ini de çıkarak fiyatını daha da abartan telefonlar… Mobil teknolojinin geldiği son nokta maalesef böyle.

Düşünsenize allaşkına Samsung Note 7 ile telaş içerisinde hava limanına gittiniz uçağa binemiyorsunuz. Sony’den telefon aldınız ama internet sayfalarında öve öve bitiremedikleri kamera halen rakiplerinin gerisinde. Nexus desek; dememek daha iyi bir tercih olurdu.

Şimdi işler değişiyor. Google tanıttığı yeni ürünleri ile bir hayli beğeni topladı kağıt üstünde. İş kullanıma gelince nasıl bir yorum yaparız bilmiyorum ama telefonu, ev teknolojisi, Chromecast’ı vs. ile bir hayli iyi geliyor.

adfssdf

Bence şu saatten sonra sadece Apple değil Samsung da ciddi bir rakip kazandı. Pixel telefonlar belki şu an değil ancak üç dört aile sonra çok farklı yerlerde olabilir.

Samsung’a gelince bir Nokia olmaz belki ama işler iyi gitmiyor oralarda (şahsi görüş). Gümrükten mal kaçırır gibi hızlı bir Note 7 üretimi ve bir tarafında patlayan telefonlar… Çamaşır makineleri de patlıyormuş diyorlar ama konumuz o değil. S3’ten sonra devamlı tekrarlayan tasarım S6 serisine kadar devam etti şimdi de S6’dan başlayan alışkanlık devam ediyor. Geliştirme yok, değişim yok…

Neyse ki bundan sonra yazılım stabilizasyonu konusunda Apple kullanan arkadaşlarımızdan laf yemeyeceğiz. Pixel ham Android ile coşacak ve coşturacak. En azından böyle hayal ediyorum.

Yakın zamanda görüşmek dileğiyle…

Apple Sınıfın İspiyoncu Çocuğu mu?

Son günlerde haber sayfalarına girdiğimizde kaza, cinayet, borsa vb. gibi günlük sıradan haberlerin yanında patent davalarını da görmeye başladık. Mutlaka her gün patent davaları ile ilgili bir haberi mutlaka görüyoruz. Belki birkaç yıl önce bu haberleri okuduğumuzda heyecanlanıyorduk, ilginç bir habermiş gibi okuyorduk. Ama artık Hilal Cebeci’nin paylaştığı fotoğraflar kadar sıradan oldu!

Samsung, gelişen teknolojileri takip eden ve son yıllarda yaptığı çalışmalarla çok iyi gelişme gösteren bir marka. Çok ciddi rakiplerinin arasından ismini duyurmayı başarması onu önemli kılıyor. Baktığımızda sadece mobil cihazların olduğu piyasada değil, televizyon, ev aletleri, bilgisayar gibi birçok kategoride üst seviyelere adını taşıdı. Gelişmeye de açık yapısı ile ilerleyen günlerde daha da iyi seviyelere gelecektir elbette.

Apple da kendini geçmişten bugünlere kadar taşımış, fanatikleri olan bir marka şüphesiz. Kalitesi, insanlar için geliştirdiği teknoloji saygı duyulacak türden. Belki de Apple olmasaydı dokunmatik ekranları şu anda  hayal dünyamıza katacaktık. Her zaman insan hayatını kolaylaştıran adımları onu en saygın markalardan birisi yaptı her zaman.

Bu kadar saygınlığa sahip bir markanın ise önümüze hergün patent davaları ile gelmesi açık söylemek gerekirse üzücü bir durum. Bu saygınlığını rakip markalara karşı da kullanması beklenirken reklama dönüştürür bir şekilde mahkemelere taşıması, bizleri üzmekten çok kendini zedeleyen, aciziyet belirten bir duruma soktu aslında farkında olmadan Apple’ı. Elbette haklar aranacaktır ancak gizliliği belli bir seviyeye kadar koruyarak yapılmalıydı.

Şimdi insanlar “madem Samsung Apple ile aynı teknolojiye sahip neden bu kadar para verelim” diye düşünecekler. “Samsung, Apple’ın dava açacağı kadar ciddi bir marka ise onu da denemeliyiz” diyenler de olacak. Aslında kendi reklamını yaparken diğer taraftan rakibini yüceltmek gibi bir hataya da düştü. Sadece Samsung değil diğer markalara açılan davalarda da söylediklerim geçerli. Nihayetinde her markanın belli bir kullanıcı kitlesi var ve her kullanıcının farklı alışkanlıkları var. Android’in yeri ayrı iOS’un yeri ayrı. iPhone’un yeri ayrı Galaxy S3’ün yeri ayrı hatta Nokia 3310’un bile yeri ayrı.

Tüm hepsini bir kenara bırakalım, artık insanları bıktıran bir seviyeye geldi bu haberler, davalar! Yakında saat, gözlük, tabak, çanak davaları mı açacak diye alay ediyor internet kullanıcıları yorumlarında. Öncesinde gözümde logosunun altındaki çok değerli marka yerini, ilkokuldaki “öğretmenim Hamdi benim önlüğüme bakıyor” diye öğretmene her şeyi şikayet eden velede bıraktı.

Oysa ki hepimiz Apple’dan birazcık da fedakarlık bekliyorduk. Tarihte bu patent dediğimiz şey üzerine fedakarlıklar olmasaydı bugün belki arabalarımız olmayacaktı, bilgisayar hala çok büyük olacaktı, aşı olamadığımız için ölecek, internet diye birşey olmayacaktı!