internet hızlarının artması ile birlikte birçok dosya paylaşım sistemi de popüler hale geldi. Özellikle ülkemizde en çok bilinen dosya paylaşım sitesi Rapidshare, Megaupload ve buna benzer servisler olmuştur. Bunun nedeni ise forumlarda (mp3ler başta olmak üzere) paylaşılacak dosyanın genelde bu iki yere yüklenmesinden kaynaklanıyor. Fakat bunun yanında web 2.0 formatına daha uygun, kullanıcıya daha çok imkan sunan birçok servis bulunuyor internetin ücra köşelerinde. Bunlardan birisi daha önce şurada ve şurada bahsettiğim Box.net idi. Box.net’in sunduğu olanaklar oldukça iyiydi fakat en büyük eksisi ise hesabınıza dosya yüklerken 10MB’dan daha büyük dosyaları kabul etmemesiydi. Fakat dün gördüm ki Box.net’den daha iyi imkanlar sunan bir servis daha var.

Esnips adındaki servise ücretsiz üye olduktan sonra 5GB saklama alanına sahip oluyorsunuz. Box.net’deki gibi 10MB gibi küçük dosya boyutlarının yükleme sırasında problem çıkartmaması da tercih edilebilirliğini yükseltecek bir özellik gibi duruyor. Çünkü Esnips‘in 100MB limiti var (eğer zip veya rar uzantılı ise 50 MB) Bazı zamanlar geliyor ki arkadaşınıza lazım olan bir programı göndermeniz icâp ediyor fakat MSN’den da 30 MB’lık bir dosyayı göndermeye cesaret bile edemiyorsunuz. Bu durumlarda imdada yetişen servisler maalesef 10 veya 15 MB ile kısıtlama yapıyorlardı. Kısıtlama yapmayanlarda ise reklamlardan indirme linkini bile zor buluyoruz. Hal böyle olunca derdimize ilaç gibi gelen Esnips‘i kullanmak farz oldu.

Arayüzü oldukça sade ve kullanıcıyı yormadan kullanabileceği şekilde tasarlanmış. Servis sadece dosya paylaşım sitesi değil yanında Joker Vadaaa mertebesinde sosyal bir ağ olarak da düşünülmesinden dolayı video, resim ve müzik paylaşımı yapabiliyor, ağdaki diğer arkadaşlarınızı listenize ekleyebiliyorsunuz. Henüz Esnips ‘i bilmeyen kişileri de “invite” butonuna tıklayarak davet edebiliyorsunuz.

Dosya yüklemeye geçmeden önce klasörlere değinelim. istediğimiz kadar klasör oluşturabilirken istediğiniz klasörleri şifreleyerek diğer insanların görmesini engelleyebiliyoruz. Klasör oluşturmak için kullanıcı anasayfamızın sağ kısmında yer alan “create folder” linkine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada klasörümüze ismini veriyor, klasörün görünürlüğünü seçiyor, klasör hakkında kısa bir bilgi yazıyor ve son olarak ilgili etiketleri yazıyoruz. Burada dikkat çekmek istediğim iki nokta var. Birincisi görünebilirlik derken herkese açık (public), grubunuza açık ve sadece izin verdiklerinize açık (private) şeklinde ayarlayabiliyoruz. ikinci nokta ise daha önce paylaşım servislerinde etiket olayına rastlamamıştım. Burada etiket sisteminin de kullanılması büyük bir avantaj. Bütün alanları doldurduktan sonra “create folder” butonuna basıyor ve klasörümüzü oluşturuyoruz. Klasör oluşumunu tamamladıktan sonra, klasöre ait sayfada o klasöre ait ses veya video atayabiliyor, sayaç sayesinde kaç kişinin klasörü görüntülediğini görebiliyor bunun yanında klasörü görüntüleyenler yorum da bırakabiliyorlar 🙂 Benim örnek klasörüm şurada yer alıyor bakmak isterseniz.

Şimdi sıra geldi dosyalarımızı yüklemeye. Bunun için yine kullanıcı anasayfasının sağ kısmında yer alan “upload files” linkine tıklıyoruz. Karşımıza gelen sayfadaki “select files” butonu yardımıyla bilgisayarmızdan yüklemek istediğimiz dosyayı seçiyoruz. Folder sekmesinden yüklemek istediğimiz klasörü de seçiyoruz. Daha sonra dosya ile ilgili sayfanın sağındaki 1,2 ve 3 numaralı alanları dolduruyoruz. 1 numaralı kutucukta dosyanın görünecek ismi, 2 numaralı kutucukta kısa bir açıklama ve son olarak 3 numaralı kutucuk içine de dosya ile ilgili etiketleri yazıyoruz. Ve işin en güzel kısmı yeşil renkli Upload Now butonuna tıklıyoruz. isterseniz aynı anda birden fazla dosyayı da ekleyebiliyorsunuz. Yükleme hızı ise oldukça iyi (:

Servisi daha  hızlı kullanabilmek için internet tarayıcınız için bir de araç çubuğu mevcut. Favorites bağlantısında favori klasör ver dosyaları görebilirken, Playlist’den ise seçtiğimiz müzikleri dinleyebiliyoruz, videoları ve fotoğrafları izleyebiliyoruz. Aslında Esnips‘in aynı zamanda sosyal bir ağ olduğunu da düşünürsek profilimizi de biraz vakit ayırarak düzenlemekte fayda var.

Esnips‘in bu hizmetleri ücretsiz sunması ve benzer servislerde görünmeyen özellikleri barındırması servisi popüler hale getirebilir. Kişisel görüşüm; daha iyisi çıkıncaya kadar Esnips‘i kullanmaya devam edeceğim :D.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

5 comments

Bunun gibi internet servisleri bulunuyor ancak keşke gmail ya da benzeri geliştirici toplulukları şunu yapabilse.

Bildiğiniz gibi peer2mail adında bir uygulama var, bu uygulama aracılığı ile e-posta adresinize bu dosyaları parçalar halinde yükleyebiliyor, daha sonra ise verdiğiniz şifrelenmiş parolalar ile posta adresinize giren (şifrelenmiş parola aracılığı ile olduğu için postanın içeriğini değiştiremiyorlar) kimseler dosyaları yine program ile indiriyorlar.

Burada araya program girmesi sanırım kullanıcıların bu uygulamayı kullanmasını engelliyor, bunun yanında gmail’in bu paylaşıma katılan posta adreslerini kapadığınında bilinmesi sanırım bir engel.

Eğer gmail böyle bir paylaşımı web arayüzüne taşırsa ve sadece tarayıcı ile bu erişimi sağlarsa, bunun yanında posta adreslerine yaptığı etkinsizleştirme olayını kaldırırsa yine internetin büyük paylaşım pastalarından birini kapmış olur ancak sanırım sorun yine yasal olmayan dosya paylaşımı olduğu için gmail bunu üzerine almak istemiyor.

Paylaşım teknolojilerinden bahsedilmişken, günümüzün yükselen paylaşım teknolojisinin bana göre torrent olduğunu belirtmek isterim. Torrenti sadece bir paylaşım aracı olarak değilde, bir teknoloji aracı olarak ele alırsak, yazılımsal desteği ile birlikte bugün cep telefonlarına da girdiğini görebiliriz. Bu teknolojiyi yakından takip etmenizi öneririm.

@Webdr; öneriniz için teşekkür ederim, zaten takip etmekteyim. Google’ın bu pastadan pay kapmak istememesinin nedeni sizin de değindiğiniz gibi yasal olmayan içerikten çekinmesi. Fakat aslında tam bu amaçla olmasa da benzer bir alt yapı kullanan Googlepages bu görevi üstlenebiliyor. Birçok kişi ufak boyuttaki dosyalarını diğer kişilerle buradan paylaşabiliyor. Aslında Googlepages biraz daha geliştirilse sanırım dosya paylaşımında güzel bir alternatif olacaktır. Bir de bunun yanında Microsoft’un Live serisinin yeni hizmeti olan SkyDrive (her ne kadar ülkemizde şu an hizmet vermese de) öncü olabilir. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Evilshare diye bir yer var. Dosya başına limit 128 MB. Güzel yanı ise şu: Yüklediğiniz bir dosyayı örneğin 1 gün sonra veya 5 kere download edildikten sonra otomatik olarak sildirebiliyorsunuz.

benim esnips te sayfam vardı ben şimdi ne sayfama gecebiliyorum nede fotoları görebiliyorum ne yapabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz

Bir cevap yazın

*