Hepimiz şaşit oluyoruz ki teknoloji her gün ilerliyor. Hergün yeni birşeyler çıkıyor ve hayatımıza gireiyor. Bundan en fazla payını alan da bilgisayar sektörü oluyor. Yeni işlemciler, ekran kartları ve birçok parça hergün kendini yeniliyor. Bu da yeni sistemlere terfi etmenizi farz kılıyor. Yeni sisteme geçince otomatik olarak eski bilgisayarınızı ya parasal yönden değerlendirmeye çalışırsınız, ya eş dostdan ihtiyacı olanlara verirsiniz ya da bir köşeye yetim çocuklar gibi bırakıp tozlanmasını, kablolarını farelerin kemirmesini beklersiniz. Çoğumuz son olayı yani bir köşeye bırakıp tozlandırma işini harika şekilde yerine getiriyoruz. Ancak eski bilgisayarlarımızı bu şekilde heba etmek yerine birkaç uygulama ile kullanışlı hale getirebiliriz. Mesela yaratıcı bir fikir olarak resimde de gördüğünüz gibi bir bira makinesi haline getirilebilir :D. Tamam tamam şakaydı :D.

Yeni Bilgisayarınız ve Eski Bilgisayarınız Arasında Ağ Kurun

Yeni bilgisayarınız büyük olaılıkla canavar gibidir :D. Onda zor işleri başarırısınız. Ancak eski bilgisayarınızı da ağ üzerinden yeni bilgisayarınıza bağlarsanız eski bilgisayarınızı bir depolama merkezi olarak kullanabilirsiniz. Mesela mp3, film arşivlerinizi ya da diğer dosyalarınızı orada saklayabilirsiniz. Hatta eski bilgisayarınızın özellikleri çok da kötü değilse oyun bile oynayabilirsiniz. Eski bilgisayarınızı sunucu haline getirip web yazılımları geliştirebilir hatta gereken ayarlar ile onu yayınlayabilirsiniz de. Ağ kurulumu için gereken bir ethernet kartında başka birşey değildir. Sonrası ayarlara dayanır. Ağ kurulumunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şu dosyayı indirip okuyabilirsiniz.

Eski Bilgisayarınızı Eğlence Merkezine Dönüştürün

Eğer ağ kurulumu pek içinize sinmediyse bilgisayarınızı değerlendirmenin başka yolları olduğunu da unutmayın. Mesela bir DVD oynatıcı ya da TV kartı takarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yeni bilgisayarınızı işleriniz için kullanırken eski bilgisayarınızı film izlemek, müzik dinlemek gibi eğlenceli işlerde kullanabilirsiniz. Hatta tv kartınız varsa ya da takarsanız tvden kayıt yaparak daha sonra izleyebilirsiniz de.

Onu Bir Test Merkezi Gibi Kullanın

Bilgisayardan her ne kadar iyi anlarsanız anlayın bazen sistem çökmelerini, yanlış bir uygulama sonucu işletim sistemimizin çalışmadığını görebiliyoruz. işte tüm bunları yeni, cici bilgisayarınızda yapmak yerine önce eski emektarda denemek daha iyi olmaz mı?

Linux’u Eski Bilgisayarınızda Deneyin

Çoğu bilgisayar kullanıcısı Linux’u denemek ister ancak çekingen dururlar. Onlar için eski bilgisayarlar biçilmiş kaftandır. Eski bilgisayarınızın sistem özelliklerine uygun şekilde bir Linux dağıtımını kurup deneyebilirsiniz. Daha sonra geliştirebilirsiniz de. Bence denemeye değecek bir olay!!!

Diğer Yollar

Eğer eski bilgisayarınıza bunları yapabilecek zamanınız yoksa ya da ondan tamamen kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken çöpe atmak değil elbette. Yazının başında da belirttiğim gibi yakın çevreden bir kişiye hibe edilebilir. Yakın çevrede böyle birisi yoksa okullara, yardım kuruluşlarına, resmi kurumlardan herhangi birine bağışlanabilir.

Eğer bilgisayarı bir yerlere vermek fayda etmediyse kasayı açıp içinden işe yarayabilecek parçaları çıkararak Gitti Gidiyor, eBay gibi açıkartırma sitelerinde satışa sunarak değerlendirebilirsiniz. Diğer parçalarıda çıkarıp güzel bir şekilde çöpe atabilirisiniz. Elimizde son kalan kasayı da mangal :D, akvaryum, saksı gibi değişik çözümlerde kullanabilirsiniz.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

Bir cevap yazın

*