Farkına vardınız mı bilemiyorum fakat her yazımın altına “EkleBunu” diye bir buton eklendi. “EkleBunu” butonu şimdiye kadar sitemde olan bana göre büyük bir eksiği kapattı. Tamam tamam uzatmayacağım; sitemdeki hoşunuza giden yazıları sosyal alanlarınıza (digg, oyyla, del.icio.us, google, live gibi servislere) eklemenize önceden izin veremiyordum direkt yazıdan. illa eliniz ile manual giriş yapıyordunuz. Fakat “EkleBunu” sitesinin sunduğu hizmet kolaylığından sonra artık buna da imkan sağlıyorum. Kullanımı ise oldukça basit. Sadece istediğiniz yazının altında bulunan “EkleBunu” butonuna tıklıyorsunuz. Oradan da eklemek istediğiniz alan ismini seçiyorsunuz. Daha sonrasında açılan sayfada üye girişinizi yapıyorsunuz. Yazı ya da içerik böylece eklenmiş oluyor. Bu sistemi sitenize entegre etmek de oldukça basit.

ilk olarak EkleBunu hesabı ediniyorsunuz en ücretsizinden. Daha sonra üye girişi yaparak “kod al” yönlendirmesini izliyorsunuz. Yönlendirmeden sonra size bir kod verecektir sistem. O kodu alıp sitenizde görünmesini istediğiniz yere kaydediyorsunuz. Eğer WordPress kullanıyorsanız bir de eklentisi mevcut. Bunu da kod alma sayfasında site türünden blog, arkasından da WordPress’i seçiyorsunuz. Size bir eklenti dosyası verecektir sistem (php uzantılı). Bu eklenti dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. Eğer sistemin istatistiklerini izleyecekseniz yani hangi yazıyı kaç kişi nereye eklemiş gibi bilgileri de edinmek istiyorsanız dosyanın içindeki kullanıcı adı ile ilgili kod satırındaki “” arasına kullanıcı adınızı giriyorsunuz. Sonrasında ise dosyayı ftp dizininden wp-content/plugin altına yüklüyoruz. En kolay kısmı ise WordPress’in yönetim panelinden Eklentiler sekmesinden eklentimizi aktif etmek. Sonrasında EkleBunu butonu her yazıya ekleniyor otomatik olarak. istatistikleri takip etmek için üye adınızla EkleBunu hesabınıza giriş yapmanız yeterli oluyor.

EkleBunu ekibine bu güzel çalışmaları için teşekkürü bir borç bilirim. Çok güzel düşünülmüş ve ilerde biraz daha geliştirilerek WordPress için daha güzel hale getirileceğini tahmin ediyorum.

Author: Hamdi Yaman

1987 yılında gözlerimi açtığım şu küçük dünyada 2006 yılından bu yana blog yazıyorum. İnternet dünyasının bugünü ve yarını hakkında her zaman ilgili olmuşumdur.

2 comments

Share This eklentisini hiç sistemde çalıştırmaya gerek kalmıyor böylece…. Güzel bir alternatif..

Bir cevap yazın

*